بهشت گمشده در آمازون

به گزارش باملین، آنطور که الی گشت می نویسد، این پارک با ابعاد منحصر به فرد خود بزرگترین جنگل بارانی جهان را در خود جای داده و رازهای ناگفته ای را در دل خود پنهان کرده است.

وارد دنیای ناشناخته ها شوید

توموکوماکو سرزمینی بکر و دست نخورده است که گویی هنوز از خلقت خدا متولد شده است. در این سرزمین کمتر آدمی دیده می شود و طبیعت بکر آواز زندگی را با شکوه تمام می سراید. با عبور از میان درختان سر به فلک کشیده، با جگوارهای باشکوه، لاک پشت های غول پیکر و عقاب های بلند پرواز روبرو می شوید که گویی به دنیای ناشناخته ای قدم گذاشته اید.

سفری به دو سوی طبیعت

پارک ملی توموکوماکو به دو بخش شرقی و غربی تقسیم می شود. قسمت شرقی با هوای گرم و مرطوب از حشرات و پشه های زیادی در امان است. یک پایگاه نظامی در این بخش برای حفاظت از طبیعت و حیات وحش ساخته شد. اما قسمت غربی با هوای خنک تر و آرامش بی نظیرش، تجربه ای ناب از طبیعت بکر را به شما هدیه می دهد.

داستان یک تولد

در سال ۲۰۰۲، توموکوماکو به عنوان یک پارک ملی با همکاری دولت برزیل و صندوق جهانی حیات وحش (WWF) تأسیس شد. این منطقه به عنوان بخشی از مسیر تنوع زیستی آمازون، تحت حفاظت برنامه مناطق حفاظت شده آمازون قرار گرفت و گام مهمی برای حفظ این گنجینه گرانبها برداشته شد.

قهرمان بلامنازع بی نهایت

توموکوماکو با مساحتی در حدود ۳۸۸۰۰ کیلومتر مربع عنوان بزرگترین پارک ملی جنگل های بارانی جهان را به خود اختصاص داده است. منطقه ای که حتی از بلژیک هم بزرگتر است! اگر پارک آمازون گویان را به این قلمرو بی پایان اضافه کنیم، مساحت آن به ۵۹۰۰۰ کیلومتر مربع افزایش می یابد.

زمین غیر قابل تعویض

توموکوماکو نه تنها بزرگترین، بلکه یکی از منحصر به فردترین مناطق جنگلی حفاظت شده در جهان است. این سرزمین خالی از سکنه ارزش اکولوژیکی بالایی دارد و گونه های جانوری و گیاهی منحصر به فردی را در خود جای داده است. بسیاری از ماهی ها و پرندگان آبزی این منطقه در هیچ کجای دنیا یافت نمی شوند. پلنگ های باشکوه، میمون های بازیگوش، لاک پشت های آبی غول پیکر و هارپی ها تنها برخی از ساکنان این بهشت ​​گمشده هستند.

بهشت گمشده در آمازون

رقص ابرها در توموکوماکو

آب و هوای موسمی استوایی با میانگین دمای ۲۵ درجه سانتی گراد و بارندگی سالانه بین ۲۰۰۰ تا ۳۲۵۰ میلی متر، ابرهای توموکوماکو را به رقص در می آورد. این اقلیم شرایط ایده آلی را برای رشد و نمو گیاهان و جانوران این منطقه فراهم کرده است.

آمازون، یک گنج منحصر به فرد

پارک ملی توموکوماکو در قلب جنگل های بارانی آمازون، این جواهر سبز زمین قرار دارد. این جنگل با مساحتی بیش از ۵٫۵ میلیون کیلومتر مربع، شامل ۷۰۰۰۰۰ گونه گیاهی و ۳۰۰۰۰۰ گونه جانوری است. آمازون نقش کلیدی در تنظیم آب و هوای زمین دارد و به عنوان ریه های زمین شناخته می شود.

اما این گنج گرانبها در خطر است. قطع بی رویه چوب، قطع درختان غیرقانونی و تغییرات آب و هوایی آمازون را تا مرز نابودی سوق می دهد.

متأسفانه جنگل های آمازون تحت فشار زیادی است. پاکسازی درختان برای ایجاد زمین های کشاورزی، قطع درختان غیرقانونی و تغییرات آب و هوایی از جمله عواملی هستند که در تخریب این محیط طبیعی بی نظیر نقش دارند. حفاظت و مراقبت از جنگل های بارانی آمازون برای جلوگیری از افزایش جنگل زدایی و حفظ طبیعت و زیستگاه حیات وحش منطقه بسیار مهم است.

رودخانه اویاپوک، راه نجات

رودخانه اویاپوک که از پارک ملی توموکوماکو می گذرد مرز بین گویان فرانسه و ایالت آماپا در برزیل را تشکیل می دهد. این رودخانه به منطقه حیات می بخشد و به عنوان منبع آب آشامیدنی، کشاورزی و حمل و نقل ساکنان محلی مورد استفاده قرار می گیرد.

آینده نامعلوم

سرنوشت پارک ملی توموکوماکو و جنگل های بارانی آمازون در دستان ما مردم است. اگر به تخریب این گنج گرانبها ادامه دهیم، به زودی شاهد نابودی یکی از شگفت انگیزترین و حیاتی ترین اکوسیستم های روی کره زمین خواهیم بود.

اما هنوز امیدی هست. با افزایش آگاهی عمومی، حمایت از سازمان های فعال در زمینه حفاظت از محیط زیست و اجرای سیاست های مناسب توسط دولت ها، می توانیم از این بهشت ​​گمشده در آمازون محافظت کنیم و سرود زندگی را در آن زنده نگه داریم.

بهشت گمشده در آمازون