تنگ تامرادی، نگینی در قلب یاسوج

به گزارش باملین، آنطور که الی گشت می نویسد این تنگه با طبیعت بکر و دل انگیزش هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. آرامش و زیبایی این مکان در کنار کوه های سرسبز و آب های زلال، تنگ تامرادی را به یکی از مقاصد محبوب گردشگری تبدیل کرده است.

داستانی در گذرگاه تنگ تامرادی

نام این تنگه از نام یکی از طوایف بویراحمد گرفته شده است. تامرادی، گرفته شده است. در سال ۱۳۰۹ نبردی بین نیروهای حکومتی پهلوی و این طایفه در این منطقه رخ داد که منجر به شکست پهلوی شد. برخی از مورخان معتقدند که نبرد بین آریو برزنسردار ایرانی و اسکندر کبیر در همین منطقه نیز این اتفاق افتاد. کشف آثاری از دوره هخامنشی در اطراف تنگه و روستاهای آن گواه قدمت تاریخی و کهن این منطقه است.

طبیعت منحصر به فرد و جذاب

بسیاری از گردشگران تنگ تامرادی را بهترین تجربه سفر یاسوج خود می دانند. این تنگه نه تنها زیبایی چشمگیری دارد، بلکه امکان استحمام در آن لحظات خوشی را برای استراحت گردشگران ایجاد می کند.

تنگ تامرادی در گذشته به دلیل نبود جاده مکانی بکر و بکر بود. اما احداث جاده دسترسی به این منطقه را برای مردم محلی و گردشگران آسان کرده است. به همین دلیل، انتظار یک محیط خلوت را در این مکان نداشته باشید.

آبشارهای متعدد و مناظر شگفت انگیز

تنگ تامرادی شامل چندین آبشار بزرگ و کوچک است. اولین آبشار با ریزش آب از صخره های محض به داخل حوضچه ای زرد رنگ، منظره ای بدیع و چشم نواز خلق می کند. بسیاری از گردشگران پس از بازدید از این آبشار در همان مکان چادر زده و از ادامه مسیر منصرف می شوند.

اما اگر به دنبال تجربه کامل تری هستید پیشنهاد می کنم از قسمت های دیگر تنگه دیدن کنید. پس از عبور از اولین آبشار، آبشارهای بزرگ و کوچک دیگری را خواهید دید که هر کدام زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. پیمودن دامنه های این منطقه و تماشای آبشارها از ارتفاع، تجربه ای دلپذیر و فراموش نشدنی خواهد بود. در انتهای تنگه، با آبشاری دیگر، هرچند کوچکتر از آبشار اول، شگفت زده خواهید شد. می توانید در هر نقطه از این تنگه استراحت کنید و از زیبایی آبشارها، تنگه و آب و هوای خنک منطقه لذت ببرید.

تنوع زیستی و حیات وحش

تنگ تامرادی علاوه بر زیبایی بصری از تنوع زیستی بالایی نیز برخوردار است. در کنار جریان آب زلال تنگه، پرندگان مختلفی مانند عقاب، کبک و پرستو و همچنین حیواناتی مانند سنجاب و خرس (در قسمت های دست نخورده) را می توان مشاهده کرد. جنگل های بلوط نیز از دیگر جاذبه های این منطقه است که در هر نقطه از جاده به چشم می خورد و در فصل بهار بسیار دیدنی است.

تنگ تامرادی، نگینی در قلب یاسوج

بهترین زمان برای سفر به تنگ تامرادی

بهترین زمان برای سفر به تنگ تامرادی بهار و اوایل تابستان است. در این فصول طبیعت با شکوه و عظمت خود را نشان می دهد و چمنزارهای سرسبز، درختان سرسبز و آب های روان منظره ای بدیع و دلگرم کننده ایجاد می کند.

امکانات رفاهی برای یک سفر راحت تر

غرفه های پذیرایی زیادی در تنگ تامرادی وجود دارد که خدمات مختلفی از جمله تهیه غذاهای محلی، نوشیدنی های سرد و گرم و تنقلات مختلف را به گردشگران ارائه می دهند.

نکاتی برای یک سفر فراموش نشدنی

  • قبل از رفتن به تنگ تامرادی از وضعیت آب و هوا و جاده مطلع شوید.
  • با توجه به قد و قد خود، لطفا کفش مناسب پیاده روی بپوشید.