دریچه دیواری

دریچه هوا یک وسیله برای کنترل جریان هوای رسیده از سیستم تهویه به مناطق مختلف محیط ساختمان است. این وسیله به شکل‌های مختلف دیواری و سقفی طراحی و ساخته می‌شود. دریچه دیواری را می‌توانید در سیستم کانال کشی سیستم تهویه منازل مسکونی است. این نوع دریچه را شما به وفور دیده‌اید. دریچه دیواری شامل یک قاب فلزی با پره‌هایی درون آن است که قادرند هوا را به شکل‌های مختلف درون محیط پخش کنند. در پایین این نوع دریچه هوا یک شاستی دستی قرار دارد که قادر است جهت قرارگیری پره‌ها را تنظیم کند و با این کار زاویه ورود هوا به داخل محیط تغییر می‌کند.

برای خرید دریچه دیواری از آرناونت کلیک کنید.

دریچه دیواری با متریال‌های مختلف ساخته می‌شود. عموما در ساخت این دریچه‌ها از آلومینیوم یا پلاستیک استفاده می‌شود زیرا این دو نوع متریال مقاومت مناسبی در برابر فشار، ضربه و حرارت دارند و برای همین مناسب سیستم‌های تهویه خانگی هستند. به‌خصوص که شکل هندسی آن‌ها به گونه‌ای است که می‌توان  آن‌ها را برای کانال‌های تهویه هوای آلومینیومی چهارگوش مورد استفاده قرار داد. این نوع دریچه‌های هوا به سادگی قابل طراحی و نصب روی دیوار هستند.

دریچه دیواری هوا

دریچه دیواری هوا شامل طیف وسیعی از دریچه‌های هوای دیواری می‌شود که از متریال‌های مختلف و البته به شکل‌های هندسی متفاوتی ساخته می‌شوند. این نوع دریچه‌های هوا را عموما در پروژه‌های مسکونی و صنعتی گوناگون مورد استفاده قرار می‌دهند. دریچه دیواری هوا برای کانال‌های تهویه مختلف قابل استفاده است. برای مثال اگر به پروژه‌های صنعتی مختلف سر بزنید و دریچه‌های هوای آن‌ها را بررسی کنید، متوجه خواهید شد که روی دیوار این پروژه‌ها از دریچه‌هایی که با پلاستیک فشرده، استیل، آلومینیوم و ورق گالوانیزه طراحی شده استفاده می‌شود. این دریچه‌ها باعث می‌شود که کنترل جریان هوا درون محیط صنعتی به بهترین شکل انجام شود.

انواع دریچه هوای دیواری

دریچه‌های هوای دیواری همانطور که گفتیم بر حسب این که قرار است در چه پروژه‌ای مورد استفاده قرار گیرند به انواع مختلفی از نظر شکل ظاهری و متریال به کار رفته در آن‌ها تقسیم می‌شوند. مهم‌ترین انواع دریچه دیواری هوا شامل:

·        دریچه هوای خطی: این نوع دریچه‌های هوای دیواری بیشترین استفاده را در پروژه‌های تهویه هوای مسکونی دارند و پره‌های آن به صورت خطی کنار هم قرار گرفته و قابلیت جهت دهی هوا را در ۴ جهت دارند.

·        دریچه هوای تایلی: این نوع دریچه هوا از جنس آلومینیوم بوده و پره‌های آن قابلیت تنظیم به چپ و راست را دارند. عموما در این نوع از دریچه‌های هوای دیواری از دمپرهای هوا نیز استفاده می‌شود.

·        دریچه هوای مشبک: در طراحی این نوع دریچه‌های هوای دیواری شکل پره‌ها به صورت مشبک طراحی شده و تنظیم هوا در این نوع دریچه هوای دیواری بسیار ساده و البته پربازده است.

مراحل ساخت دریچه هوا

شرکت‌های طراح و سازنده انواع سیستم‌های تهویه هوا در کنار طراحی و ساخت انواع کانال و دیگر وسایل ضروری برای تهویه هوا، دست به طراحی و ساخت انواع دریچه هوای دیواری می‌زنند. این که برای هر پروژه تهویه هوایی از چه نوع دریچه هوای دیواری استفاده شود بستگی دارد به این که پروژه از چه نوعی باشد و به چه نوع تنظیم کننده جریان هوایی نیاز داشته باشد. در شرکت طراحی و ساخت انواع سیستم تهویه آرناونت این فرآیند طراحی و ساخت دریچه هوای دیواری در ۳ مرحله انجام می‌شود.

طراحی: مرحله اول همان طراحی دریچه هوای دیواری است. در این مرحله شکل هندسی و دیگر مشخصات فیزیکی مثل ابعاد و جنس دریچه هوای دیواری مشخص می‌شود.

تولید: در مرحله دوم، طرح ساخته شده به واحد تولید داده می‌شود تا متخصصان در کارگاه بتوانند آن را تولید کنند. در این مرحله کارهای برش و جوش ورق‌های آلومینیوم یا استیل انجام می‌شود.

تست هوا: درنهایت بعد از طراحی و تولید دریچه هوای دیواری نوبت به تست آن می‌رسد. در این مرحله با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، دریچه هوا در معرض یک جریان هوا با فشار بالا قرار می‌گیرد تا تحمل آن در برابر این فشار تست شود.

کانال سازی

برای هر دریچه هوای دیواری می‌توان از کانال‌های تهویه مختلفی استفاده کرد. این کانال‌های تهویه هوا بوسیله عملیات کانال سازی طراحی و ساخته می‌شوند. سیستم کانال سازی در شرکت طراحی و ساخت سیستم‌های تهویه آرناونت به شکلی بسیار حرفه‌ای و مانند طراحی و ساخت انواع دریچه هوا از جمله دریچه دیواری در ۳ مرحله انجام می‌شود. این مراحل شامل:

طراحی: در این مرحله درست مانند مرحله اول ساخت دریچه هوای دیواری، ابتدا یک طرج کلی از شکل هندسی و دیگر مشخصات کانال تهویه هوا مثل ابعاد و جنس آن به دست می‌آید. این طرح براساس پروژه تهویه هوایی که قصد دارید برای آن کانال کشی انجام دهید به دست می‌آید.

ساخت: در مرحله ساخت بسته به این که کانال تهویه مورد نظر به چه شکلی قرار است ساخته شود، از ورق‌های آلومینیوم یا گالوانیزه به شکل چهارگوش یا اسپیرال استفاده می‌شود تا یک کانال تهویه هوای مناسب تولید شود.

تست هوا: بعد از ساخت کانال تهویه هوا، نوبت به تست آن می‌رسد. تست هوای یک کانال مشخص می‌کند که مقاومت کانال و بازدهی آن چقدر است و در چه پروژه‌هایی می‌توان از آن استفاده کرد.

طراحی و ساخت دریچه هوا با شرکت آرناونت

شرکت آرناونت یکی از بهترین شرکت‌های طراحی و تولید انواع سیستم‌های تهویه هوا است که توانسته پروژه‌های تهویه هوای مختلف و دریچه‌های هوای دیواری زیادی برای انواع شرکت‌های بزرگ ایرانی بسازد. این شرکت کار خود را با بررسی و ارزیابی اولیه پروژه تهویه هوایی که قصد دارید برای آن یک دریچه هوای دیواری طراحی کنید آغاز می‌کند. در این ارزیابی مشخص می‌شود که اولا ابعاد دریچه هوا چقدر باید باشد واز چه متریالی در ساخت آن استفاده شود.

بعد از ارزیابی اولیه، در کارگاه‌های شرکت تهویه آرناونت کار ساخت دریچه هوای دیواری آغاز می‌شود. در این بخش از کار، متخصصان شرکت آرناونت با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها و البته پیشرفته‌ترین متدهای طراحی و ساخت دریچه هوای دیواری استفاده می‌شود. کل فرآیند طراحی و ساخت توسط شرکت آرناونت نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام می‌شود. برای همین است که شرکت آرناونت یکی از بهترین شرکت‌های طراحی و تولید سیستم‌های تهویه صنعتی است که می‌توانید صفر تا صد کار طراحی و تولید دریچه‌های هوای دیواری خود را به آن بسپارید.