در فصل زمستان باید اینطوری لباس هاتون رو خشک کنید تا آسیب نبینند!

شستشوی لباس ها و نحوه خشک کردن آنها می تواند تاثیر زیادی در کیفیت آنها داشته باشد و حتی اشتباه در انجام این کارها منجر به وارد شدن آسیب های جدی به لباس خواهد شد. در فصل زمستان شما نمی توانید از نور خورشید برای خشک کردن لباس ها استفاده کنید. شاید افراد زیادی از شوفاژ های خانگی برای این کار استفاده کنند، اما این کار به خصوص برای لباس هایی که حالت کششی دارند می تواند باعث صدمه شود. در این مطلب از باملین به شما خواهیم گفت که در فصل زمستان چگونه لباس های خودتان را خشک کنید.

 

 

خرید لباس؛ اما چگونه؟!

از ورود غیر مترقبه کرونا دو سال می‌گذرد. در تمام روزهای سخت این دو سال چند آپدیت جدید برای این بیماری هم معرفی شد، از جمله سویه امیکرون. پس بسیار بهتر است تا همچنان بجز موارد ضروری از خانه خارج نشویم. یکی از مواردی را که می‌توانید آنلاین انجام دهید، خرید اینترنتی و آنلاین لباس است.

 

 

 

شستن لباس ها؛ دستی یا ماشینی

عموما همراه تمام لباس ها برگه هایی ست که به درز داخلی دوخته شده و راه‌های نگهداری و شست و شوی لباس را توضیح داده است، کمتر کسی هست که به این نوشته ها توجه کرده باشد و یکی از مواردی که موجب می‌شود لباس ها عمر محدود تری داشته باشند، عدم رعایت موارد درج شده در این راهنماست. لباس ها را یا به صورت دستی خودمان می‌شوییم و یا با ماشین لباسشویی خانگی، اما در هر دو صورت لباس ها پس از طی کردن فرایند شست و شو نیاز به خشک شدن دارند و این همان جایی است که چالش اصلی آغاز می‌شود.

برای خشک کردن لباس ها به این نکات توجه کنید

اگر لباس را آنقدر با دست فشار می‌دهید تا تمامی آب آن خارج شود و یا از قوی ترین برنامه خشک کن ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید تا لباس هایتان به سرعت خشک شود، باید بگوییم که این کار در طولانی مدت می‌تواند به بافت لباس شما آسیب بزند. گاهی با این روش ها لباس شما فرم و حالت اصلی خود را از دست می‌دهد. روی برخی لباس ها عبارت «DO NOT WRING OR TWIST» نوشته شده است و به این معناست که پس از شستن برای خروج آب اضافی لباس را با دست و یا با برنامه خشک کن ماشین تحت فشار نگذارید.

راه اول: برای شستن زمان مناسبی را در نظر بگیرید

اگر قصد دارید تا لباستان را بشویید و انتظار دارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن خشک شود، زمان مناسبی برای شست و شو انتخاب کنید. در شب ها که عموما هوا دچار برودت است و سرد، امکان خشک شدن لباس ها در فضای بیرونی وجود ندارد. در نتیجه یکی از اتاق ها خانه تان را که گردش هوای مناسبی دارد را برای این کار انتخاب کنید. یکی از نکاتی که می‌تواند به خشک شدن لباس ها در زمستان سرعت ببخشد آن است که به گونه ای لباس را پهن کنید که گردش هوا در میان تمامی قسمت های لباس انجام شود. این راه بهترین شیوه ممکن است.

راه دوم: دکمه ها و زیپ ها را باز کنید

بهترین راه برای گردش هوا در تمامی قسمت های لباس آن است تا تمامی منافذ لباس باشد. اگر پیراهن، شلوار و یا حتی کاپشن شما نیاز به خشک شدن سریع دارد، در نتیجه تمامی منافذ لباس را باز کنید تا فرایند گردش هوا به آسانی انجام شود.

راه سوم: حوله را فراموش نکنید

اگر برای خشک شدن لباس هایتان کمی عجله دارید، می‌توانید آن را بر سطح صافی پهن کنید و با یک حوله‌ی نخی به آرامی لباس را خشک کنید. لباس را به شکل لوله ای در آورید و به آرامی روی سطح حوله بغلتانید. این کار باعث می‌شود تا آب های اضافی لباس شما گرفته شود. شاید با چند بار تکرار این حرکت لباس تان به قدر کافی خشک نشود، برای خشک شدن کامل می‌توانید از یک حوله دیگر نیز استفاده کنید.

راه چهارم: لباس تا را در مکان ها پر رفت و آمد خشک نکنید

اتاق یا فضایی که محل تردد سایر اعضای خانواده هست را برای خشک کردن لباس هایتان انتخاب نکنید. عموما درصد رطوبت در فضاهای پر رفت و آمد خانه ها بالا هست و این دلیلی است که موجب می‌شود هم لباس شما دیرتر خشک شود و هم باعث می‌شود تا در بدترین حالت رطوبت لباس شما به کپک و بوی بد تبدیل شود.

راه ششم: به جنس لباس توجه کنید

اگر لباس های بافت و پشمی را شسته‌اید و حالا برای خشک کردن آن می‌خواهید اقدام کنید، باید این نکته را بدانید که لباس های بافت خود را هرگز با فشار دست یا برنامه خشک کن ماشین آب های اضافی را نگیرید، یا حتی مانند سایر لباس ها برای خشک شدن آویزان نکنید. این کار باعث می‌شود تا لباس شما فرم خود را از دست بدهد. لباس های پشمی را روی یک سطح صاف پهن کنید و اجازه دهید تا به آرامی خشک شود و یا لباس را تا کنید و در حالت تا شده خشک شود.

برای خشک کردن لباس ها و البته قبل از آن، برای شستن باید راهنمای نگهداری و شست و شوی لباس را که همراه آن است، مطالعه کنید. حتی روش صحیح اتو کردن را هم به تفصیل توضیح داده است. همه این ها برای نگهداری هر چه بهتر از لباس است و البته برای افزایش طول عمر لباس هایی که خریداری می‌کنیم.