بیش از ۱۵۰ راهنمای گردشگری در استان همدان فعالیت می‌کنند

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان از فعالیت بیش از ۱۵۰ راهنمای تور با کارت اعتباری تایید شده در استان همدان خبر داد.

به گزارش باملین به نقل از تسنیم، محسن معصوم علیزاده ضمن تبریک ۲۱ فوریه روز جهانی راهنمایان گردشگری اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار بیش از ۱۵۰ راهنمای گردشگری دارای شناسنامه در استان مشغول به کار هستند که افراد پویا، فعال و متفکر.

وی با اشاره به اینکه همدان با بیش از ۱۹۰۰ اثر و جاذبه تاریخی یکی از استان های پیشرو در گردشگری است، گفت: توانمندسازی فعالان و راهنمایان گردشگری در این بخش می تواند زیرساخت های صنعت گردشگری همدان را تقویت کند.

این مسئول با بیان اینکه راهنماها سرمایه واقعی گردشگری هستند، گفت: نقش راهنمایان تور در راهنمایی و رضایت مسافران و گردشگران و ترغیب آنان به سفر مجدد به استان بسیار مهم است چرا که این عزیزان نشانه های زیبایی برای معرفی شهر همدان هستند. استان

معصوم علیزاده با بیان اینکه گردشگری می تواند سنت ها و فرهنگ های جامعه محلی را احیا و ترویج کند و ارزش های طبیعی و تاریخی را حفظ کند و از نظر اقتصادی در جوامع میزبان کارآمد باشد، افزود: آگاهی فعالان این حوزه به ویژه راهنمایان گردشگری است. مقدمه ای بر تبدیل فرصت های بالقوه گردشگری به جاذبه های پولساز که در ذهن فعالان این حوزه به ویژه راهنمایان تور خلاصه می شود.

وی با بیان اینکه اجرای طرح بیمه راهنمای تور به عنوان بزرگترین و مهم ترین تقاضا برای راهنمایان گردشگری از سال های اخیر تاکنون همواره مطرح بوده است، تصریح کرد: گردشگری در کشور دارای فصول کوتاه اوج تقاضا و فصول طولانی کاهش جستجوی سفر است. و این امر در واقع باعث عدم حضور مسافران خارجی، امکان استفاده کامل از بیمه راهنمای تور نمی شود.

مدیر کل میراث فرهنگی استان همدان افزود: عدم حمایت بیمه ای از کارگران شاغل در این صنعت باعث شده است که بسیاری از راهنمایان تور به دلیل نبود امنیت شغلی از ثبات و پایداری بالایی در این کار برخوردار نباشند و پس از مدتی اقدام به فعالیت کنند. مجبور به ترک کار شدند، حتی اگر به ناچار می خواهند شغل خود را ترک کنند.

معصوم علیزاده تاکید کرد: بر این اساس با توجه به دلایل تبیین شده و اطمینان از لزوم امکان تحقق بیمه ویژه راهنمایان تور در کشور، پیرو درخواست انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری کشور، وزیر گردشگری چند روز پیش اعلام کرد که اعتبار مربوط به بیمه راهنمایان گردشگری طبق دستور رئیس جمهور و مصوبه دولت هر ساله در بودجه تخصیص می یابد.