دلایل سرد نکردن یخچال چیست؟

اگر درب یخچال‌تان را باز کنید و متوجه شوید که شیر یا آب داخل بطری اصلا خنک نیست، معلوم می‌شود که یخچال شما آن طوری که باید خنک نمی‌کند. سرد نکردن یخچال مشکل ساده‌ای نیست چرا که پای سلامتی شما نیز در میان است. با این حال در غالب مواقع جای نگرانی نیست و با راهکارهای ساده یا انجام تعمیرات یخچال فریزر می‌توان علت سرد نکردن یخچال فریزر را برطرف کرد. در این مقاله به دلایل نبود سرمایش کافی در یخچال پرداخته‌ایم.

 

علت سرد نکردن یخچال

منظور از سرد نکردن یخچال، حالتی است که دستگاه کار می‌کند اما نمی‌تواند به اندازه کافی دما را کاهش دهد. عدم وجود سرمایش کافی داخل یخچال می‌تواند به فساد زودتر مواد غذایی، فشار بیشتر روی کمپرسور، بروز مشکلات دیگر همچون یکسره شدن موتور یخچال و چندین و چند دردسر دیگر منجر شود.

سرد نکردن یخچال می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. از آنجا که یخچال برای رسیدن به عملکرد اصلی خود از مجموعه ای بهم مرتبط تشکیل شده، ایراد در هر یک از بخش‌های مهم آن می‌تواند عملکرد دستگاه را بهم ریخته و منجر به گرم شدن داخل یخچال و سرد نکردن دما به اندازه کافی شود.

خراب بودن فن اواپراتور

خرابی یا ایراد فن اواپراتور از دلایل سرد نکردن یخچال است. وظیفه این فن هدایت سرما از قسمت فریزر به یخچال است. به همین دلیل آسیب دیدن آن باعث می‌شود که یخچال سرمایش کافی نداشته باشد.

خرابی کمپرسور

کمپرسور یکی از مهم‌ترین قطعات یخچال است. درحقیقت کمپرسور قطعه‌ای است که باعث خنک شدن و کاهش دمای درون یخچال می‌شود. کمپرسور با تبدیل گاز سرد شده به مایع و فرستادن آن به بخش بعدی، یعنی اواپراتور، دمای یخچال را پایین می‌آورد. زمانی که کمپرسور یخچال شما خراب شود، عملکرد بخش‌های مهم دیگر مانند موتور نیز با مشکل مواجه می‌شود. در این حالت دمای یخچال افزایش پیدا می‌کند و هیچ سرمایی درون آن تولید نمی‌شود. با این مشکل مواد غذایی خراب می‌شوند.

خدمات سرویس و تعمیرات ماشین ظرفشویی در پردیس تهران

کمپرسور به دلایل متفاوتی اعم از قدیمی بودن، آلودگی، گرما و افزایش حجم مواد غذایی داخل یخچال، خراب می‌شود. درصورتی‌که با بخش‌های مختلف یخچال آشنا هستید، می‌توانید کمپرسور یخچال را تمیز کنید تا عملکرد یخچال به‌خوبی قبل شود. بهتر است از یک تعمیرکار و متخصص کمک بگیرید. یک متخصص با تشخیص علت یخ نزدن فریزر و کاهش دمای یخچال، می‌تواند به‌سرعت آن را تعمیر کند.

خرابی رله کمپرس

کار تبدیل گاز به مایع بر عهده کمپرسور یخچال است. در صورتی که کمپرسور یا رله آن خراب شوند، موتور نمی‌تواند کار کند و با کار نکردن موتور یخچال دیگر نمی‌تواند به درستی خنک کند و مواد غذایی به سرعت از بین می‌روند.

خرابی ترموستات یا سنسور محیطی

در یخچال‌های قدیمی ترموستات وظیفه تنظیم دمای داخل یخچال را بر عهده دارد و در یخچال‌های امروزی تنظیم دما به کمک سنسور محیطی انجام می‌شود.

طبیعی است که خرابی این دو منجر به گرم شدن فضای داخل یخچال می‌شود. به علاوه، گاهی ایراد پیدا کردن سنسور یا ترموستات منجر به یکسره کار کردن موتور می‌شود.

در نهایت، ممکن است کمپرسور بسوزد و یخچال دیگر توان خنک کردن نداشته باشد.

کم شدن گاز یخچال

یکی از شایع‌ترین دلایل سرد نکردن یخچال نشتی یا کمبود گاز مبرد است. برای برطرف کردن این مشکل کافیست از یک مرکز تخصصی تعمیر لوازم خانگی کمک بگیرید.

خراب‌ شدن سیستم دیفراست

سیستم دیفراست یکی از کارآمدترین بخش‌های هر یخچالی محسوب می‌شود. سیستم دیفراست وظیفه ازبین‌بردن یخ‌های تولیدشده درون یخچال را دارد. این سیستم با برفک‌زدایی از یخچال محافظت می‌کند. سیستم دیفراست با فاصله زمانی‌های مشخصی کار می‌کند. در هر دفعه، با متوقف شدن عملکرد یخچال، عملیات برفک‌زدایی شروع می‌شود و در کمتر از پنج دقیقه یخچال تمیز می‌شود.

درصورتی‌که سیستم دیفراست خراب شود، یخچال با مشکل افزایش دما و سرد نکردن مواجه می‌شود. شاید علت یخ نزدن فریزر هم خراب‌شدن سیستم دیفراست باشد. درصورتی‌که سیستم دیفراست یخچال خراب شود، اواپراتور عملکرد خود را به‌خوبی انجام نمی‌دهد. درنتیجه این مشکل، سرمای یخچال کم می‌شود. سیستم دیفراست یخچال جزو سیستم‌هایی است که نمی‌توان آن را در خانه و به‌صورت شخصی تعمیر کرد. برای تعمیر این سیستم باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید. کارشناسان مدرن تکنیک می‌توانند در این مسیر به شما کمک کنند.

تراز نبودن یخچال

یخچال‌ها باید تراز باشند تا بتوانند به درستی کار کنند. اگر یخچال تراز نباشد، ممکن است درب به درستی بسته نشود و در نهایت داخل یخچال سرمایش کافی نداشته باشد.

در صورتی که علت سرد نکردن یخچال همین باشد، با تراز کردن آن روی سطح مشکل برطرف خواهد شد.

تنظیم نبودن دما

در تمامی یخچال‌ها، بخش کوچکی به تنظیم دمای یخچال اختصاص دارد. در این بخش می‌توانید دمای یخچال را از شماره ۰ تا ۵ یا ۰ تا ۹ تنظیم کنید. دقت داشته باشید ۰ برابر با خاموش‌کردن یخچال است. شما باید دمای یخچال خود را متناسب با موارد زیادی تنظیم کنید. اولین مورد، دمای شهر شما است. درصورتی‌که در شهرهای گرم و شرجی زندگی می‌کنید، بهتر است که یخچال شما دمای کمتری داشته باشد. با کاهش دمای یخچال، عملکرد آن بهتر می‌شود و دوام بهتری دارد. در مواردی علت یخ نزدن فریزر و کاهش دمای یخچال این مورد است.

دمای یخچال در هر آب‌وهوایی متفاوت است. برای مثال در فصل زمستان دمای یخچال خود را باید روی درجه ۵ قرار دهید. کاهش دما در زمستان یک امر مهم است. در فصل تابستان نیز باید دمای آن را روی ۳ درجه قرار دهید. تنظیم دما امر مهمی است که بسیاری از افراد به آن توجهی ندارند. دقت کنید که تنظیمات دمای یخچال‌های دیجیتالی و یخچال‌های مکانیکی باهم تفاوت دارند. درصورتی‌که مشکل سرد نشدن یخچال شما با این مورد رفع نشد، می‌توانید با یک تعمیرکار صحبت کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به علت سرد نکردن یا خنک نکردن یخچال و گرم بودن داخل آن و نیز علت یخ نزدن فریزر پرداختیم. همچنین متذکر شدیم که دلایل سرد نشدن و گرم شدن داخل یخچال به برند دستگاه مربوط نیست و انواع برندهای ایرانی و خارجی از جمله یخچال ساید بای ساید سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک، امرسان، اسنوا، هیمالیا، الکترواستیل و غیره در این مورد مشابه اند.

همچنین توجه داشته باشید که یخچال فریزر دستگاه حساسیست، اگر پس از مطالعه این مقاله هنوز قادر به رفع مشکل خود نبودید، بهترین کار ممکن تماس با تعمیرکار متخصص یخچال است.