بهترین کشورها برای مهاجران ثروتمند

بریتانیا اعلام کرده است که وضعیتی را لغو می کند که به افرادی که در آنجا زندگی می کنند اما اقامت دائم در خارج از کشور دارند اجازه می دهد به مدت ۱۵ سال از پرداخت مالیات بر دارایی های خارجی خود اجتناب کنند. بازنگری اساسی سیستمی که رفتار ترجیحی با خارجیان ثروتمند قائل می‌شود در زمانی صورت می‌گیرد که شکاف ثروت در بسیاری از کشورهای غربی، برخی از این کشورها را مجبور می‌کند تا مزایای مالیاتی و شهروندی را برای مهاجران محدود کنند. پرتغال اعلام کرده است که قصد دارد از برنامه اقامت غیرمعمول خود خلاص شود، سیاستی که به خارجی ها اجازه می دهد تا حداکثر ۱۰ سال نسبت به افراد محلی مالیات بر درآمد و بازنشستگی کمتری بپردازند.

بنابراین، مهاجران از بریتانیا و جاهای دیگر می توانند برای محافظت از دارایی های خود به کدام کشورها بروند؟ در ادامه، به پنج کشوری که مزایایی را برای خارجی‌ها ارائه می‌دهند، نگاه می‌کنیم:

۱- آنتیگوا و باربودا

از آنجایی که قانون جدید مالیاتی در سال ۲۰۱۶ در این کشور اجرا شد، درآمد ساکنان و اتباع خارجی از درآمد دریافتی در کشور یا دارایی های خارجی آنها مشمول مالیات نمی شود. این قانون محرک بزرگی برای اقتصاد کشور بود که باعث جذب سرمایه گذاران ثروتمند و رونق بازار املاک و مستغلات شد. همچنین در این جزایر گرمسیری هیچ مالیات بر دارایی و ارث وجود ندارد.

خارجی ها همچنین می توانند شهروندی تضمین شده را دریافت کنند که وعده سفر بدون ویزا به اروپا با حداقل ۱۰۰۰۰۰ دلار را می دهد. شهروندان آنتیگوا و باربودا می توانند بدون درخواست ویزا به ۱۵۴ کشور جهان سفر کنند. البته، ثروتمندانی که به این کشور می روند باید بدانند که اتحادیه اروپا در تلاش است تا این سیاست بدون ویزا را سرکوب کند و بر آنتیگوا و باربودا و دیگر کشورهای حوزه کارائیب فشار وارد می کند تا با برنامه های کسب و برابری شهروندی خود را لغو کنند. یا شرایط آنها را دقیق تر کنید.

۲- امارات متحده عربی

دبی و امارات متحده عربی به لطف قوانین مالیاتی ضعیف و امکانات رفاهی برای ثروتمندان، در سال‌های اخیر هجوم مدیران صندوق‌های تامینی و بانکداران را از سراسر جهان جذب کرده‌اند. امارات متحده عربی بر درآمد شخصی، سود سرمایه، ارث، هدایا یا املاک و مستغلات مالیات نمی‌دهد و یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مالیات شرکتی در جهان را دارد که برای شرکت‌هایی با سود سالانه بیش از ۳۷۵۰۰۰ درهم (۱۰۲۰۰۰ دلار) ۹ درصد است.

این کشور اخیراً طیف افراد از جمله کارآفرینان و مهندسان را که می توانند برای ویزای بلند مدت درخواست دهند، گسترش داده است. با این حال، دبی در حال تبدیل شدن به مکانی غیرقابل دسترس است زیرا محبوبیت آن باعث افزایش قیمت املاک و مستغلات می شود. لیست انتظار مدارس بین المللی و باشگاه های خصوصی در این کشور نیز بسیار طولانی است.

۳- ایتالیا

سیستم مالیاتی سخاوتمندانه ایتالیا برای اتباع خارجی که در سال ۲۰۱۷ معرفی شد، در جذب مهاجر بسیار موثر بوده است. تعداد افرادی که به میلان مهاجرت می کنند و از این معافیت مالیاتی بهره مند می شوند در سال ۲۰۲۱ بیش از دو برابر شده و در مجموع به بیش از ۱۳۰۰ نفر رسیده است. ساکنان جدید سالانه ۱۰۰۰۰۰ یورو (۱۰۹۰۰۰ دلار) پرداخت می کنند و از پرداخت مالیات بر درآمد در خارج از کشور معاف هستند. علاوه بر این، اگر در دو سال مالی قبل مقیم نبوده باشند، می توانند از معافیت ۵۰ درصدی مالیات بر درآمد ایتالیا بهره مند شوند.

عجله اخیر میلان برای اجرای این کمپین باعث افزایش قیمت املاک در شهر، افزایش هزینه های زندگی در آن و ایجاد تنش در بین مردم محلی شده است. با این حال، در حالی که بریتانیا و پرتغال انگیزه های خود را برای مهاجران حذف می کنند، مشاوران مالی می گویند ایتالیا یکی از ذینفعان اصلی مهاجران جهانی، به ویژه از ایالات متحده و خاورمیانه بوده است که به دنبال انتقال پول خود به یک کشور اروپایی با مالیات کم است.

۴- سنگاپور

سنگاپور تصویری ترکیبی ارائه می دهد. در حالی که دولت-شهرهای آسیایی از سرکوب چین علیه هنگ کنگ منتفع شده است، اقدام آن در سال گذشته برای افزایش ۶۰ درصدی مالیات بر دارایی برای خریداران خارجی، مزیت این کشور را برای ثروتمندان کاهش داده است. با این حال، نرخ مالیات بر درآمد شخصی برای ساکنان سنگاپور پایین است و در سقف ۲۲٪ است. با این حال، برای خرید خانه ای به ارزش ۵ میلیون دلار، یک خریدار خارجی باید ۶۵ درصد مالیات در سنگاپور، شامل سایر هزینه ها، در مقایسه با حدود ۴ درصد در نیویورک، ۱۵ درصد در لندن و ۳۰ درصد در هنگ کنگ، بپردازد.

۵-موناکو

مولتی میلیونرها همچنان به موناکو می آیند تا از کازینوها، سبک زندگی پر زرق و برق و مالیات های پایین آن لذت ببرند. این کشور کوچک یک زمین بازی برای نخبگان اروپایی است زیرا آنها مجبور به پرداخت مالیات بر ثروت، درآمد شخصی یا سود سرمایه نخواهند بود. املاک اجاره ای مشمول مالیات یک درصد اجاره سالانه می شود. موناکو مالیات بر سود سهام پرداخت شده توسط شرکت های داخلی را لغو کرد و مالیات بر درآمد شرکت های دولتی دریافت نمی کند.

بر اساس گزارش اخیر مشاور ثروت نایت فرانک، این کشور اروپایی گران ترین املاک و مستغلات جهان را دارد، بنابراین در موناکو می توانید تنها ۱۵ متر مربع ملک را با یک میلیون دلار خریداری کنید. اجازه اقامت در این کشور را می توان با سرمایه گذاری بیش از ۱ میلیون یورو (۱٫۱ میلیون دلار) دریافت کرد.

کشورهایی که بیشترین میزان مالیات دریافتی را دارند

در مورد کشورهایی که مالیات بیشتری دریافت می کنند اما در ازای آن کیفیت زندگی و خدمات عمومی خوبی ارائه می دهند، فرانسه، بلژیک، دانمارک و ژاپن برخی از بالاترین مالیات ها را دارند. مالیات بر درآمد در فرانسه ۴۵ درصد است، مشابه ژاپن. فرانسه ۳ درصد مالیات بر درآمد بالای ۲۵۰۰۰۰ یورو (۲۷۳۰۰۰ دلار) وضع می کند، در حالی که مالیات بر عایدی سرمایه در آنجا ۱۹ درصد است. مالیات بر درآمد در دانمارک ۵۲ درصد است. در بلژیک، هر درآمدی بالاتر از ۴۶۴۴۰ یورو مشمول مالیات ۵۰ درصدی است.