به این دلایل ناگهان چاق می‌شوید

امروزه تحت تاثیر عواملی مانند مصرف غذاهای آماده و فست فود، کم تحرکی و… افزایش وزن و چاقی در حال افزایش است که کارشناسان همواره نسبت به آن هشدار می دهند؛ زیرا چاقی را عامل بیماری های دیگری مانند دیابت می دانند.

به گزارش بهداشت نیوز، افزایش ناگهانی وزن اگر در مدت زمان کوتاهی مانند ۲۴ تا ۴۸ ساعت اتفاق بیفتد، می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف باشد.

این وضعیت ممکن است به آزمایش‌های تشخیصی نیاز داشته باشد، به‌ویژه اگر با علائمی مانند تورم پا، ناراحتی بیش از حد شکم یا مشکل در تنفس همراه باشد. در برخی موارد، افزایش ناگهانی وزن بدن در عرض ۳-۲ ماه رخ می دهد که در این صورت ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد.

چرا وزن اضافه می کنیم؟

هنگامی که بدن اضافه وزن یا چاق می شود، درصد چربی در واقع افزایش می یابد. اما چربی به تنهایی در این زمینه موثر نیست و عواملی مانند غذا، مدفوع و مایعات نیز بر چاقی و افزایش وزن تاثیر دارند. به عنوان مثال، اگر مقدار زیادی غذا مصرف شود و در روده باقی بماند، میزان مدفوع در روده می تواند ۰٫۵ تا ۲ کیلوگرم بر وزن بدن تأثیر بگذارد.

همچنین اگر مقدار زیادی مایعات مصرف شود و این مایعات به دلیل برخی بیماری ها در بدن باقی بماند، مایعات در قسمتی از بدن مانند اندام ها یا حتی در حفره شکمی، داخل یا اطراف ریه ها تجمع می یابند. در قلب به این حالت تورم می گویند. گاهی اوقات مایعات در سراسر بدن جمع می شوند و منجر به افزایش وزن می شوند.

دلایل زیادی برای احتباس مایعات در بدن وجود دارد، از جمله بیماری های کلیوی و کبدی، نارسایی قلبی، سوء تغذیه یا به دلیل عوارض جانبی برخی داروها یا تزریق وریدی و مایعات زیاد. پرخوری نیز یکی از شایع ترین علل افزایش وزن ناگهانی است. این عادت غیر معمول گاهی برای همه ما تکرار می شود. افزایش وزن، که بلافاصله اتفاق می افتد، با وزن غذای مصرف شده در وعده های غذایی بزرگ مرتبط است.

اما نکته مهم این است که اگر علائم دیگری غیر از افزایش ناگهانی وزن مانند خستگی، خشکی پوست یا نازک شدن موها دارید، ممکن است به کم کاری تیروئید مبتلا شده باشید که در آن متابولیسم بدن و در نتیجه مصرف انرژی کاهش می یابد، باید با پزشک مشورت کنید. مشاوره بگیرید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یکی دیگر از بیماری های ناشی از اختلال در تولید هورمون های جنسی است که می تواند منجر به افزایش وزن و چاقی شود. زیرا این عدم تعادل منجر به پریودهای نامنظم، آکنه و حتی رشد بیش از حد موهای صورت و مقاومت در برابر مصرف انسولین (هورمونی که کربوهیدرات ها را به انرژی تبدیل می کند) می شود و در این حالت به جای تبدیل قندها به سوخت، به صورت چربی ذخیره می شوند. در این میان باید به اختلالات خلقی مانند افسردگی و اضطراب نیز توجه کرد. زیرا می توانند مکانیسم حس چشایی و بویایی را تغییر دهند و شما را مجبور به پرخوری کنند.

روش های جلوگیری از افزایش وزن ناگهانی

برای جلوگیری از افزایش وزن ناگهانی باید با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کرد و از پرخوری و تنقلات پرهیز کرد. اگر نارسایی کلیه یا سایر شرایطی که می تواند باعث احتباس مایعات شود، به میزان متعادل مایعات بنوشید. سعی کنید مدفوع منظم داشته باشید. هر روز آب کافی بنوشید. غذاهای غنی از فیبر به خصوص سبزیجات مصرف کنید و فعالیت های بدنی و ورزشی را به طور مداوم و روزانه انجام دهید.