به همین راحتی در خانه خودت سفید آب درست کن!

در این مطلب از باملین می توانید یک آموزش کاربردی برای تهیه سفیدآب در خانه را مطالعه کنید تا با استفاده از آنها پوست سفید تر و شفاف تری داشته باشید.

سفید آب از مواد شوینده طبیعی است که برای استجمام به کار می رود و از گذشته تا کنون در ایران تولید و مصرف می شود . در گذشته از سفید آب به عنوان لوازم آرایش می شد زیرا سفید آب خواص زیادی برای پوست دارد و پوست را صاف و بدون لک می کند.

سفیداب بهترین لایه بردار طبیعی است که می تواند جایگزین خوبی برای انواع ماسک های لایه بردار باشد و با پاک کردن سلول های مرده باعث می شود تا پوست مان نفس راحت بکشد. اگر شما نیز دوست دارید از خواص این ماده بهره مند شوید بهتر است خودتان در منزل آن را تهیه کنید .

انواع سفید آب و طرز تهیه آن در منزل

دو نوع «سفیدآب نقره» و «سفیدآب پنبه روی» وجود دارد که کاربرد هریک از آنها با یکدیگر متفاوت است.

سفید آب پنبه روی

سفیدآب پنبه روی رنگ سفید و وزن سبکی دارد و ازعنصر روی و اکسیداسیون تهیه شده است . این سفیدآب جزو محصولات آرایشی می باشد زیرا هیچ لوازم آرایشی نمی تواند کاری را با پوست انجام دهد که این نوع سفیدآب انجام می دهد. وقتی از سفیدآب پنبه روی برای پوست، استفاده می کنیم سبب صاف و تمیز شدن پوست و رفع لک و جوش از روی پوست می شود.

از سفیدآب پنبه روی می توان به عنوان ماسک استفاده کرد و آن را بر روی پوست مالید و پس از چند دقیقه شست تا تاثیرفوق العاده ای روی پوست بگذارد. از قدیم الایام نیز مادر بزرگ های ما از این سفید آب استفاده می کردند واز فواید بی نظیرش بهره می بردند به همین دلیل سعی در حفظ این ماده با ارزش داشته اند تا بتوانند آن را به نسل های دیگر منتقل کنند.

سفید آب نقره

در گذشته بسیاری از مردم برای تمیز نگه داشتن بدن به دلیل نبود شوینده های امروزی از سفید آب هنگام استحمام استفاده می کردند . امروزه با وجود تمیزکننده های مختلف بدن کمتر کسی دیگر ازاین شوینده های پرخاصیت برای تمیز کردن بدن خود استفاده می کند اما هنوز هم افرادی وجود دارند که به استفاده از این نوع سفیدآب ها علاقمند هستند .

پیدا کردن و خریدن سفیدآب نقره کار سخت و دشواری نیست اما برخی از افراد به دلیل داشتن وسواس علاقه دارند که با دستان خود سفیدآب نقره را بسازند . به دلیل نبود شوینده های امروزی کار دشوارو دردسر سازی است پس بهتر است آن را از بیرون تهیه کنید اما اگر علاقمند به تهیه آن در خانه هستید وقت و حوصله تهیه آن را دارید ادامه این بخش را از دست ندهید.

طرز تهیه سفیدآب از نوع نقره

یکی از مواد تشکیل دهنده سفیدآب نقره مل است که به شکل سنگ سفیدی در گذشته در عطاری ها به فروش می رسید . امروزه نیز مل در عطاری ها به فروش می رسد ولی همانند گذشته به شکل سنگ و سفت نیست بلکه آسیاب شده و پودر سفید است.

قبل از تماس با آب این پودر سفید رنگ زبر بوده اما هنگامی تماس با آب و قرار گرفتن در کنار مواد دیگر کمی نرم می شود و می توان بر روی پوست مالید. وجود ماده مل موجود در سفیدآب دلیل سفید بودن سفید آب است ، پس از اینکه سفیدآب روی پوست مالیده شود مانند یک لایه بردار عمل می کند و پوست های مرده را از روی پوست بر می دارد.

از دیگر مواد تشکیل دهنده سفیدآب مغز استخوان و چربی گوسفند هستند که هر دو برای استحکام سفیدآب به کاربرده می شوند. یکی از مواد تشکیل دهنده صابون نیز چربی حیوانات است.

چربی سبب می شود که صابون شکل خود را راحت از دست ندهد. چربی گوسفند و مغز استخوان موجود در سفیدآب نیز مانند چربی موجود در صابون عمل می کند و ساختار سفیدآب را حفظ می کند. در صورتی که چربی در سفیدآب وجود نداشته باشد سفید آب از هم می پاشد و نمی توان آن را روی پوست مالید.

روش تهیه سفید آب در منزل

برای تهیه سفیدآب در منزل ابتدا به پودر مل کمی آب اضافه می کنیم تا خمیری شکل شده البته این خمیر نباید شل باشد زیرا اگر شل باشد مواد دیگر را نمی توان به آن افزود. بعد تهیه خمیر ، چربی گوسفند و مغز استخوان را روی حرارت بگذارید تا به شکل روغن مایع درآیند . سپس این روغن را به ماده خمیری اضافه کنید و مواد را به خوبی با هم با کمک دست ترکیب کنید و خمیر را خوب ورز بدهید.

حین ورز دادن خمیر استراحت نکنید زیرا خمیر سرد می شود و در صورت سرد شدن نمی توان کاری انجام داد . بعد از ترکیب شدن مواد با یکدیگر خمیر را به شکل قطعات کوچک و مختلفی در آورید و در مقابل آفتاب قرار دهید تا سفت و آماده استفاده شود .اکنون سفیدآب نقره شما آماده است.

طرز تهیه ی ماسک سفید آب:

ماسک سفیداب می تواند اثرات بسیار خوبی را روی پوست صورت افراد داشته باشد، پس توصیه می کنیم برای یکبار هم که شده از ماسک سفیداب به عنوان نوعی ماسک زیبایی بهره ببرید.

یک عدد سفید آب را در مقداری گلاب بیاندازید و از شب تا صبح بگذارید ، بماند تا خیس بخورد.

سپس سفید آب در گلاب خیسانده شده را له کنید و دوباره با گلاب مخلوط کنید.

محلول تهیه شده را در حمام و بعد از استحمام ، به صورت بزنید.

مقداری سفیداب را با مقداری شیر و روغن زیتون مخلوط کنید و بر روی پوست صورت خود بمالید و بعد از حدود ۱۵ دقیقه این محلول را از روی پوستتان بشویید تا پوست صورتتان همیشه روشن و شاداب گردد. شیر و زیتون هر دو سبب ترمیم بافت های پوست می شوند و هنگام ترکیب با سفیداب به دارویی معجزه آسا تبدیل می شود.

رهایی از جوش با سفید آب

برای خلاص شدن از شر جوش ها خانم ها بهتر است با بسته نگه داشتن چشمان شان به پوست صورت خود مقداری سفیداب بزنند.

بهترین راه برای جلوگیری از بروز جوش آقایان بعد از اصلاح صورت، این است که مقداری سفیداب را با عرق بید مخلوط کنند و به صورت خود بمالند. مخلوط این دو ماده باعث می شود تا پوست اصلاح شده دیگر بر اثر اصلاح، جوش نزند، چون طبع سرد این ترکیب از بروز جوش جلوگیری می کند.