خارجی‌ها سیمکارت بدون فیلتر دریافت می‌کنند؟

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، این اولین باری نیست که موضوع ارائه سیم کارت های گردشگری به گردشگران خارجی در ایران مطرح می شود. در پی سردرگمی که در پی اعلام این موضوع از سوی یک مقام مسئول در سال گذشته به وجود آمد، وزارت ارتباطات در همان روزهای ابتدایی توضیحاتی را صادر کرد.

این وزارتخانه در اسفند ۱۴۰۱ اعلام کرد که میزان نصب و استفاده از پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی داخلی در بین کاربران ایرانی همچنان در حال گسترش است، اما برای گردشگران خارجی که برای مدت کوتاهی به ایران سفر می کنند و دایره ارتباط آنها با هموطنان خود است. در پلتفرم هایی که با مقررات مطابقت دارند. در داخل این پلتفرم‌ها محدودیت‌هایی دارند، درخواست‌هایی مطرح شده اما به پیشنهادات محدود می‌شود و تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

در همین راستا، وزارت ارتباطات تاکید کرد که میزان نصب و استفاده از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی داخلی در بین کاربران ایرانی همچنان در حال گسترش است. اما برای گردشگران خارجی که برای مدت کوتاهی به ایران سفر می کنند و دایره ارتباط آنها با هموطنان خود بر روی سکوهایی است که طبق مقررات داخلی ما این سکوها دارای محدودیت هستند، درخواست شده است که سیم کارت های گردشگری زمانی تفاوت داشته باشد. که دسترسی به چند پلتفرم مشخص است و این سیم کارت پس از خروج گردشگر منقضی می شود.

پس از علنی شدن موضوع از سوی وزارت ارتباطات، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حاشیه قرار گرفت و این طرح را پیشنهاد خود دانست و معتقد بود که گردشگران باید حداقل خدمات را دریافت کنند.

حالا با گذشت یک سال از اعلام رسمی این موضوع، به نظر می رسد با وجود اینکه از سوی مسئولان امر به شما گفته شده چیزی به نام سیم کارت گردشگری نداریم، تکلیف ارائه سیم کارت های بدون فیلتر به گردشگران خارجی تعیین شده است.

در همین راستا وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت در این خصوص توضیح داد: وقتی از اینفلوئنسر دعوت می کنیم، بنده خدا باید سیم کارت بدون فیلتر داشته باشد چرا که او را او کرده ایم. صدا بیاید و بگوید در ایران چه خبر است این خبر است. درست است که عربستان از مسی برای تبلیغ گردشگری دعوت کرد اما ما ده ها میلیون دلار نداریم و اگر هم داشتیم نمی دادیم چون به اندازه کافی جانشین بهتر از مسی داریم. یک نفر را داریم که با دعوت از مردم گیلان تاثیرش از خارجی ها بیشتر است. به هر حال توانستیم تعدادی سیم کارت بدون فیلتر تهیه کنیم و در اختیار اینفلوئنسرها، رسانه های خارجی و مقامات جهانی قرار دهیم و خوشبختانه استقبال از جشنواره گردشگری و جشنواره صنایع دستی ما بسیار خوب بود.

البته پیش از این دیدار، این مسئول در پانزدهمین گردهمایی راهنمایان ایرانگردی به راهنمایان تور ایران گفته بود: «بعضی جاها باید سخت کار کنید، بدون اینکه تحت فشاری قرار بگیرید.» نمی دانم چرا این کار را نمی کنید. خارجی ها می آیند اینجا و می خواهند عکس بگیرند، ما هم با فیلترینگ در کشور مشکل داریم، از طرف شما می گویم توریستی که می آید باید سیم کارتی داشته باشد که با خانواده اش در تماس باشد، چطور می توانند عکس بفرستند. سرگرمی ها و سوغاتی های آنها از ایران. یک جمله می گوییم، سیم کارت می دهیم، همه حمله می کنند و افکار عمومی به اشتباه آن را با تسلیم مقایسه می کنند، ربطی به تسلیم ندارد، اما این نیاز اصلی گردشگر است.

وی ادامه داد: در اکسپوی گردشگری از ۱۰۰ نفر از مسئولان ارشد کشوری که به ایران سفر می‌کنند درخواست دریافت سیم‌کارت‌های بدون فیلتر کردم. من چندین ساعت با مقامات صحبت کردم، بحث کردم و مذاکره کردم، اما جز یکی دو نفر از مسئولان سازمان چیزی نشنیدم.» دیگران در این باره صحبت می کنند.

سیم کارت گردشگری اطلاعات جاذبه های گردشگری ایران را در اختیار کاربران قرار می دهد، دسترسی راحت تری به اینترنت دارد و قابلیت چندرسانه ای، GPS و هندبوک دارد. علاوه بر این، هزینه رومینگ تلفن همراه در ایران گران است و استفاده از سیم کارتی که حاوی اطلاعات گردشگری در ایران باشد قطعا برای گردشگران مفیدتر خواهد بود. این سیم کارت ها یک تا دو ماه اعتبار و اعتبار دارند و فقط در ایران قابل استفاده هستند.