درون خانه‌هایی که لوکس بودن را زمزمه می‌کنند نه اینکه فریاد بزنند

مشهور است که ثروتمندان مایل هستند برچسب‌های مُد اروپایی را به شکلی مخفیانه استفاده کنند که صرفا همتایان شان قادر هستند آن را ببینید که نوعی تایید ضمنی موقعیت اجتماعی برترشان می‌باشد. اکنون این زیبایی شناسی مخفیانه ثروت با سبکی از دکوراسیون داخلی بازتاب داده می‌شود. در کتابی تازه منتشر شده تحت عنوان “لوکس آرام: کتاب دکور مدرن خنثی برای طراحی داخلی خانه و صحنه” ۱۸ خانه در پاریس، مادرید، دبی، نیویورک، ملبورن، استکهلم، آتن، هوگستراتن و کنوکه (دو شهری آخری در بلژیک) بررسی شده اند.

 

به گزارش باملین به نقل از بی بی سی، “ویم پاولز” در پیشگفتار خود برای این کتاب می‌نویسد: “لوکس آرام به معماری و فضا‌های داخلی که با مواد بسیار باکیفیت ساخته شده اند اشاره دارد. در همه فضا‌های داخلی برداشتی غیر خودنمایانه از لوکس بودن دیده می‌شود و تمرکز بر روی  مواد و پارچه‌های نفیس، رنگ‌های خاموش، طرح‌های بی زمان است. همه چیز در مورد توسعه یک سبک شخصی است که معماران، طراحان داخلی و صاحبان خانه به دور از ترند‌های پرنوسان به آن اعتقاد دارند”.

 

پاولز می‌گوید: “مردم به طور فزاینده‌ای به  کیفیت، مهارت و طول عمر و ماندگاری توجه می‌کنند. این بازتابی از یک تغییر فرهنگی عمیق‌تر به سمت پایداری، مینیمالیسم و تمرکز بر روی قطعات خوش ساخت و ماندگار است. لوکس آرام بر سادگی و ارتباط با مواد طبیعی تاکید دارد”.

با این وجود، فریب بی طرفی ظاهری فرهنگی و همگونی ظاهری را نخورید در اصل این سبک ارجاعی به مدرنیسم آمریکایی و اروپایی است. “پیتر یورک” نویسنده و مفسر فرهنگی پیشینه این زیبایی شناسی را هم در مُد و هم در فضای داخلی به آمریکایی‌های خوش پناه ساحل شرقی نسبت می‌دهد که مظهر فضا‌های ثروتمندانه نمایش داده شده در سریال تلویزیونی موفق وراثت است. یورک می‌گوید: “این سبک که بر اساس ایده‌ای از ظرافت اروپایی بنا شده اکنون بین المللی است”.

او ظاهر خانه‌های روستایی انگلیسی را نوعی اولیه از تجملات آرام می‌داند. تجسم آن در قرن بیستم در کار‌های  نانسی لنکستر طراح دکوراسیون داخلی که با جان فاولر یکی از بنیانگذاران شرکت تزیینی عمدتا بریتانیایی Colefax & Fowler همکاری داشت رایج شد. نانسی با خرید امتیاز آن کسب و کار در سال ۱۹۴۸ به تقویت روابط انگلیس و آمریکا کمک کرد. یورک معتقد است که لوکس آرام در حال حاضر در ایالات متحده نفوذ کمتری دارد، زیرا آمریکایی‌ها کمتر آنگلوفیل می‌شوند.

“ریچارد پار” معمار که به همراه همکاران اش طراحی بسیاری از خانه‌های روستایی در بریتانیا را انجام می‌دهند معتقدند مد و دکوراسیون داخلی ایتالیایی تاثیری عمده بر روی این سبک گذاشته اند. او می‌گوید:” این سبک دست کم گرفته شده بسیار شبیه کار‌های جورجیو آرمانی است. در میان افراد ثروتمند به نمایش نگذاشتن لوگو‌ها بسیار کلاسیک‌تر به نظر می‌رسد. همان طور که انتظار دارید هتل آرمانی در میلان که در سال ۲۰۱۱ افتتاح شد و در یک کاخ متعلق به دهه ۱۹۳۰ میلادی واقع شده نگاه اصلی به فضای آرام و لوکس است و آزمون اش را پس داده و هرگز بازسازی نشده است”.

درون خانه‌هایی که به جای فریاد زدن لوکس بودن آن را زمزمه می‌کنند/ درون خانه‌هایی که به جای فریاد زدن لاکچری بودن آن را زمزمه می‌کنند (مطالب بخش جهانی بی بی سی رو بخش فارسیش زود ترجمه میکنه زیبایی این گزارش به دلیل عکس هاشه)

خطوط تمیز

سادگی با عناصر مجلل آمیخته شده توسط معماران و طراحان مدرنیست در اواسط قرن بیستم مورد حمایت قرار گرفت. یک نمونه نمادین پاویون بارسلونا اثر “لودویگ میس ون در روهه” معمار آلمانی – امریکایی در سال ۱۹۲۹ است. آن اثر در حالی که بدون تزئینات است به لطف استفاده از مواد غنی از جمله سنگ مرمر سبز تیره و اونیکس که برای عناصر ساختاری مانند دیوار‌ها استفاده شده اند احساس لوکس بودن را منتقل می‌کند. پاویون بارسلونا غرفه آلمان برای نمایشگاه بین المللی ۱۹۲۹ در بارسلونا بود. آن ساختمان مهم در تاریخ معماری مدرن به دلیل فرم ساده آن و استفاده دیدنی و جذاب در ساخت آن از موادی مانند سنگ مرمر، سنگ باباغوری و سنگ تراورتن شناخته شده است.

علاقه به لوکس بودن در طراحی‌های مبلمانی لودویگ میس ون در روهه نیز مشهود بود به ویژه در اثر “صندلی بارسلونا” که با روکش چرم و فریم فولادی کرومی بود. آن صندلی برای اکسپوی سال ۱۹۲۹ که در شهر بارسلونای اسپانیا برگزار شده بود طراحی شد. آن صندلی برای اولین بار در ویلای توگندهات یکی از کار‌های برجسته میس در شهر برنو کشور چک مورد استفاده قرار گرفت.

پروژه دیگری که در آن کتاب معرفی می‌شود “پلکانی به سوی بهشت” نام دارد که در پاریس توسط “ورونیک کوترل” طراحی شده است و از مدرنیسم اواسط قرن بیستم امریکا الهام گرفته است. کوترل می‌گوید:” من از مدرنیسم کالیفرنیایی دهه ۱۹۶۰ الهام گرفتم که از فضای داخلی تمیز و مواد طبیعی چوب ترکیب شده با سنگ حمایت می‌کرد. این سبک مینیمالیستی است و در عین حال از پنجره‌های متعدد خود استفاده می‌کند که ما آن را برای ایجاد حس درون و بیرون بزرگ کردیم. ما آینه‌ها را نصب کردیم. ما آینه‌هایی را در کناره‌های پنجره نصب کردیم تا نور بیش‌تر و حس طبیعت را در داخل خانه به ارمغان بیاورد”. درون خانه‌هایی که به جای فریاد زدن لوکس بودن آن را زمزمه می‌کنند/ درون خانه‌هایی که به جای فریاد زدن لاکچری بودن آن را زمزمه می‌کنند (مطالب بخش جهانی بی بی سی رو بخش فارسیش زود ترجمه میکنه زیبایی این گزارش به دلیل عکس هاشه)

ترند لوکس آرام را می‌توان به عنوان واکنشی در برابر ابهت بیش از حد و بصری ماکسیمالیسم نیز در نظر گرفت. در حالی که فضا‌های داخلی پر زرق و برق می‌توانند به طرز هیجان انگیزی نمایشی باشند جذابیت آن‌ها مسلما به سرعت کم می‌شود برای مثال، می‌توان به طور موقت در یک هتل در آن فضا غوطه ور شد، اما نه برای همیشه هم چنین در پرتو نگرانی‌های شدید محیط زیستی چنان زرق و برقی خودپسندانه و زیاده روی قلمداد می‌شود.

برخی بر این باورند که تعهد طراحان و مشتریان آنان برای پایداری به طور فزاینده‌ای باعث افزایش تقاضا برای مواد بادوام‌تر و زیبایی نسبتا بی زمان می‌شود. آرگوس می‌گوید: “پذیرش پالت رنگی آرام به طور پیچیده‌ای با نگرانی‌های مربوط به محیط زیست در هم تنیده است. رنگ‌های خنثی به کار رفته در سبک لوکس آرام اغلب از استفاده روزافزون از مواد سازگار با محیط زیست سرچشمه می‌گیرند”.

برخی از طراحان داخلی شناخته شده همیشه از ظاهری متمایز شده حمایت می‌کنند با این باور که خانه‌های ما پناهگاهی هستند که ما را از سرعت دیوانه کننده زندگی عمومی خلاص می‌کنند و آن را به عنوان یک ترند گذرا نمی‌بینند.

درون خانه‌هایی که به جای فریاد زدن لوکس بودن آن را زمزمه می‌کنند/ درون خانه‌هایی که به جای فریاد زدن لاکچری بودن آن را زمزمه می‌کنند (مطالب بخش جهانی بی بی سی رو بخش فارسیش زود ترجمه میکنه زیبایی این گزارش به دلیل عکس هاشه)

به نظر می‌رسد پاندمی کووید سبب شد انسان‌ها نسبت به آرامشی که زندگی در خانه فراهم می‌سازد بیش‌تر آگاهی پیدا کنند. یک سوال کلیدی برای ما اکنون این است که این فضا چه احساسی به من می‌دهد؟ در چنین شرایطی اجزای اصلی سبک لوکس آرام عبارتند از تقارن، اجتناب از خطوط مورب، مواد طبیعی و پالت خاموش که حواس ما را آرام می‌کند و به ما امکان شارژ مجدد روحیه و روان مان را می‌دهد.

برای رعایت دکوراسون خانه منطبق با سبک لوکس آرام در هنگام انتخاب مبلمان انتخاب‌های پایدار داشته باشید و قطعات قدیمی و جدید را با یکدیگر ترکیب کنید. از پیروی از ترند‌ها خودداری کنید. در عوض، ظاهری شخصی و متناسب با سبک زندگی خود ایجاد کنید. اشیایی را که در سفر‌های خود به خارج از کشور جمع آوری کرده اید در آن بگنجانید. انباشته شدن اقلام در طول زمان به ایجاد خانه‌ای کمک می‌کند که کاملا جدید به نظر نرسد، اما احساس بی زمان بودن و جاودانگی را در آن داشته باشید. پیشنهاد می‌شود اجازه دهید مبلمان تان به طور طبیعی کهنه شود.