تورم قیمت مواد غذایی در ایران از ۳۸% گذشت!

به گزارش باملین، بانک جهانی با برآورد نرخ تورم ۳۸ درصدی مواد غذایی در ایران طی ۱۲ ماهه منتهی به مرداد ۱۴۰۳ اعلام کرد نرخ تورم مواد غذایی ترکیه در این مدت ۲ برابر ایران بوده است.

بر اساس این گزارش نرخ تورم مواد غذایی در ایران پس از حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی افزایش قابل توجهی یافت و تا آوریل ۲۰۲۳(فروردین ۱۴۰۳) با طی روندی صعودی به ۸۰٫۳ درصد رسید. اما از ماه می ۲۰۲۳(اردیبهشت امسال) شاهد روند نزولی تورم مواد غذایی در ایران بوده ایم به طوری که در مرداد امسال تورم ۱۲ ماهه مواد غذایی به کمتر از نصف اوج تورم ثبت شده در فروردین رسیده است.

گرانی مواد غذایی در ترکیه ۲ برابر ایران شد

نرخ تورم مواد غذایی در ترکیه نیز ۷۴ درصد برآورد شده که حدود دو برابر نرخ تورم مواد غذایی در ایران بوده است. ترکیه با این نرخ تورم در رتبه چهارم جهان قرار گرفته است. این کشور که یکی از بیست اقتصاد برتر دنیا محسوب می شود از نظر تورم مواد غذایی حتی وضعیت بدتری از زیمبابوه داشته که اخیرا ابرتورم با درصدهای میلیاردی را تجربه کرده است.

نرخ تورم مواد غذایی در زیمبابوه ۷۱ درصد بوده و رتبه پنجمی بالاترین نرخ تورم مواد غذایی جهان به این کشور اختصاص داشته است. سورینام با تورم ۶۵ دارصدی، سیرالئون با تورم ۶۰ درصدی، غنا با تورم ۵۲ درصدی، بروندی با تورم ۳۹ درصدی و مالاوی با تورم ۳۹ درصدی به ترتیب جایگاه ششم تا دهم را از این نظر به خود اختصاص داده اند.