تماشایی‌ترین روستاهای سروآباد کردستان

باملینا _ خدمات توریستی: سروآباد یکی از سرسبزترین شهرهای استان کردستان است که دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است که چشم هر بیننده ای را به جمال خالق معطوف می کند. سروآباد از شهرها به شهرها مریوان، سنندج و کامیاران این محدود است

این شهر به دلیل مرز مشترک با عراق از اهمیت سیاسی برخوردار است. بیش از ۹۰ درصد جمعیت شهرستان سروآباد روستانشین هستند و زندگی روستایی را به شهر ترجیح می دهند، اکثر روستاهای این شهرستان صعب العبور بوده و طبیعت آنها دست نخورده و بکر باقی مانده است.

بیساران، پایگلان، جنین، چشمیدر، درک، بریدر و اورامانات (شامل روستاهای هورامان، سرپیر، ویسیان، رودبار و کماله) از پرجمعیت ترین روستاهای شهرستان سروآباد هستند که میانگین جمعیت در این روستاها بیش از ۲۵۰۰ نفر است. و شغل بیشتر مردم در این روستاها پیشه وری، کشاورزی، دامداری و باغداری است.

روستاهای دیدنی سروآباد

روستای بیساران

روستای بیساران از توابع شهرستان سروآباد واقع در منطقه جورود یا اورامان شرقی، بیساران یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین روستاهای استان کردستان است.

این روستا از دیرباز محل سکونت اقوام مختلف بوده است، وجود غارهای فراوان در اطراف روستا از جمله مرجل، مرپلنگ، مرعزیزه و غیره حکایت از سکونت انسان در دوران پیش از تاریخ دارد.

دیدنی ترین روستاهای سروآباد کردستان

روستای ژیوار

روستای ژیوار در منطقه خرمان کردستان شهرستان سروآباد در قسمت جنوبی کوه کوسالان و در کنار رودخانه سیروان قرار دارد.

ژیوار در زبان کردی به معنای زندگی است. روستای ژیوار در وسط دره قرار دارد و همین وضعیت خاص باعث شد تا سال‌ها پیش خانه‌سازی پلکانی را برای آن انتخاب کنند.

معماری روستای ژیوار سنتی است مانند راه پله ماسوله و بناهای آن. این بدان معناست که حیاط خانه بالا پشت بام خانه است که در ارتفاع پایین تری قرار دارد. اما عرض آن از ماسوله بیشتر است. خانه های او از سنگ ساخته شده است.

روستای تفلی

روستای تفلی در دهستان سروآباد این شهرستان در استان کردستان قرار دارد. زبان مردم این روستا اورامی است. نام و تاریخچه این روستا: تفه واژه ای اورامی به معنی توت است و چون باغ های توت در این روستا زیاد بوده به تفلی معروف است.

روستاهای دسلی و درکی

دزلی و درکی نام دو روستای کوهستانی سرسبز و زیبا هستند که در فاصله ۳۰ و ۳۵ کیلومتری سروآباد قرار دارند که راه دسترسی به این تفرجگاه آسفالته است و مسیر آن به عنوان ورودی به منطقه اصلی از اهمیت خاصی برخوردار است. اورامان در فصل بهار به دلیل روحیه شادی که دارد مردم محلی بسیاری از گروه های موسیقی و رقص کردی به صورت خودجوش در این مکان به اجرای برنامه می پردازند.

کشت آبی و دیم در این روستا غالب است و عمده محصولات این منطقه گندم و نخود است و انواع میوه های باغی مانند گردو، انگور، گلابی، گیلاس یا زردآلو از محصولات این روستا است.

دیدنی ترین روستاهای سروآباد کردستان

روستاهای زیبا و دیدنی سروآباد کردستان

نسل

این روستا به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه و موقعیت قرار گرفتنش در زبان کردی به معنی “که در قعر زمین نیست” است که سیل زده و باعث تخریب آن شده و در جاهای دیگر. یعنی آینده
از نظر تاریخی سند معتبری که قدمت روستای نسل را نشان دهد وجود ندارد، اما بر اساس گورها و آثار تاریخی به جای مانده، قدمتی بیش از ۵۰۰ سال دارد.

یک روستای مرزی

روستای مرزی در گذشته (دروازه ببر) نام داشت که در آن ببرهای وحشی زندگی می کردند. قدمت آن به اوایل اسلام و زمان عبدالله بن عمر برمی گردد.

مسجد عبدالله در روستا و عبادت در آن وجود دارد که قدمت آن به سیصد سال پیش می‌رسد.

تابعیت بخش: روستای مرزی از توابع دهستان پایگلان در بخش مرکزی شهرستان سروآباد در استان کردستان است.

روستای دیوزناو

دیوزناو به معنای جایی است که خرس ها = شیاطین زیاد بودند. بین رود سیروان و کوه شاهو قرار دارد و دیوه زناو از دیوه زه ناو به معنای روستایی است که در آن درخت گردو بوده است.

دیدنی ترین روستاهای سروآباد کردستان

دی به معنای روستا و وهز به معنای مهره و ناو به معنای داخل است. روستای دیوزناو در جنوب غربی استان کردستان در دهستان اورامانات سروآباد در ۴۵ کیلومتری مرکز این شهرستان قرار دارد. کوه های شاهو، به این روستا می رسیم، روستایی با قدمت هزاران ساله و به دلیل قله مرتفع و گرمسیری بودن این منطقه، مردم این روستا پاییز کم رنگی را تجربه می کنند و تا به حال بارش برف را ندیده اند.

با وجود طبیعت خشن، معماری خاص و فرهنگ سنتی، زندگی با امید و پشتکار ادامه دارد. در واقع یکی از قدیمی ترین روستاهای هورامان که به شهر معروف است دیوزناو است.

دهکده جدید

هوای لطیف کوهستانی در این سرزمین ۷۰ هزار نفری انسان را شاد می کند و بهارهای فراوان تولد هر لحظه را به گونه ای در ذهن می آورد که هر چقدر از دیدن و برآورده شدن آن لذت می بری، باز هم احساس پوچی می کنی و آرزوی غرق شدن در سراب هایش. بلوط پهن برگ و پسته وحشی نیز برخی از زیباترین انواع طبیعت را بر تخته سنگ این زمین حک کرده است.

انواع جانوران به چشم می خورد و زیباترین آن سنجاب ایرانی است که در سکوت آرام جنگل با شیطنت هایش یادآور شور کودکی است.

گل های نیلوفر آبی (زرد) در کنار سراب، تخیل بیننده را به جنون زیبای دوستی سوق می دهد.

دیدنی ترین روستاهای سروآباد کردستان