خوشمزه ترین ملون ها

ملون؛ میوه ای خوش طعم و آبدار که محبوبیت بش از اندازه آن در بازار های مصرفی و افزایش روز افزون سهم بازار آن موجب شده تا میان کشاورزان سراسر دنیا به ویژه ایران، مورد توجه قرار گرفته و کشت شود. به همین علت، شرکت های مختلف تولید کننده بذر در دنیا دست به تولید بذر های مختلف از خانواده ملون ها کرده و تلاش میکنند تا بذر ملون با کیفیت تر و مقاوم تری را تولید کننده تا علاوه بر ایجاد سرمایه ای مطمئن برای کشاورزان، میوه های خوش طعم و لذیذی را وارد بازار های مصرفی کنند. در ادامه این مطلب ما تلاش کرده ایم تا با معرفی برخی از محبوب ترین ملون های موجود در بازار ایران، راهنمایی کافی برای خرید بذر ملون را ارائه دهیم. با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر از پیش مطالعه کرده و دانش خود را در خصوص بذر ملون و خربزه افزایش دهید.

لیست خوشمزه ترین ملون های ایرانی

 1. ملون گالیا
 2. ملون هانی دیو
 3. ملون وسترن شیپر
 4. ملون شارانته (ایتالین تیپ)
 5. ملون سمسوری
 6. ملون گرد آبادی
 7. ملون گرمک
 8. ملون شاهپسند
 9. ملون دستنبو
 10. ملون آناناسی یا گرمساری
 11. خربزه احمدی
 12. ملون تاشکندی
 13. ملون ترکیه ای
 14. خربزه درگزی یا خربزه افغانی
 15. خربزه مشهدی یا خربزه ایرانی

دسته بندی انواع ملون ها

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، یکی از میوه‌های محبوب بین بذر صیفی‌جات، در سراسر جهان، ملون است. این خانواده گسترده، شامل میوه‌هایی با انواع مختلفی از اندازه، طعم، شکل و انواع است که در هر نقطه از جهان، انواع مختلفی از آن کشت می‌شوند. خرید بذر ملون، همانند بذر طالبی، بذر خربزه و سایر بذرهای مرتبط، در فروشگاه‌های بذر موجود است. ملون با نام انگلیسی “melon” به مجموعه‌ای از میوه‌ها از خانواده کدوئیان اشاره دارد و بیشتر در فصل‌های گرم سال کشت و برداشت می‌شود. در دنیا، انواع مختلفی از ملون‌ها وجود دارد، اما در ایران، معمولاً آن‌ها را بر اساس ویژگی‌های پوست و گوشت میوه به دسته‌بندی می‌کنند.

گالیا

بذر ملون‌های این دسته معمولاً گرد هستند و پوست آن‌ها زرد رنگ می‌باشد و بر روی پوست آن‌ها توربندی دیده می‌شود که به ماندگاری بیشتر این محصول کمک می‌کند. رنگ گوشت میوه آن‌ها معمولاً سبز روشن است و وزن آن‌ها به طور معمول ۱٫۵ تا ۳ کیلوگرم، با عطر و طعم دلنشین. از جمله بذر ملون که در این دسته قرار می‌گیرند، می‌توان به مارکو، داکو، تمپو، ۲۰۵۳، سیترکس، میلاگرو از شرکت کلوز فرانسه؛ والر، کیتارا و سیهان از شرکت نانهمز هلند؛ پاتریوت از شرکت آریستو سیدز آلمان؛ هانی ول، بشرا و ایده‌آل از شرکت سینجنتا سوئیس؛ آریانا از شرکت نیکرسون هلند؛ ریف از شرکت ویلمورین فرانسه؛ بریمو از شرکت فیتو اسپانیا؛ تایکن از شرکت اینفینیتی سیدز آمریکا؛ گالا از شرکت تراست سیدز اردن اشاره کرد.

آناناسی

پوست خارجی این ملون‌ها زرد رنگ و گوشت آن‌ها به رنگ زرد تا نارنجی است. وزن آنها معمولاً بین ۲.۵ تا ۳ کیلوگرم و به اصطلاح بومی به آن‌ها “احمدی” گفته می‌شود. این دسته از بذر ملون‌ شامل کریر از شرکت نانهمز هلند؛ راک و صحاب از شرکت سید وی آمریکا؛ اولین از شرکت اماسیدز هلند؛ میکادو از شرکت کلوز فرانسه؛ احلام از شرکت انزازادن هلند؛ یونیژن ۱۶۱ از شرکت یونیژن سیدز ایتالیا و ملون ۱۰۰۸ از شرکت اینفینیتی سیدز آمریکا می‌باشند.

خربزه (خاتونی یا مشهدی)

خربزه مشهدی دارای میوه‌ای کشیده با خطوط طولی زرد رنگ و گوشت سبز رنگ است. گوشت میوه در این دسته ترد، آبدار و بسیار شیرین بوده و بیشتر مناسب کشت در مناطق گرم و خشک است. ارقام مینو بروسیدز، مینو ارگون، و خربزه خاتونی جام از این دسته بذر خربزه هستند.

ایتالین تایپ یا شارانته

ملون‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند دارای پوست زرد رنگ و مشبک با خطوط صاف هستند. شکل میوه آنها به صورت بیضی است و گوشت میوه آن‌ها رنگ نارنجی دارد. این ملون‌ها دارای عطر و طعم بی نظیری هستند. ارقامی نظیر جانا و اوریانا از شرکت نانهمز هلند، الانا از شرکت اماسیدز هلند، ویونا از شرکت ریچموند سیدز سوئیس و جانان از شرکت سیدوی آمریکا از این دسته هستند.

طالبی (سمسوری)

ملون‌های این دسته دارای پوست مشبک با رنگ سبز تا زرد هستند و بر روی آن‌ها خطوط طولانی سبز رنگ دیده می‌شود؛ گوشت میوه آن‌ها سبز رنگ با بافتی نرم و بسیار آبدار و شیرین می‌باشد. بسیاری از این ارقام به عنوان استاندارد شناخته می‌شوند و در قوطی‌های نیم کیلوگرمی در بازار موجود هستند. طالبی سمسوری از شرکت‌های پوپ، نیاگارا، هد و ثمین بذر از این دسته بذر طالبی هستند.

شاه پسند

شاه‌پسند‌ها، ملون‌هایی هستند که پوست مایل به نارنجی رنگ با ۸ خط عمودی سبز تیره و گوشت آن‌ها سبز رنگ با طعم شیرین دارند. طالبی شاهپسند شاهین از شرکت سیدوی آمریکا و دلشاد یا دلگشا از شرکت کلاش سیدز هندوستان را می‌توان برای این دسته نام برد.

هانی دیو

ملون‌های این تیپ مانند ایزال یا عسل از شرکت سینجنتا دارای پوست خارجی صاف و سبز رنگ بوده و بدون توربندی است و گوشت آن سبز رنگ است.

وسترن شیپر

این دسته از میوه از جمله انواع ملون‌هایی هستند که در بازار موجودند. این ملون‌ها در ظاهری که شباهت زیادی به ملون‌های گالیا دارند، با گوشتی که به رنگ نارنجی است، متمایز می‌شوند. از این روند برای تمایز دادن بین محصولات میوه‌ای در بازار، استفاده می‌شود. ملون‌های وسترن شیپر به عنوان یک گزینه جذاب در میان مصرف کنندگان شناخته شده‌اند، زیرا هم ویژگی‌های بصری جذابی دارند و هم طعمی خوشمزه و متفاوت ارائه می‌دهند. با رنگ شاداب و گوشت آبدار و شیرین، این ملون‌ها می‌توانند یک انتخاب عالی برای خریداران باشند که به دنبال تجربه‌ی میوه‌ای جذاب و لذیذ هستند.

همچنین، ملون‌های وسترن شیپر به دلیل ویژگی‌های خوبی که دارند، مورد استفاده در صنعت آشپزی و تهیه غذاها نیز قرار می‌گیرند. این میوه‌ها در تهیه سالاد‌ها، آبمیوه‌ها، دسرها و انواع دیگر از غذاها کاربرد دارند و به آن‌ها طعم و زیبایی ویژه‌ای می‌بخشند. به طور کلی، ملون‌های وسترن شیپر با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارند، به عنوان یک انتخاب عالی در جهت ایجاد تنوع در رژیم غذایی و همچنین ارتقاء تجربه مصرف میوه‌ها مطرح می‌شوند.