جزئیات جدید درباره ارز مسافرتی/ از نرخ فروش تا کشورهای مقصد

به گزارش باملین به نقل از سایت طلا، از ۱۶ اسفندماه با تصمیم بانک مرکزی ارز مسافرتی هوایی از ۵۰۰ یورو به ۱۰۰۰ یورو افزایش یافت تا نیاز ارزی مردم در روزهای پایانی سال تامین شود. .

در حالی که تقاضا برای ارز مسافرتی یک تقاضای واقعی است. بنابراین باید بر اساس بازار رسمی ارائه شود که بر اساس آن بانک مرکزی به حق این سهمیه را برای متقاضیان افزایش داده است. به نظر می رسد این تصمیم موقتی است و برای مدیریت تقاضای ارز در روزهای پایانی سال اتخاذ شده و پس از تعطیلات نوروزی، سهمیه ارز مسافرتی به حالت قبل باز می گردد.

بر اساس اعلام بانک مرکزی هزار یورو برای کلیه سفرهای هوایی از جمله از کشورهای همسایه مانند ترکیه، عراق، ارمنستان و … تعلق می گیرد. اما سفرهای زمینی مستلزم دریافت ارز مسافرتی نیست.

نوع ارز توزیع شده دلار و یورو می باشد که اختیاری خواهد بود اما با توجه به موجودی آن روز به هر نفر تعلق می گیرد.

همچنین نرخ ارز مسافران بر اساس قیمت اسکناس مرکز مبادلات ایران محاسبه می شود که ۵ درصد کارمزد به آن اضافه می شود.

جزئیات جدید ارز مسافرتی / از قیمت فروش به کشورهای مقصد

برای دریافت ارز مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی شامل پاسپورت معتبر، بلیط هواپیما و رسید پرداخت عوارض خروج است. ارسال ارز پس از گیت خروج فرودگاه به مسافران پرداخت می شود و متقاضیان می توانند با ارائه مدارک لازم به شعب منتخب بانک های عامل ملی، ملت و سامان مراجعه کنند. بر این اساس فروش ارز به افراد زیر ۵ سال قانونی و ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نبوده و فروش ارز مسافرتی حداکثر تا هفت روز کاری قبل از تاریخ پرواز درج شده در سند بلیط مسافربری امکان پذیر است. . با این سیستم امکان سوء استفاده از آن برای مردم وجود نخواهد داشت و ارز فقط برای نیاز واقعی مسافران پرداخت می شود.