جشن ماسلنیتسا؛ آغازی شاد برای بهار در سرزمین اسلاوها

ماسلنیتسا که به “هفته پنکیک” نیز معروف است، یک تعطیلات سنتی و شاد در میان اسلاوها است که به استقبال بهار و خداحافظی با زمستان می پردازد. این جشن به مدت یک هفته به طول می انجامد و مملو از شادی، پایکوبی، پنکیک های خوشمزه و غذاهای مختلف است.

ضیافتی پر از پنکیک

در زبان انگلیسی Shrovetide به معانی مختلفی مانند “هفته پنکیک”، “هفته کره” یا “هفته پنیر” ترجمه شده است. این نام به دلیل اهمیت پنکیک در این عید است. به گفته ارتدوکس های روسی، در هفته توبه در پایان سال، گوشت نباید خورده شود، اما مصرف لبنیات منعی ندارد. به همین دلیل، پنکیک هایی که از تخم مرغ، کره و شیر درست می شوند، جزء اصلی این تعطیلات شده اند.

غذا نماد شادی است

بخش بزرگی از تعطیلات شرووتاید از غذاهای مختلف تشکیل شده است. یک افسانه محلی می گوید که باید به اندازه ای که سگ دم خود را تکان می دهد در روز غذا بخورید! این افسانه ها اهمیت غذا را در این جشن نوروز نشان می دهد. پنکیک در این تعطیلات تازه و روزانه درست می شود و با مواد مختلفی مانند عسل، خامه ترش، انواع توت ها، مربا و غیره پر می شود.

تعطیلات در سراسر روسیه

حدود ۵۰۰ مراسم و رویداد در طول جشن Maslenitsa در مسکو و سایر شهرهای روسیه برگزار می شود. این مراسم در پارک ها، موزه ها، خیابان ها و سایر مکان های عمومی برگزار می شود و شامل نمایش های سنتی، موسیقی، رقص، بازی های مختلف و البته پنکیک های خوشمزه است.

غفران یکشنبه پایان جشن

تعطیلات ماسلنیتسا در روز یکشنبه یا روز همه روح به پایان می رسد. در این روز زنی با لباس عروسک سنتی روسی با پنکیک به شهر می آید و مردم را برکت می دهد. در این روز گناهان و ناپاکی ها بخشیده می شود و انرژی خوبی به مردم داده می شود.

فلسفه فراتر از غذا

ماسلنیتسا بیش از یک جشن غذا، فرصتی برای مردم است تا با زمستان خداحافظی کنند و به استقبال بهار بروند. در این تعطیلات، مردم تشویق می شوند که از خانه های خود خارج شوند و از زندگی در کنار دوستان و خانواده خود لذت ببرند.

نمادی از همبستگی و تنوع

در جشن ماسلنیتسا، علاوه بر فرهنگ و لباس سنتی روسی، شاهد اجرای فرهنگ های دیگر مردم ساکن روسیه نیز هستیم. در این تعطیلات همه شهروندان روسیه دور هم جمع می شوند و فرا رسیدن فصل زیبای بهار را جشن می گیرند.

بوی بهار همه جا را می پیچد

در این تعطیلات عطر پنکیک های گرم و خوشمزه در فضای شهر می پیچد. در گوشه و کنار شهر نمایش ها و مراسم های مختلفی برگزار می شود و پارک ها مملو از سرگرمی های مختلف برای کودکان و بزرگسالان است. مسکو و سن پترزبورگ این هفته میزبان گردشگران زیادی هستند که برای تجربه این تعطیلات شاد و پرنشاط به روسیه سفر می کنند.

تعطیلات ماسلنیتسا؛  آغاز بهار در سرزمین اسلاوها مبارک

غذاهای مختلف به پنکیک

در تعطیلات سه شنبه شب علاوه بر پنکیک های طلایی و خوشمزه، غذاهای سنتی دیگری نیز سرو می شود. ماهی، انواع پای روسی، سوپ، پنیر، انواع توت ها، خامه ترش، تخم مرغ و دمنوش های گیاهی از جمله غذاهای محبوب در این تعطیلات هستند.

جشن سلامتی و شادی

Shrovetide یک تعطیلات شاد است که به مردم فرصتی برای تجدید قوا، شادی و تشکر می دهد. این تعطیلات همچنین به تقویت همبستگی و احساس تعلق در بین مردم روسیه کمک می کند.