تماشای زیاد به مانیتور می‌تواند به طور جدی به چشمان شما آسیب برساند!

فرارو- هر روز تعداد بیش تری از بیماران پس از گذراندن روز‌های طولانی در مقابل نمایشگر‌های رایانه به دنبال مراقبت‌های پزشکی هستند. شایع‌ترین علائم شامل سوزش یا خارش و احساس خشکی چشم است. این‌ها علائم شایع بیماری خشکی چشم است که بسته به سن، جنسیت، قومیت و عوامل دیگر بین ۵ تا ۵۰ درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این عارضه می‌تواند از دلایل متعددی ناشی شود، اما سبک زندگی نقش مهمی ایفا می‌کند. استفاده از صفحه نمایش و استفاده بیش از حد از آن یکی از عوامل اصلی است.  وقتی به رایانه، تلفن و تبلت نگاه می‌کنیم کم‌تر پلک می‌زنیم و وقتی این کار را می‌کنیم، پلک زدن ما اغلب ناقص است، یعنی چشم کاملا بسته نمی‌شود.

 

به گزارشباملین به نقل از کانورسیشن، صفحه نمایش منبع نوری می‌باشد که دمای سطح چشم را افزایش داده و به تبع آن تبخیر اشک را افزایش می‌دهد. مطالعه‌ای در دانشگاه سانتیاگو د کامپوستلا در اسپانیا بر روی دانشجویان در طول پاندمی کووید انجام شد: نیمی از کلاس‌های آنان حضوری و نیمی دیگر آنلاین بود. براساس داده‌هایی که جمع‌آوری کردیم افزایش زمان صفحه نمایش با علائم شدیدتر خشکی چشم مرتبط بود. کسانی که برای مدت زمان بیش تری خارج از کلاس (بیش از ۸ ساعت در روز) از صفحه نمایش استفاده کردند علائم حادتری را نشان دادند.

 

اگرچه کاهش زمان استفاده از صفحه نمایش در برخی مشاغل غیرممکن است، اما می‌توانیم با پیروی از برخی توصیه‌ها تحریک چشم و مشکلات ناشی از آن را کاهش دهیم. درک اولیه از این موضوع نیز می‌تواند به ما در مراقبت از چشمان مان کمک کند.

 

 

قطرات اشک و پلک

سطح چشم از پلک ها، لایه اشکی (پوشش مایع چشم)، قرنیه و ملتحمه تشکیل شده است. سلامت این بافت‌ها با عملکرد چشم مرتبط است. اگر هر یک از آن‌ها تحت تاثیر قرار گیرد می‌تواند منجر به سوزش چشم شود. لایه اشک از دو لایه تشکیل شده است. لایه پایینی از پروتئین و آب و لایه بالایی از چربی تشکیل شده است. لایه آب مسئول هیدراته نگه داشتن چشم است، در حالی که چربی از تبخیر سریع آن جلوگیری می‌کند. مشکلات در هر یک از لایه‌ها می‌تواند باعث عدم تعادل شود و از توزیع یکنواخت آن‌ها جلوگیری کند و منجر به تحریک شود. پلک‌ها چیزی هستند که لایه اشک را به طور یکنواخت پخش می‌کنند و هم چنین وظیفه محافظت را برعهده دارند. پلک زدن کم‌تر کاری که ما هنگام نگاه کردن به صفحه نمایش انجام می‌دهیم از توزیع مناسب این لایه روی سطح چشم جلوگیری می‌کند.

آیا از بیماری خشکی چشم رنج می‌برید؟

اول از همه اغلب هیچ دلیلی برای وحشت وجود ندارد: داشتن علائم خاصی از خشکی چشم لزوما به این معنی نیست که شما به بیماری خشکی چشم مبتلا هستید. علاوه بر علائم گزارش شده بیماران باید علائم آسیب به سطح چشم را نیز نشان دهند. یک متخصص پزشکی تعیین خواهد کرد که آیا این آسیب وجود دارد یا خیر و چه اقدامات دیگری باید انجام شود. با این وجود، علائم خاصی وجود دارد که باید مراقب آن‌ها بود. این عوامل شامل احساس خشکی، خارش، سوزش، سوزش یا آبریزش چشم است. محققان دریافته اند که شایع‌ترین علامت پس از استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش سوزش است.

چگونه می‌توان تحریک را کاهش داد و از بیماری خشکی چشم جلوگیری کرد

با انجام اقدامات احتیاطی می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که صفحه نمایش‌ها علیه ما کار نمی‌کند.

ارتفاع صفحه نمایش: همیشه بهتر است صفحه نمایش را زیر سطح چشم نگه دارید. بدین ترتیب پلک‌ها نیازی به باز شدن زیاد ندارند به این معنی که سطح چشم کمتری برای مدت طولانی در معرض دید قرار می‌گیرد.

موقعیت و نور صفحه نمایش: شما باید از بازتاب نور به روی صفحه نمایش اجتناب ورزید چه از یک لامپ یا از پنجره پشت جایی که می‌نشینید. نور زیاد ما را مجبور می‌کند بیش‌تر تمرکز کنیم و در نتیجه کمتر پلک بزنیم. این را می‌توان با استفاده از فیلتر‌های ضد بازتاب حل کرد.

دوره‌های استراحت: استراحت بهترین دوست چشم شماست. یک قانون کلی رایج قانون ۲۰-۲۰-۲۰ است. برای هر ۲۰ دقیقه کار به مدت ۲۰ ثانیه به چیزی در فاصله حدود ۶ متر نگاه کنید. ثابت شده که این امر علائم خشکی چشم را کاهش می‌دهد، زیرا نگاه کردن به دور از صفحه نمایش نرخ طبیعی پلک زدن ما را مشخص می‌کند.

شرایط محیطی: رطوبت کم، درجه حرارت بالا، جریان هوا از پنجره‌های باز یا تهویه مطبوع، دود تنباکو و خوشبو کننده بیش از حد هوا همگی می‌توانند برای سلامت چشم مضر باشند.

آبرسانی چشم: قطره‌های چشمی ممکن است بهترین گزینه در روز‌های کاری شدید باشند. از محلول‌های نمکی اجتناب کنید، زیرا ترکیب آن‌ها با لایه اشک آور یکسان نیست. آن‌ها فاقد چربی و پروتئین هستند و می‌توانند این لایه را بی ثبات کنند. بهترین گزینه اشک مصنوعی تک دوز است که حاوی مواد نگهدارنده نیست و به چشم آسیب نمی‌رساند.