به زودی درمان سرطان امکان پذیر می شود!

به گزارش باملین به نقل از ساینس‌الرت، دانشمندان روش جدیدی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کشف کرده اند. تحریک مولکول‌های آمینوسیانین با نور نزدیک به مادون قرمز باعث می‌شود که مولکول‌ها به‌طور هماهنگ به ارتعاش درآیند، به اندازه‌ای که غشا‌های سلول‌های سرطانی را از هم جدا کنند.

مولکول‌های آمینوسیانین در حال حاضر در تصویربرداری زیستی به عنوان رنگ‌های مصنوعی و معمولاً در دوز‌های پایین برای تشخیص سرطان استفاده می‌شود.

جیمز تور شیمیدان دانشگاه رایس می‌گوید: «این یک نسل کاملاً جدید از ماشین‌های مولکولی است که ما آن‌ها را چکش مولکولی می‌نامیم.»

استفاده از نور نزدیک به مادون قرمز در این تحقیق مهم است، زیرا دانشمندان را قادر می‌سازد تا به عمق بدن نفوذ کنند و بدون نیاز به جراحی، سرطان را در استخوان‌ها و اندام‌ها درمان شود.

در آزمایش‌هایی که روی سلول‌های سرطانی کشت‌شده آزمایشگاهی انجام شد، روش چکش مولکولی ۹۹ درصد در از بین بردن سلول‌ها موفق بود. این رویکرد همچنین روی موش‌های مبتلا به تومور ملانوما آزمایش شد و نیمی از حیوانات بدون سرطان شدند.

این مطالعه با استفاده از نیرو‌های مکانیکی در مقیاس مولکولی، روشی متفاوت برای درمان سرطان است که نتایج آن Nature Chemistry منتشر شده است.