تاثیر فضاهای سبز خانگی بر آلودگی هوا:

گیاهان برای زندگی انسان ضروری هستند. زیرا آنها می توانند دی اکسید کربنی را که با هر بازدم خارج می شود جذب کرده و از طریق فتوسنتز آن را به اکسیژن تازه تبدیل کنند. علاوه بر این، گیاهان می توانند سموم را از هوایی که تنفس می کنیم حذف کرده و هوای پاکی برای ما ایجاد کنند.

حال چه در یک شهر صنعتی بزرگ با هوای بسیار آلوده زندگی کنید یا یک شهر کوچک، آلودگی هوا در سال های اخیر برای اکثر جوامع مشکل ساز بوده است.
آزمایش معروف ناسا در سال ۱۹۸۹ نشان داد که گیاهان می توانند هوای داخل خانه را از ترکیبات آلی فرار سرطان زا مانند فرمالدئید و بنزن پاک کنند. (محققان ناسا به دنبال راه هایی برای سم زدایی موثر هوا در محیط ایستگاه فضایی بودند.) تحقیقات بعدی نشان داد که میکروب های خاک گیاهی نیز در پاکسازی هوای ساختمان ها نقش دارند.
بر اساس این تحقیقات، برخی از دانشمندان می گویند که گیاهان خانگی تصفیه کننده های طبیعی هوا هستند. و هر چه گیاه و برگ بزرگتر باشد بهتر است. بیل وولورتون، دانشمند سابق ناسا که در سال ۱۹۸۹ یک مطالعه گیاهی انجام داد، می گوید: “میزان سطح برگ بر میزان تصفیه هوا تأثیر می گذارد.”

در ادامه راه حل هایی همچون ساخت روف گاردن برای مقابله با آلودگی هوا ارائه خواهیم کرد که قابل پیاده سازی در هر ساختمانی می باشد.

ایجاد یک روف گاردن برای ضد عفونی کردن هوای داخل خانه

با توجه به فواید گیاهان برای آلودگی هوا در خانه، به نظر می رسد کاشت درخت در خانه می تواند یکی از طبیعی ترین و موثرترین روش ها برای پاکسازی و تصفیه هوای داخل و خارج خانه باشد.
همزمان با توجه به سبک زندگی آپارتمان ها در سال های اخیر و یا ویلاهای کوچکی که زمین چمن ندارند و یا چمن کوچکی دارند. بنابراین اکثر افراد از کاشت و نگهداری گیاهان در منزل خودداری می کنند.

اما در سال های اخیر یکی از راه های فکر کاشت گیاهان در منازل، ساخت و طراحی روف گاردن است.

در واقع روف گاردن به گاردن یا باغی گفته می شود که در فضای بلااستفاده روی پشت بام ساختمان ها ایجاد می شود. یک باغ روی پشت بام فضای نسبتا بزرگی را برای رشد گیاهان در اختیار شما قرار می دهد. با طراحی و اجرای روف گاردن بر روی پشت بام خود می توانید هوای خانه را تصفیه کنید و همچنین فضایی دلپذیر و دلنشین برای مجالس خانوادگی ایجاد کنید.

داشتن روف گاردن یا سقفی که فضایی را برای تعطیلات ما ایجاد کند امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر طراحی و ساخت ساختمان های باغ لوکس یکی از سوالات بسیاری از کاربران در سال های اخیر است و در واقع بسیاری از افراد با این چالش مواجه هستند که چگونه یک چاه لوکس برای ساخت خود ایجاد کنند.

با طراحی و ساخت روف گاردن با روش های ذکر شده در روف گاردن آبگون دیزاین می توانید از تعداد زیادی گلدان در خانه دوری کنید و فضای خانه های کوچک امروزی را پر کنید.

روف گاردن برای کدام خانه ها خوب است؟

فرقی نمی کند که در ویلا زندگی می کنید یا آپارتمان. با این حال، ایجاد یک باغ روی پشت بام می تواند هوای کل محیط ساختمان را تصفیه کند و آلاینده ها را حذف کند. طراحی و اجرای بام های سبز در پشت بام ها باعث کاهش آلودگی هوای ساختمان ها و کاهش صدای محیط می شود.

علاوه بر این، ساخت روف گاردن می تواند دمای هوای ساختمان را نیز کاهش دهد و در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف برق و انرژی ساختمان شود. مطالعات نشان داده است که ساخت یک روف گاردن بزرگ می تواند مصرف انرژی تابستانی یک ساختمان را به طور کلی حدود ۷۵ درصد کاهش دهد. این کاهش مصرف برق نیز در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

ویژگی های گیاهان مناسب برای روف گاردن

یک روف گاردن با گیاهان مناسب می تواند تولید آلاینده های هوا و انتشار گازهای گلخانه ای در ساختمان ها را کاهش دهد. رشد گیاهان روی بام سبز ذرات معلق در هوا را جذب می کند و منجر به تولید اکسیژن بیشتر می شود.

بنابراین باید علاوه بر توجه به طراحی و اجرای روف گاردن، گیاهان مناسبی را نیز برای ضدعفونی هوای منزل خود بیابید و آنها را در فضای ساخته شده شناور کنید.

هنگام انتخاب گیاهان برای روف گاردن، ویژگی های زیر باید در نظر گرفته شود.

گیاهان مناسب برای روف گاردن باید تحمل بالایی در برابر نور خورشید، دمای بالا و بادهای شدید داشته باشند.گیاهان مناسب برای باغ های سرپوشیده به آب و مراقبت کمی نیاز دارند.

از دیگر ویژگی های گیاهان مناسب برای روف گاردن می توان به تبخیر کم اشاره کرد. گیاهانی را انتخاب کنید که دارای برگ های سوزنی شکل و کرک دار هستند تا تبخیر آن کم باشد و در شرایط آب و هوایی خشک و گرم به راحتی زنده بمانند.