«خوابیدن» سموم مغز را دفع نمی‌کند!

تحقیقات جدید نشان می دهد که خواب ممکن است سموم را از مغز دفع نکند.

به گزارش ایسنا، مطالعه جدید تصویربرداری مغز روی موش ها نشان داده است که خواب ممکن است به دفع سموم و مواد زائد روزانه از مغز کمکی نکند و این موضوعی است که دانشمندان علوم اعصاب را به چالش می کشد.

نیک فرانک، عصب شناس در کالج امپریال لندن (ICL) و نویسنده اصلی این مطالعه، می گوید: «این سوال به قدری مطرح شده است که یکی از دلایل اصلی خواب ما است که از دیدن عکس آن در نتایج شگفت زده شدیم. این مطالعه.”

اگرچه خواب مرموز است، اما مزایای زیادی از تثبیت خاطرات تا بهبود سلامت روان دارد که نباید آنها را نادیده بگیریم.

اما تصور می‌شود که خواب با تجمع پروتئین‌های آمیلوئید در مغز افراد مبتلا به آلزایمر مرتبط است و به مغز کمک می‌کند تا از شر مواد زائد روزمره خلاص شود.

دهه‌ها تحقیق همچنین خواب را با پاکسازی پروتئین و پیشگیری از بیماری آلزایمر مرتبط می‌کند. در نتیجه، خواب به عنوان یک عامل خطر کلیدی برای بیماری آلزایمر، شایع‌ترین شکل زوال عقل، ذکر شده است، اگرچه این رابطه پیچیده است، اما تصور می‌شود که خواب ضعیف یکی از عوامل مؤثر در بیماری آلزایمر یا یکی از علائم آن است.

البته، یک مطالعه حیوانی نمی تواند کوهی از تحقیقات مرتبط با خواب، تجمع پروتئین و بیماری های عصبی را بی اعتبار کند، اما با توجه به این پیچیدگی ها، ممکن است تحقیقات بیشتری را ایجاب کند.

محققان یک رنگ فلورسنت را به مغز موش ها تزریق کردند و گسترش آن را زیر نظر گرفتند و در حالی که حیوانات بیدار، خواب و تحت بیهوشی بودند، پاکسازی پوست را اندازه گرفتند.

محققان در مقاله خود نوشتند که نتایج ما این ایده را به چالش می کشد که عملکرد اصلی خواب پاک کردن سموم از مغز است.

فرانک می گوید: «ما دریافتیم که میزان پاکسازی رنگ از مغز در حیواناتی که آرامبخش یا بیهوش شده بودند به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

تحقیقات قبلی نشان داده است که استفاده از رنگ های ردیاب روش مناسبی برای ارزیابی میزان پاکسازی مغز است. با این حال، در حالی که جریان حجم مایع از طریق مغز ممکن است در طول خواب افزایش یابد، این بدان معنا نیست که مغز مایعات را از مواد زائد پاک می کند. برخی از یافته ها از این ایده حمایت می کنند، در حالی که برخی دیگر، مانند نتایج این مطالعه جدید، آن را به چالش می کشند.

علاوه بر این، اندازه مولکول‌های مایع می‌تواند بر سرعت حرکت آنها در مغز و عبور از کانال‌ها تأثیر بگذارد. رنگ‌های فلورسنت مختلف مورد استفاده در این مطالعه وزن بسیار کمتری نسبت به توده‌های پروتئینی دارند که در آلزایمر، پارکینسون و سایر بیماری‌های عصبی در مغز تجمع می‌کنند.

نتایج این مطالعه قابل توجه است. مغز موش‌های خوابیده رنگ فلورسنت سبز را ۳۰ درصد کندتر از حیوانات بیدار پاک می‌کند و پاکسازی مغز در موش‌های بیهوش ۵۰ درصد کندتر بود.

فرانک می گوید: «ما هنوز نمی دانیم در این شرایط چه چیزی باعث کاهش سرعت حذف مولکول ها از مغز می شود. گام بعدی در تحقیق ما این است که سعی کنیم بفهمیم چرا این اتفاق می افتد.

محققان می گویند این یافته ها اهمیت خواب را کم نمی کند، زیرا تا ۴۴ درصد از بیماران آلزایمر و ۹۰ درصد از بیماران مبتلا به زوال عقل یا بیماری پارکینسون به اختلالات خواب یا اختلال خواب شناخته شده اند.

بیل ویسدون، عصب شناس مولکولی در امپریال کالج لندن و یکی از نویسندگان این مطالعه، می گوید: «اختلال خواب یک علامت رایج در افراد مبتلا به زوال عقل است، اما ما هنوز نمی دانیم که آیا این یک پیامد یا عامل پیشرفت بیماری است.

این مطالعه در مجله Nature Neuroscience منتشر شده است.