خبر مهم بن فرحان برای زائران ایرانی حج عمره

به گزارش باملین به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان عصر پنجشنبه ۳۰ دی ماه در گفت و گوی تلفنی درباره برخی موضوعات مورد علاقه طرفین در حوزه روابط دوجانبه و تحولات اخیر گفت وگو کردند. در فلسطین به تبادل نظر پرداختند.

امیر عبداللهیان در این تماس تلفنی به سفر هیئت پارلمانی عربستان سعودی به ایران و سفر هیئت وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران به عربستان و همچنین دیدار رئیس سازمان حج و زیارت اشاره کرد. سازماندهی با وزیر حج عربستان افزود: روابط سیاسی دو کشور در مسیر درستی است و در چارچوب توافق رئیس جمهور ایران و ولیعهد عربستان سعودی است.

وی با اشاره به توافق دو کشور بر سر موضوع اعزام ایرانیان به حج عمره، با همتای سعودی خود تاخیر در این موضوع و چگونگی حل آن را بررسی کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به اقدام عربستان برای برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی و عربی به منظور توقف جنگ غزه و ارسال کمک‌های بشردوستانه به آن منطقه، گفت: در این زمینه نگران جنوب نیز هستیم. اقدامات آفریقا برای طرح شکایت از رژیم صهیونیستی در دیوان بین المللی دادگستری ما از سیستم قضایی حمایت می کنیم.

امیر عبداللهیان با توجه به ادامه جنایات صهیونیست ها در کشتار مردم فلسطین خاطرنشان کرد: آمریکا صد روز است که از تشدید نشدن جنگ صحبت می کند اما در عمل برای توقف جنگ و نسل کشی جدیت نشان نمی دهد. غزه

فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان نیز روابط دو کشور را رو به گسترش ارزیابی کرد و گفت: همچنان منتظر سفر رسمی دوجانبه آقای رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران به عربستان هستیم.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه عربستان در خصوص موضوع پرواز حجاج عمره ایران اطمینان داد که این تنها یک مشکل فنی است که به زودی برطرف می شود تا زائران عمره عمره ایرانی برای ادای حج عمره به سرزمین وحی بروند.

وزیر امور خارجه عربستان در واکنش به اشاره امیر عبداللهیان به اقدامات آفریقای جنوبی در کشاندن رژیم صهیونیستی به دیوان بین المللی دادگستری گفت: باید تا حد امکان به اعمال فشار برای پایان دادن به جنگ غزه ادامه دهیم.

وزرای امور خارجه ایران و عربستان ضمن ابلاغ سلام خود به سران دو کشور، ادامه رایزنی ها بین دو کشور را سازنده ارزیابی کردند.

امیر عبداللهیان پس از سفر ولیعهد عربستان به تهران از همتای سعودی خود برای سفر به ایران دعوت کرد.