در سفر عید به دزفول از آبشار شوی دیدن کنید

به گزارش باملین به نقل از دلتامگ، دزفول، شهر باستانی ایران و سرزمین جاذبه های بی پایان خوزستان، بزرگترین آبشار خاورمیانه را در دل خود جای داده است. در سفر به دزفول بازدید از آبشار شوی را فراموش نکنید.

آبشار شوی، بزرگترین آبشار خاورمیانه

آبشار شوی نه تنها بزرگترین آبشار خاورمیانه، بلکه یکی از زیباترین و رویایی ترین آبشارهای ایران است. در این مقاله یکی از زیباترین آبشارهای ایران را به شما معرفی می کنیم، با ما همراه باشید.

یکی از زیباترین و خارق‌العاده‌ترین مکان‌های دیدنی دزفول، آبشار شوی است که به آبشار تله‌زنگ نیز معروف است. این آبشار خارق‌العاده قدم به قدم می‌آید تا به زمین می‌رسد و در نهایت به اعماق رودخانه می‌ریزد تا سرانجام پس از عبور از صخره‌ها و مسیرهای پرپیچ‌وخم وارد رودخانه دس می‌شود. یکی از زیبایی های عجیب این آبشار وجود غاری در خروجی آن و در دامنه کوه است که کیلومترها طول دارد.

آبشار شوی کجاست؟

آبشار تله زنگ در دره ای بین کوه چورویک که به اشتباه چلویک نامیده می شود و کوه هال قرار دارد. در واقع این آبشار از دل کوه چورویک سرازیر می شود. جالب اینجاست که آبشار شوی حد فاصل لرستان و خوزستان را تشکیل می دهد اما از توابع شهرستان دزفول به شمار می رود.

ویژگی Shui Cascade چیست؟

اولین نکته جالب و شگفت انگیز در مورد این آبشار اندازه آن است. این آبشار ۴۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد اما سرچشمه آن در لبه صخره ای ۱۰۰ متری قرار دارد. عرض این آبشار حدود ۷۰ متر است و نه تنها یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران است. این آبشار یکی از بلندترین آبشارهای خاورمیانه است. در اطراف این آبشار می توانید بید، انجیر، خار سیاه، زبان گنجشک، افرا، کیکم و بلوط را ببینید. گیاهان آب دوست نیز جلوه ای خاص و شگفت انگیز به این آبشار بخشیده اند و با سطح مخملی خود دیوارهای آن را سبز کرده اند.

بهترین زمان برای دیدن آبشار شوی چه زمانی است؟

آب آبشار تله زنگ در فصول مختلف سال تغییر می کند و در هر فصل زیبایی و جذابیت منحصر به فرد خود را دارد. اما فصل بهار اوج شکوه، زیبایی و فراوانی این آبشار است. در فصل زمستان، رسیدن به سرچشمه آبشار به دلیل لغزنده بودن مسیر کمی خطرناکتر است، پس حتما در این فصل با احتیاط به سمت آبشار حرکت کنید.

چگونه به آبشار شوی برویم؟

باید بدانید که راه رسیدن به این آبشار اصلا آسان نیست و حدود ۴ تا ۵ ساعت پیاده روی و کوهنوردی در پیش دارید که سفر شما را هیجان انگیزتر می کند. برای رسیدن به آبشار باید با قطار یا ماشین به روستای تله زنگ بروید و سپس یک سفر سه ساعته به روستای شوی داشته باشید. از آنجا می توانید مسیر معکوس رودخانه را طی کنید تا از طریق دره های باریک به سرچشمه آن برسید یا از کوه بالا بروید تا مستقیماً به سرچشمه آبشار برسید. در هر صورت، به یاد داشته باشید که هرگز در شب به آبشار نروید. چون راه آسانی برای جلو ندارید.

فاصله دزفول تا آبشار شوی چقدر است؟

اگر قصد بازدید از آبشار شوی را دارید، باید بدانید که فاصله دزفول تا این آبشار حدود ۱۰۲ کیلومتر است. البته این فاصله تا پارکینگ آبشار است که بعد از آن حدود سه ساعت پیاده روی یا کوه نوردی دارید.