تمجید سازمان جهانی گردشگری از عربستان

سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل از دستاورد عربستان سعودی در جذب ۱۰۰ میلیون گردشگر داخلی و خارجی تا سال ۲۰۲۳ تمجید کرده است.

به گزارش ایسنا، عربستان سعودی در راستای چشم انداز استراتژیک خود و رشد قوی بخش گردشگری خود، پذیرای بیش از ۱۰۰ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۳ بوده است که نقطه عطفی در سفر این کشور برای تبدیل شدن به یک قطب گردشگری جهانی است.

سازمان جهانی گردشگری در این باره می نویسد: عربستان سعودی در یک دستاورد برجسته از بیش از ۱۰۰ میلیون گردشگر استقبال کرد. این دستاورد چشمگیر که هفت سال زودتر از موعد مقرر به دست آمد، نه تنها ظهور عربستان سعودی به عنوان یک قطب گردشگری جهانی را برجسته می کند، بلکه نقش پیشرو آن را در تنوع اقتصادی و توسعه پایدار بخش گردشگری در سطح جهانی برجسته می کند. این نقطه عطف که شامل ورود بیش از ۲۷ میلیون گردشگر بین المللی و بیش از ۷۹ میلیون گردشگر داخلی با مجموع هزینه بیش از ۶۷ میلیارد دلار است، نه تنها نشان دهنده قدرت بخش گردشگری کشور، بلکه تعهد وزارت گردشگری است. عربستان سعودی بر جمع آوری داده های پیشرفته و تجزیه و تحلیل آماری تاکید دارد. اولویتی که همواره مورد تاکید گردشگری سازمان ملل بوده است.

داستان موفقیت عربستان سعودی مبتنی بر ابتکارات و اصلاحات استراتژیک است که بخش گردشگری را به مسیر جدیدی سوق داده است. با افزایش خیره کننده ۳۹۰ درصدی تقاضا برای مجوزهای گردشگری تا سال ۲۰۲۳ و سهم گردشگری در ارزش افزوده ناخالص غیرنفتی که بیش از ۷ درصد تخمین زده می شود، چشم انداز عربستان سعودی برای آینده روشن است. این کشور با تخمین سهم مستقیم بخش گردشگری در تولید ناخالص داخلی بیش از ۴ درصد، انعطاف پذیری، نوآوری و تعهد خود را نشان داده است.

مشارکت های استراتژیک و رهبری جهانی

سازمان جهانی گردشگری از نزدیک با عربستان سعودی همکاری می کند و تلاش های این کشور برای توسعه زیرساخت های گردشگری قوی و قابلیت های تحلیل آماری را به رسمیت می شناسد. افتتاح دفتر منطقه ای گردشگری سازمان ملل متحد برای خاورمیانه در ریاض در سال ۲۰۲۱ گام مهمی در جهت تقویت نوآوری در گردشگری، آموزش و توسعه روستایی بود. این مشارکت در جایگاه عربستان سعودی به عنوان پیشرو در فعالیت های گردشگری پایدار موثر است.

عربستان سعودی با بهبود موقعیت جهانی خود در بخش گردشگری، با پیشی گرفتن از ۲۰ کشور صنعتی جهان از نظر نرخ رشد گردشگران بین المللی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۱۹، خود را متمایز کرد. علاوه بر این، خاورمیانه تنها منطقه ای است که نه تنها بهبود نمی یابد. اما با پیشی گرفتن از سطوح گردشگری قبل از همه‌گیری، با ۱۲۲ درصد بهبود در ورود گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۱۹٫ در خط مقدم این رشد قابل توجه عربستان سعودی قرار دارد که شاهد بهبود خیره کننده ۱۵۶ درصدی ورود گردشگران بین‌المللی نسبت به سال ۲۰۱۹ بوده است. نقش اصلی آن در رونق گردشگری منطقه است.

گواهی بر انعطاف پذیری و نوآوری

بخش گردشگری عربستان انعطاف پذیری قابل توجهی از خود نشان داده است، با افزایش هزینه های گردشگران ورودی به بیش از ۳۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۳ و افزایش قابل توجه تعداد هتل ها در سراسر کشور، این دستاوردها گواهی بر تعهد عربستان سعودی برای ایجاد یک بخش گردشگری موفق و پایدار است. .

چشم اندازی برای آینده

سازمان جهانی گردشگری اعلام کرد که این دستاورد تاریخی را به عربستان سعودی تبریک می گوید و از رهبری وزارت گردشگری و همه شرکا به دلیل حمایت و تعهد بی دریغشان قدردانی می کند. از آنجایی که عربستان سعودی به هدف خود برای رسیدن به ۱۵۰ میلیون گردشگر تا سال ۲۰۳۰ ادامه می دهد، گردشگری سازمان ملل مشتاقانه منتظر حمایت از سفر خود، جشن گرفتن موفقیت های خود و ترویج آینده ای پایدارتر، پایدارتر و فراگیر برای گردشگری است. این گردشگری جهانی است.