تعبیر خواب نام ناهید در خواب ابن سیرین از نظر قرآن و معبران معروف + با جزییات دقیق

دراین مطلب از سایت باملین تعبیر خواب نام ناهید در خواب ابن سیرین از دیدگاه قرآن، حضرت یوسف و اما صادق (ع) و دیگر معبران معروف در حوزه تعبیر خواب را آماده کرده ایم. اگر دوست دارید تعبیر خواب نام ناهید در خواب ابن سیرین را با جزئیات بیشتر بدانید در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ما به شما خدمات تعبیر خواب و رؤیا ۲۰۲۱ را برای بزرگ ترین مفسران مانند ابن سیرین، النابلسی، ابن شاهین و الوسیمی ارائه می دهیم و شامل تعبیر نمادهای مختلف همانطور که در کتب مفسران آمده است.

به شما ارائه می کنیم تعبیر خواب نام ناهید در خواب ابن سیرین

بیشتر بخوانید در مورد

علم تفسیر رؤیا در اسلام علم بیان رؤیا یا بیان رؤیا نیز نامیده می شود، یک علم حقوقی یکپارچه اسلامی است که احکامی دارد که در وهله اول از قرآن کریم و حدیث نبوی استنباط شده است و از نظر آکادمیک به رسمیت شناخته نمی شود و می باشد. در دانشگاه ها و موسسات معتبر تدریس نمی شود. هدف این علم تفسیر رؤیایی است که از جانب خداوند می آید و دارای معانی و تعابیری است که برای فرد یا جامعه در امور دینی و دنیا مفید است یا آنچه به رؤیت راستین یا عادل معروف است، بر اساس عقیده اسلامی و عقیده اهل سنت و جماعت.

رؤیا و تفسیر آنها در قرآن کریم

ورد تفسير الرؤي في القرآن الكريم في سورة يوسف بلفظ تأويل الأحاديث فقال تعالى: وَكَذَلِكَ يَجْتَبِيكَ رَبُّكَ وَيُعَلِّمُكَ مِنْ تَأْوِيلِ الْأَحَادِيثِ وَيُتِمُّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكَ وَعَلَى آَلِ يَعْقُوبَ كَمَا أَتَمَّهَا عَلَى أَبَوَيْكَ مِنْ قَبْلُ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْحَاقَ إِنَّ رَبَّكَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ ، ومن الرؤي التي وردت في القرآن الكريم :

 • خواب پیامبر خدا یوسف که پیامبر خدا یعقوب فرمود: وقتی یوسف به پدرش گفت: ای پدر یازده ستاره و خورشید و ستارگان را دیدم.
 • رؤيا السجينين التي عبرها نبي الله يوسف، فقال تعالى: وَدَخَلَ مَعَهُ السِّجْنَ فَتَيَانِ قَالَ أَحَدُهُمَا إِنِّي أَرَانِي أَعْصِرُ خَمْرًا وَقَالَ الْآَخَرُ إِنِّي أَرَانِي أَحْمِلُ فَوْقَ رَأْسِي خُبْزًا تَأْكُلُ الطَّيْرُ مِنْهُ نَبِّئْنَا بِتَأْوِيلِهِ إِنَّا نَرَاكَ مِنَ الْمُحْسِنِينَ ، وجاء التأويل في قوله تعالى: يَا صَاحِبَيِ السِّجْنِ أَمَّا أَحَدُكُمَا سپس پروردگارش به او شراب می‌نوشاند و دیگری مصلوب می‌شود و پرندگان از سر او می‌خورند.
 • رؤيا الملك التي عبرها نبي الله يوسف ، فقال تعالى: يُوسُفُ أَيُّهَا الصِّدِّيقُ أَفْتِنَا فِي سَبْعِ بَقَرَاتٍ سِمَانٍ يَأْكُلُهُنَّ سَبْعٌ عِجَافٌ وَسَبْعِ سُنْبُلَاتٍ خُضْرٍ وَأُخَرَ يَابِسَاتٍ لَعَلِّي أَرْجِعُ إِلَى النَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَعْلَمُونَ قَالَ تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِينَ دَأَبًا فَمَا حَصَدْتُمْ فَذَرُوهُ فِي سُنْبُلِهِ إِلَّا قَلِيلًا مِمَّا تَأْكُلُونَ ثُمَّ يَأْتِي مِنْ پس از آن هفت سختی آنچه را که به آنها دادی می خورند، جز اندکی از آنچه تقویت می کنند، سپس از سوی تو می آید.
 • رؤیت و تفسیر آن در سنت

  علم تفسیر رؤیا در اسلام از زمان پیامبر اسلام آغاز شد; چنان که در تفسیر رؤیا و تعلیم احکام تفسیر آنها به صحابه از ایشان احادیث نقل شده است و در کتب حدیثی آثاری وجود دارد که حکایت از آن دارد که صحابه و صحابه به تفسیر رؤیا پرداخته اند.

 • فرمود: خوابها سه است: از آن رؤیاهای شیطان است که پسر آدم اندوهگین می شود، و بعضی از آنها چیزی است که در بیداری به آن اهمیت می دهد و در خواب می بیند، و از آن جمله است جزئی از خدا. چهل و شش جزء نبوت».
 • مردی در حال ایراد خطبه نزد پیامبر آمد و گفت: ای رسول خدا، آنچه را که دیروز دید دیدم گویا گردنم زده شد و سرم افتاد.
 • این که مردی نزد پیامبر آمد و گفت: امشب در خواب سایبانی دیدم که قیمه و عسل بیرون زد و مردم را دیدم که از آن بیرون می‌فشارند، خیلی از آنها و مستقل، و اگر موجب آن شود. تا از زمین به آسمان برسی، سپس ببینم تو آن را گرفتی و انجام دادی، سپس مردی آن را گرفت و عمل کرد، سپس مردی او را گرفت. سپس رسید و ابوبکر گفت: یا رسول الله به خدا سوگند تو مرا رها می کنی پس از آن عبور می کنم، پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمود: از آن عبور کن. : و اما سایبان اسلام است پاک است پس فراوانترین آن از قرآن است و مستقل است و امّا علتی که از آسمان به زمین وصل می شود پس حقی را که بر آن هستی می گیری. پس خدا بر تو باد، ای رسول خدا درباره پدر و مادرم به من بگو راست می‌گفتی یا غلط؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرمایند: «در بعضی حقّ و در بعضی ظلم کردم.» فرمود: «به خدا سوگند یا رسول الله، از آنچه دارم با من سخن خواهی گفت. بد کردی.» گفت: قسم نخور.
 • قال عبد الله بن سلام :«رَأَيْتُ رُؤْيَا عَلَى عَهْدِ النَّبِيِّ فَقَصَصْتُهَا عَلَيْهِ, وَرَأَيْتُ كَأَنِّي فِي رَوْضَةٍ ذَكَرَ مِنْ سَعَتِهَا وَخُضْرَتِهَا وَسْطَهَا عَمُودٌ مِنْ حَدِيدٍ أَسْفَلُهُ فِي الْأَرْضِ وَأَعْلَاهُ فِي السَّمَاءِ فِي أَعْلَاهُ عُرْوَةٌ, فَقِيلَ لِي: ارْقَ, قُلْتُ: لَا أَسْتَطِيعُ فَأَتَانِي مِنْصَفٌ فَرَفَعَ ثِيَابِي مِنْ خَلْفِي فَرَقِيتُ حَتَّى كُنْتُ فِي أَعْلَاهَا فَأَخَذْتُ بِالْعُرْوَةِ, فَقِيلَ لَهُ: اسْتَمْسِكْ فَاسْتَيْقَظْتُ وَإِنَّهَا لَفِي يَدِي فَقَصَصْتُهَا عَلَى النَّبِيِّ , قَالَ: تِلْكَ الرَّوْضَةُ الْإِسْلَامُ, وَذَلِكَ الْعَمُودُ عَمُودُ الْإِسْلَامِ, وَتِلْكَ الْعُرْوَةُ عُرْوَةُ الْوُثْقَى فَأَنْتَ عَلَى الْإِسْلَامِ حَتَّى تَمُوتَ, وَذَاكَ الرَّجُلُ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ سَلَامٍ»
 • تاریخ مختصری از علم تفسیر بینات در اسلام

 • محمد بن سیرین (متوفی ۱۱۰ هجری قمری) مشهورترین پیروان این اثر است. امام ذهبی (متوفی ۷۴۸ ه.ق.) در کتاب «سر العلم الاشراف» از محمد بن سیرین می فرماید: او از ابن سیرین در بیان عجایب است که کتاب با ذکر آن طولانی شد و او داشت. حمایت الهی در آن ابونعیم الاصبهانی (متوفی ۴۳۰ ق) در کتاب حلیة الاولیاء و طبقات الصفیه، آثار و داستانهایی از وی در تفسیر رؤیا آورده است.
 • امام بغاوی (متوفی ۵۱۶ هجری قمری) در کتاب شرح السنه فصلی طولانی را تدوین کرد که در آن به تفاسیر و معانی زیادی از نمادهای رؤیا و چگونگی استخراج آنها از مقدسات پرداخته است. قرآن و حدیث شریف. این کتاب نقطه عطف مهمی در علم تفسیر رؤیا در اسلام به شمار می رود.
 • ابن حجر عسقلانی (متوفی ۸۵۲ هجری قمری) در دائرةالمعارف خود فتح الباری با شرح صحیح بخاری کتاب کامل کاملی نوشت که در آن به شرح احادیث رسول می پردازد. در تفسیر رؤیا، و بیان آثار مهم و آرای معتبر جمعی از مفسران مشهور بینایی (اهل بیان) را بسط می دهد و مسائل اساسی در علم تفسیر رؤیا را بیان می کند. این کتاب یکی از سرمایه های مهم و مفید در علم تفسیر رؤیا به شمار می رود.
 • ابن قتیبه الدینوری (متوفی ۲۷۶ ه.ق.) کتابی غنی در تفسیر البینات نوشته که آن را اصطلاح رؤیت نامیده و در آن به برخی از قواعد اساسی که در تفسیر رؤیا به کار می رود، علاوه بر تفاسیر برخی مهم، پرداخته است. نمادهای تعبیر خوابها
 • شهاب رهگذر (متوفی ۶۹۷ هجری قمری) کتابی به نام البدر المنیر فی علم البیان تألیف کرد که در آن به برخی از فواید و احکام و اصول علم تفسیر بینات در اسلام پرداخته، سپس از آن پیروی کرد. آنها را با تبیین بسیاری از معانی نمادهای رؤیا بیان می کند.
 • الحسن بن الحسین الخلال در نوشته طبقات المباربیرین (منتشر نشده) از مشاهیرى که در این علم کثیر شده و از آن با سوگند گرفته شده اند، از هفتصد و پنجاه مفسر رؤیا یاد کرده است.
 • نصر بن یعقوب الدینوری (متوفی ۴۱۰ هجری قمری) کتاب بیان قدری (نسخه خطی) را در سال ۳۹۷ هجری قمری تألیف کرد که در آن مفسران (مفسران بینات) هفت هزار و پانصد بیانگر بوده است، لذا مؤلف کتاب طبقات المعربون ششصد را برگزید و در پانزده لایه قرار داد.
 • عمربن المظفر بن الوردی (متوفی ۷۴۹ هجری قمری) از هزار بیت شعر سروده و بسیاری از خاستگاه های علم تفسیر رؤیا در اسلام و تفاسیر علائم رؤیت را در آن خلاصه کرده و در کتاب آورده است. هزاره تسبیح.
 • کتاب های تاریخی

 • کتاب تعبیر خواب یا بیان خواب و کتاب منتخب کلام در تعبیر خواب که منسوب به محمد بن سیرین است (انتساب آنها مورد اعتراض ابن سیرین است)
 • کتاب الاشارات فی عبارات غرث الدین خلیل بن شاهین الظهیری (متوفی ۸۷۳ ق)
 • کتاب معطر الانام فی بیان رؤیا از عبدالغنی النابلسی (ط ۱۱۴۳ق)
 • کتاب المعلم فی حروف اللغت از ابراهیم بن یحیی بن غنم مقدسی (متوفی ۷۷۹ هجری قمری) (نسخه خطی)
 • خاستگاه های کلی علم تفسیر تعبیر خواب در اسلام قدیم و جدید

  قوانین اساسی برای تفسیر رؤیا در اسلام

 • تعبیر قرآن کریم: مانند تعبیر تخم مرغ در خواب که زن هستند. زيرا خداوند در قرآن كريم مي فرمايد: گويي آنها تخم هاي پنهان هستند. یا به تعبیر حلقه به امین ترین حلقه یا اسلام به تعبیر حضرت محمد; زیرا خداوند در قرآن کریم فرمود: در دین جزئی نیست، تمسک از غیبت نمایان می شود.
 • تعبیر حدیث شریف نبوی: مانند تعبیر درخت خرما در خواب که مسلمان است; به خاطر فرموده پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله: «از درخت درختی است که مانند مسلمان است و آن درخت خرما است» یا تعبیر شیر در خواب به غریزه طبیعی به تعبیر حضرت محمد.
 • تعبیر به تشابه اسماء: مانند تعبیر شخصی به نام سعید در خواب با سعادت، یا عبدالشافی به شفا، یا رفیع به رفیع به تعبیر حضرت محمد.
 • تعبیر به تشابه صورتها و شرایط و افعال: مانند شخص در خواب به شخص دیگری اشاره دارد که در صورت و صفت یا فعل به او شباهت دارد; یا مانند رؤیایی که یازده ستاره به سجده می افتند، که نشان دهنده سجده یازده برادر است، چنانکه در رؤیت یوسف آمده است.
 • تعبیر معکوس و معکوس معنی: مانند تعبیر غم به شادی، ترس به امنیت، و عجز به قوت، و تعبیر خواب یک چشم به دنیا آوردن فرزند. به فرزند صالح این قاعده برگرفته از احادیث و آثار صحیحی است که از پیامبر و صحابه نقل شده است و کنترل های خاصی دارد و جز در بینش های خاص نباید از آن استفاده کرد.
 • تعبیر به ضرب المثل و استعاره و استعاره عامیانه: مانند قول آنان که «صبر مفتاح است» پس کلید در خواب به آسودگی پس از صبر تعبیر می شود یا می گویند: «قناعت گنجی است که از بین نمی رود». پس گنج در خواب به قناعت تعبیر می شود یا به قول معروف دست پاک کنایه از صداقت است پس دست پاک تعبیر می شود در خواب امانت صاحب آن است.
 • تعبیر به معنای شخصی: به معنای تعبیر نماد خواب بر حسب معنای آن است که از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، مانند تعبیر خواب ماهی برای کسی که از خوردن آن در حقیقت به چیزی منفور بدارد. یا تعبیر خواب مارمولک برای کسی که دوست دارد آن را در واقعیت بخورد به عنوان چیزی که دوست دارد، یا تعبیر خواب توت فرنگی برای کسی که از خوردن آن حساس است یا آسیب می بیند در واقع به دلیل بیماری به عنوان ضرر.
 • تعبیر با جمع و تفریق: چنانکه تعبیر گریه اگر بدون جیغ باشد شادی است و اگر بدون بوی نامطبوع باشد خاک حلال پول است.
 • چارچوب کلی تفسیر بینش در اسلام

 • هر چیزی که خوابیده می بیند تعبیر ندارد: زیرا رؤیاها در اسلام به سه دسته تقسیم می شوند: رؤیت واقعی که از جانب خداست و دارای معانی مهمی است که بر واقعیت صدق می کند، رؤیت شیطان و رؤیت از خود گفتاری. این دو هیچ معنا و تعبیری ندارند.
 • تفسیر رؤیا فقط توسط عالم صادر می شود: او نباید در تفسیر بینش پیشوا باشد و فقط یک عالم مسلمان متخصص که به علم و درستی و تسلط و استواری در این زمینه مشهور است باید در تفسیر بینش پیش قدم باشد. .
 • تعبیر خوابها عمدتاً نماد هستند: اصل این است که تعبیر خوابهای واقعی آنطور که شخص آنها را دیده محقق نمی شود، بلکه بیشتر به شکل نمادهایی است که معانی پنهان دارند و با ظاهر متفاوت هستند. رؤیای واقعی ممکن است، همانطور که توسط انسان مشاهده می شود، در موارد استثنایی برآورده شود.
 • تعبیر رؤیا ممکن است به صورت کلی یا جزئی باشد: برخی از رؤیا را حضرت محمد به یک کلمه یا در یک جمله تفسیر کرده است، در حالی که برخی از آنها به تفصیل نماد به نماد تفسیر شده است.
 • تفسیر یک چشم انداز احتمالات متعددی دارد که فقط یکی می تواند آن ها را تأیید کند: یک چشم انداز ممکن است چندین تفسیر ممکن داشته باشد که می تواند برای همه آنها اعمال شود. اما فقط یکی از آنها در واقع چک می کند.
 • تفسیر تعبیر خوابها ممکن است نشان دهنده گذشته، حال یا آینده باشد: بسیاری از تعبیر خوابهای واقعی ممکن است نشان دهنده رویدادهای گذشته، فعلی یا آینده باشد.
 • تعبیر صحیح خواب حکایت از غیب احتمالی دارد: از نظر اسلام، فقط خداوند از آینده با یقین آگاه است. اما اگر خواب به درستی تعبیر شود، ممکن است نشان دهنده اتفاقاتی باشد که در آینده با درجه ای از احتمال رخ خواهد داد. تحقق یا نبودن آن در واقعیت به دست خداوند و به اراده او باقی می ماند.
 • بشارت مسلمان عادل: اصل در تعبیر خواب مسلمان عادل، مژده دادن و سعادت دینی و دنیا و آخرت است و تعبیر خواب غیر متقی یا غیر متقی جایز است. غیر مسلمان، و ممکن است گاهی اوقات نشان دهنده بشارت و شادی باشد.
 • علم مفسر به احوال بیننده: تعبیر رؤیت باید به واقعیت پیوند خورده باشد، پس مفسر آن را به گونه ای تفسیر نمی کند که برای بیننده مناسب نباشد یا بیننده شایسته او نباشد، چنانکه تعبیر تصور یک دستفروش ساده بی سواد در هند که تبدیل به یکی از قوی ترین نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آینده در ایالات متحده می شود یا تعبیر خواب پیرزن بیوه ای که به دنیا نمی آورد که خداوند فرزندانش را برکت خواهد داد، یا تعبیر خواب یک پزشک مجرب و قدیمی در حرفه خود که مهندس مهمی می شود و یا تعبیر خواب یک فرد اسلام ستیز به عنوان یک مسلمان متدین رضی الله عنه. به همین دلیل، مفسر بینا باید شرایط بیننده را بشناسد و مناسب ترین تعبیر را به شرایط، احوال و اعمال او در دین و دنیا برگزیند. این اصل مورد توافق همه علمای تفسیر روایات گذشته در همه کتابهایشان است.
 • نقدهای معاصر بر علم تفسیر رؤیا در اسلام

 • در عصر جدید، علم تفسیر بینش در اسلام مورد هجمه شدید رسانه‌ها قرار گرفت و وابستگی آن به شریعت اسلام به چالش کشیده شد و برخی از روانپزشکان مانند یحیی الرخاوی و دیگران و برخی از مبلغان اسلامی مانند مانند مبروك عطيه و ديگران، كه تا آنجا رسيد كه تفسير رؤيا در رؤياهاي اسلامي در قرآن كريم را جرم تلقي كردند. این مشکل به دلیل ضعف سطح علمی و پایه ای در این علم برای برخی از کسانی که با آن کار می کنند، چه افراد مشهور و چه افراد دیگر، تشدید شده است. این امر مصادف بود با غفلت اکثر محققان علوم حقوقی اسلامی از تحقیق و نگارش در این علم و یا پاسخ علمی به منتقدان آن.
 • برخی از مبلغان اسلامی مانند محمد متولی الشعراوی، محمد هدایا و دیگران، علم تفسیر تعبیر خواب را صرفاً موهبت الهی می‌دانستند و نه علمی اکتسابی با احکامی که تدریس یا مطالعه می‌شود. در حالی که دیگران، مانند طارق السویدان و سالم عبدالجلیل، علم تفسیر رؤیا را منحصر به پیامبران دانسته اند.
 • برخی از محققین حقوق اسلامی در زمینه تفسیر بینش در اسلام مانند جمال حسین عبدالفتاح و دیگران تلاش کرده اند تا به این انتقادات پاسخ دهند و آن را رد کنند.
 • برخی از صداهای اسلامی نسبت به ظهور متجاوزان و مدعیان آگاه به تفسیر رؤیا هشدار داده و از برخورد با آنها هشدار داده اند و همچنین بر لزوم آگاهی عمومی برای تمایز بین مفسر مسلمان بینایی با علم و دین و بین جاهل تاکید کرده اند. مردم، کلاهبرداران، شارلاتان ها، شارلاتان ها و ستاره شناسان. از سوي ديگر، صداهاي اسلامي ديگري برخاسته اند و خواستار لزوم وجود معيارهاي عيني علمي و كنترل هاي روشن براي تمايز ميان مفسر عالم بينا و جاهليت مدعي تفسير بينايي هستند.
 • بر سر قانونی بودن اخذ حق الزحمه در قبال تفسیر تعبیر خواب اختلاف وجود داشت، در حالی که برخی آن را رد کردند، برخی از آنها آن را به عنوان پاداش علم و تلاش تا زمانی که مفسر باهوش باشد و علم واقعی به تفسیر روا داشته باشد، مجاز دانستند. بینایی ها، مشروط بر اینکه مبالغه نکند.