ترفندهای کاشت تربچه در گلدان های خانگی

در ابتدا باید تصمیم بگیرید چه رقم تربچه‌ای را می‌خواهید کاشت کنید. مانند بسیاری از سبزیجات، ارقام بیشماری تربچه در دسترس وجود دارد، هم هیبرید و هم گرده افشان.

 

به گزارش باملین، اگر یک باغبان تازه کار هستید، گیاه تربچه Cherry Belle را بکارید. زیرا فقط طی ۲۲ روز بالغ می‌شوند و طعم مطبوع و ملایمی دارند. تربچه‌های بهاره ارقامی هستند که بیشتر افراد با آن آشنا هستند. مانند تربچه Cherry Belle، که قسمت بیرونی آن‌ها قرمز و قسمت داخلی سفید رنگ است.

 

باید مطمئن شوید که در کدام فصل (بهار یا پاییز) می‌خواهید تربچه‌ها را پرورش دهید. آن‌ها رشد سریعی دارند. به طور معمول، تربچه تابستانه شبیه به تربچه بهاره است. اما تمایل به رشد تربچه تابستانه آهسته‌تر است و حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بالغ شود.

 

تربچه زمستانه نسبت به تربچه بهاره و تابستانه بسیار بزرگتر و سفت‌تر است و رشد طولانی‌تر دارد. بهتر است تربچه زمستانه را برای برداشت در فصل پاییز یا زمستان، باید در اواخر تابستان کاشت. تربچه‌های زمستانه شامل Daikon و Champions هستند.

 

تربچه Daikon می‌تواند تا طول ۱۸ اینچ (۴۵ سانتی متر) رشد کند و ۶۰ روز طول می‌کشد تا بالغ شود، و شامل برخی از ارقام فوق العاده تند است. مکان مناسب برای رشد و پرورش تربچه‌ها انتخاب کنید.

تربچه باید در مکانی با نور کامل یا سایه جزئی کاشته شود، و خاک سست و نرم و زهکش خوب نیز نیاز دارد. قبل از کاشت، هر نوع سنگی را از خاک خارج کنید، زیرا ریشه‌ها در اطراف سنگ‌ها در مسیر خود شکافته و ترک می‌خورند.

همچنین قبل از کاشت تربچه ها، مواد آلی مانند کمپوست، کود کشاورزی و یا برگ‌های کپکی را به خاک اضافه کنید. مطمئن شوید که تربچه‌ها نور فراوانی دریافت می‌کند. در غیر این صورت قسمت بالایی گیاه بزرگ و بخش ریشه بسیار کوچک می‌شود.

البته، نور بسیار زیاد نیز می‌تواند باعث شود که تربچه به بذر رود. خاک باید عاری از هر سنگ و کلوخ بوده و بخوبی زهکش شود و مقدار pH آن بین ۵٫۸ تا ۶٫۸ باشد. از مقدار زیادی مواد آلی (مانند کمپوست) در خاک استفاده کنید. برای حصول بهترین نتیجه، آزمایش خاک انجام دهید یا نمونه‌های خاک را به آزمایشگاه بفرستید تا مواد مغذی مناسب خاک بررسی شود.

حداقل یک هفته قبل از کاشت تربچه هر گونه اصلاحی را در خاک انجام دهید. تربچه یک محصول فصل خنک است که بهتر است در فصل بهار و پاییز کاشته شود. رشد تربچه در ماه‌های گرم تابستان ممکن است باعث بلوغ زودرس یا bolt شود. به رشد سریع و کم برگ گیاه که منجر به گل دهی و تولید تخم زود هنگام شود، بولت شدن یا بلوغ زودرس گیاه گفته می‌شود.

گاهی اوقات ممکن است برخی گیاهان نیز به سرعت رشد و قد بکشند و به اصطلاح بولت شوند. در این حالت به جای برگ دهی زیاد، بیشتر گل و تخم تولید تا سریعتر تولید مثل کنند.

شما می‌توانید اولین محصول تربچه را ۲ هفته قبل از آخرین یخبندان در بهار بکارید، زیرا تربچه یخبندان را به خوبی تحمل می‌کند. هنگام آغاز گرمای هوا، رشد تربچه‌ها را متوقف کنید. بدان معنی که اگر بطور متوالی روز‌هایی با دمای ۶۰ درجه فارنهایت (۱۶ درجه سانتیگراد) است. یا بالاتر پیش رو دارید، باید کاشت تربچه متوقف کنید تا هوا خنک شود. یک تربچه معمولی بهاره، حدود ۵ روز جوانه می‌زند و طی ۳ تا ۴ هفته برای برداشت آماده می‌شود.

از آنجا که تربچه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند، می‌توانید کشت مخلوط (inter-crop) تربچه را بین تعدادی سبزیجات که سرعت رشد آهسته دارند. شما همچنین می‌توانید با کاشت یک ردیف جدید تربچه در هر هفته، توالی کاشت را اجرا کنید تا برای مدت طولانی تری تربچه برداشت کنید.