ترفندهای کاربردی برای تمیز کردن سخت ترین پنجره ها در خانه تکانی عید ۱۴۰۳

در خانه تکانی چطور پنجره ها را تمیز کنیم؟ شاید سخت ترین کار برای خانم ها و آقایان در آستانه نوروز و خانه تکانی، تمیز کردن پنجره ها باشد. به خصوص پنجره هایی که یک تکه و بزرگ هستند و شما نمی توانید به راحتی تمام بخش های آن را دستمال بکشید. البته علاوه بر این موضوع حتی در تمیز کردن پنجره های کوچک هم باید نکاتی را رعایت کنید تا پنجره ها به خوبی تمیز شوند و آلودگی هایی که به مدت طولانی روی آن نشسته اند پاک شوند. در این مطلب از باملین می توانید با ترفندهای کاربردی برای تمیز کردن سخت ترین پنجره ها در خانه تکانی عید آشنا شوید.

 

 

از چهارچوب پنجره شروع کنید

پیش از شروع لکه زدایی پنجره‌ها، بهتر است به سراغ چهارچوب آن برویم. احتمالا، جرم و کثیفی‌های زیادی لابه‌لای درزهای چهارچوب پنجره حضور دارد. اگر از آن‌ها غافل شویم، پس از دستمال کشیدن بر روی شیشه، غبار چهارچوب‌ها دوباره به شیشه‌ها می‌چسبد.

ترفند مناسب برای تمیز کردن چهارچوب پنجره این است که از یک مسواک استفاده کنیم، آن را داخل مخلوطی از جوش شیرین و سرکه زده سپس و آن را بر روی درزها بکشید تا زمانی که کاملا به رنگ اصلی خود بازگردند. پس از تمیز کردن با مسواک، از یک دستمال مرطوب استفاده کنید تا محلول از روی بدنه چهارچوب پنجره به طور کلی پاک شود.

مواد شوینده رو دستی درست کن

شاید باورتان نشود، اما مواد شوینده شرکتی هرگز تمام ماجرا را به شما نمی‌گویند، آن‌ها به فکر فروش هستند و مواد شوینده‌ را در حالتی می‌سازند که شیشه در لحظه تمیز شود. اما، ترفندهایی وجود دارد که شیشه برای مدت طولانی در برابر لک شدن مقاومت کند. بنابراین پیش از شروع کردن به نظافت پنجره‌ها این محلول را بسازید.

ترفند ساخت محلول دست‌ساز شیشه‌شوی این است که نصف لیوان سرکه، یک لیوان آب، یک قاشق نرم کننده لباس و نصف لیوان شیشه‌شوی را با خوبی با یکدیگر مخلوط کرده و سپس داشته ظرفی بریزید که سریِ اسپری دارد. مایع نرم کننده لباس، ماده‎ای دلبخواهی است و می‌توانید آن را حذف کنید، اما وجود آن باعث می‌شود که لکه‌ها تا مدت‌ها بر روی شیشه باقی نماند.

از دستمال مناسب استفاده کنید

بسیاری از ما ایرانی‌ها یک ترفند همیشگی برای تمیز کردن پنجره‌ها به وقت خانه تکانی داریم، و آن استفاده از روزنامه و کاغذ به جای دستمال است. اما، این کار باعث می‌شود که مقدار زیادی پرز و براده‌های کاغذ بر سطح شیشه چسبیده و کار شما را سخت‌تر کند. پس بهتر است استفاده از کاغذ و روزنامه را فراموش کنید. به جای این کار می‌توانید از دستمال‌های میکروفیبر استفاده کنید که در بازار با نام دستمال جادویی شناخته می‌شوند. این دستمال‌ها به راحتی تمامی لکه‌ها را از بین می‌برند و هیچ ردی از خود بر جای نمی‌گذارند.

ترفند استفاده از دستمال میکروفیبر این است که می‌توانیم بدون استفاده از مواد شوینده و تنها با استفاده از کمی مخلوط سرکه و آب شیشه‌ها را تمیز کنیم و اگر بوی مطبوع برایمان اهمیت فراوانی دارد، مقداری شیشه شوی نیز به مواد اضافه کنیم.

از تیغه لاستیکی استفاده کنید

حتما تا به حال دیده‌اید که یک جفت تیغه پلاستیکی درجه یک شیشه ماشین، چقدر راحت شیشه جلوی راننده را تمیز می‌کند! حیرت‌انگیز است… چرا تا به حال به فکر خودمان نرسیده بود؟ بهتر نیست برای از بین بردن تمام مواد شوینده از سطح شیشه، یک تیغه لاستیکی دمِ دست داشته باشیم؟

ترفند استفاده از تیغه لاستیکی شیشه شوی این است که پس از اسپری کردن مواد شوینده یا محلول دست‌ساز بر سطح شیشه، با یک اسفنج شیشه را به خوبی پاک کنیم و تمام لک‌های سطحی و عمیق را از بین ببریم. پس از آن، از یک تیغه لاستیکی استفاده کرده و به خوبی تمامِ مواد شوینده را از سطح شیشه پاک کنیم. در برخی موارد پس از استفاده از تیغه لاستیکی هیچ نیازی به دستمال نیست. اما، اگر احساس کردید که شیشه هنوز مرطوب است، از یک دستمال میکروفیبر پس از تیغه لاستیکی استفاده کرده و سطح شیشه را رطوبت زدایی کنید.

از اسپری نانو سرامیک استفاده کنید

اگر می‌خواهید پس از نظافت شیشه‌ها، از لک شدن آن کاملا جلوگیری کنید، باز هم باید به ماشین‌ها برگردید. برای جلوگیری از تصادف‌ها، شرکت‌ها مختلف اسپری‌های نانو سرامیک و ضدباران برای شیشه ماشین‌ها ساخته‌اند. حال که در فصل بهار هستیم و هر لحظه ممکن است آسمان دل را به دریا بزند و ببارد، بهتر است از این اسپری‌ها پس از تمیز کردن شیشه استفاده کنیم.

پرده‌ها را تمیز کنید

پرده و پنجره، زوجی جدایی‌ناپذیر هستند. اگر پش از تمیز کردن پنجره، پرده‌ها را دست‌نخورده باقی بگذاریم و آن‌ها را نشوییم، غبار و کثیفی‌های روی پرده مجددا بر روی شیشه نشسته و تمام نقشه‌های شما را به آب می‌دهند.