تصورات اشتباه در مورد نخوردن صبحانه برای کاهش وزن!

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ در Nutrients، حذف صبحانه با مقاومت به انسولین و افزایش وزن مرتبط بود. علاوه بر این، می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر منفی بگذارد، که ارزشش را ندارد. چاقی، فشار خون، دیابت و سایر پیامد‌های سلامتی با حذف منظم صبحانه مرتبط است.

به گزارش باملین، پرهیز از غذا خوردن در هنگام گرسنگی می‌تواند هورمون‌های گرسنگی و سیری را که به دلایلی وجود دارند، خنثی کند. این هورمون‌ها – لپتین و گرلین – به شما کمک می‌کنند تا اشتهای خود را به طور سالم تنظیم کنید، بنابراین حفظ آن‌ها در سطوح بهینه ضروری است. وقتی سیگنال‌های مناسبی از این هورمون‌ها دریافت نمی‌کنید، ممکن است زمانی که بدنتان به آن بیشتر نیاز دارد، یک وعده غذایی را از دست بدهید یا به دلیل گرسنگی در خوردن غذا‌های کم‌مغذی زیاده روی کنید. آگاهی و احترام به علائم گرسنگی و سیری بدن راهی برای تمرین غذا خوردن آگاهانه و اجتناب از حذف وعده‌های غذایی است.

تحقیقات نشان می‌دهد کسانی که به طور منظم صبحانه می‌خورند، وزن کمتری دارند. این ارتباط بر اساس چندین عادت است، از جمله داشتن یک رژیم غذایی سالم تر، عادات سبک زندگی بهتر و سطح فعالیت. راه‌های سالم‌تری برای کاهش وزن وجود دارد که در آن می‌توانید از تمام وعده‌های غذایی خود، حتی صبحانه برای کاهش وزن لذت ببرید.

نکاتی برای آماده کردن یک صبحانه سالم

شما می‌توانید صبحانه را مانند هر وعده غذایی دیگری لذت‌بخش کنید و روز خود را با مصرف مواد مغذی پر کنید. یک صبحانه عالی حاوی مواد مغذی سه گانه است: چربی، فیبر و پروتئین. این ترکیب راز انرژی بخشی و متعادل نگه داشتن قند خون شماست. یک صبحانه سریع و آسان همان نان تست گندم کامل با یک تخم مرغ و آووکادوست که در بالا گفتیم. آووکادو چربی‌های خوب دارد، نان تست سبوس‌دار فیبر است و تخم‌مرغ منبعی از پروتئین است.

اگر صبحانه بخشی منظم از برنامه اولیه شما نباشد، شروع به خوردن آن می‌تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص اگر صبح‌ها گرسنه نیستید. توصیه می‌کنم از مواد غذایی کوچک شروع کنید تا بدنتان به خوردن غذا در صبح عادت کند. همچنین یک کاسه ماست یونانی با مقداری میوه و دانه‌های چیا، نمونه‌ای از یک صبحانه ساده است که مواد مغذی زیادی را برای شروع روزتان فراهم می‌کند.

اهل صبحانه خوردن نیستید؟ این هم اشکالی ندارد. اصلا اشکالی ندارد که از خوردن صبحانه سنتی خودداری کنید. اگرچه غیرمعمول است، اما غذا‌هایی مانند لوبیا سیاه و پنیر تورتیلا یا سالاد، میان وعده‌ها یا وعده‌های غذایی کوچک با پروتئین بالا هستند که می‌توانند به عنوان اولین وعده غذایی در روز شما را سیر نگه دارند.

سخن پایانی

خوردن صبحانه به بدن شما کمک می‌کند تا مواد مغذی لازم برای حفظ انرژی، تعادل هورمون‌ها و بهبود خلق و خویتان را به بدنتان بدهد تا بتوانید به وضوح فکر کنید و تمرکز کنید. گفتنی است، حذف این وعده غذایی مهم صبح با پیامد‌های بد سلامتی مانند عدم تعادل قند خون و ریسک بیشتر بیماری‌های مزمن مرتبط است. ما مدیون خود هستیم که با احترام به نشانه‌های گرسنگی و سیری و خوردن منظم و مداوم، با نیاز‌های غذایی بدنمان هماهنگ باشیم.

صبحانه لازم نیست مفصل باشد، بلکه می‌تواند شروعی ساده و رضایت‌بخش برای روز باشد و به طور کلی تغذیه و تندرستی را ارتقا دهد.