دوستی با افراد جدید چه فوایدی برای مغزتان دارد؟

شناخت افراد جدید مغز را تقویت می‌کند. این مجموعه از مهارت‌های ذهنی شامل حافظه کوتاه‌مدت، قدرت کنترل عوامل حواس‌پرتی و توانایی متمرکز ماندن است.

به گزارش باملین، متخصصان تاکید دارند که با اقداماتی، چون ورزش منظم و خواب کافی می‌توان سلامت مغز و حافظه را بهبود بخشید.

چند توصیه برای حفظ سلامت مغز و کمک به تقویت آن، خواهیم پرداخت.

 

برای دوست یابی وقت بگذارید

شناخت افراد جدید مغز شما را تقویت می‌کند. این مجموعه از مهارت‌های ذهنی شامل حافظه کوتاه‌مدت، قدرت کنترل عوامل حواس‌پرتی و توانایی متمرکز ماندن است. گوش دادن به دیدگاه دیگران و تلاش برای قرار دادن خود به جای او، مغز شما را به فکر کردن به روش‌های جدید سوق می‌دهد.

بیرون بروید

طبیعت اثر آرام بخش دارد و می‌تواند استرس را کاهش دهد – حتی اگر فقط از پنجره به بیرون نگاه می‌کنید. وقتی زمانی را در خارج از منزل می‌گذرانید، به مغز خود از جریان مداوم داده‌ها و محرک‌هایی که در طول روز دریافت می‌کند استراحت می‌دهید. این وضعیت به آن اجازه می‌دهد تا توانایی تمرکز خود را مجددا راه اندازی کند، بنابراین ممکن است احساس خلاقیت بیشتری داشته باشید و بهتر می‌توانید مشکلات را حل کنید.

روال خود را کنار بگذارید

خوردن صبحانه یکسان هر روز یا رانندگی در همان مسیر تا محل کار، هیچ اشکالی ندارد. انسان‌ها مخلوق عادت هستند. اما برای مغز شما خوب است که سعی کند همه چیز را با هم مخلوط کند. تغییر در روال هر روزه، توانایی مغز شما را برای یادگیری اطلاعات جدید و نگه داشتن آن‌ها افزایش می‌دهد. یک دستور غذای جدید را امتحان کنید یا قسمت دیگری از شهر خود را کاوش کنید.

مهارت جدیدی یاد بگیرید

وقتی یک مهارت یا موضوع جدید یاد می‌گیرید، مغز شما مسیر‌های جدیدی را بین سلول‌های متعدد خود ایجاد می‌کند. ممکن است سعی کنید مهارت یا سرگرمی جدیدی را یاد بگیرید. اگر در ابتدا سخت به نظر می‌رسد، تسلیم نشوید. هر چه فعالیت جدیدتان سخت‌تر باشد، برای مغزتان بهتر است.

روی یک چیز در یک زمان تمرکز کنید

فقط به این دلیل که می‌توانید همزمان پیامک ارسال کنید، تلویزیون تماشا کنید و شبکه‌های اجتماعی خود را بررسی کنید، به این معنی نیست که انجام همزمان چند فعالیت برای شما خوب است. وقتی مغز شما با چندین جریان اطلاعات به طور همزمان برخورد می‌کند، باید همه آن‌ها را غربال کند. این کار تمرکز، مدیریت حافظه و تغییر از یک چیز به چیز دیگر را برای شما دشوارتر می‌کند؛ بنابراین در هر زمانی توجه خود را تنها به یک فعالیت معطوف کنید.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن می‌تواند به بهبود فشار خون بالا یا کلسترول بالا کمک کند (هر دوی این عارضه‌ها می‌توانند شانس ابتلا به آلزایمر را در شما افزایش دهند.) مطالعات نشان می‌دهد که مدیتیشن می‌تواند تمرکز، حافظه و توانایی شما در انتخاب کلمات، تقویت و تغییر از یک فکر به فکر دیگر را آسان‌تر کند.

موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی نه تنها می‌تواند به شما کمک کند تا هوشیارتر شوید، بلکه می‌تواند حافظه و خلق و خوی شما را نیز تقویت کند. یک دلیل برای این موضوع آن است که یک ارتباط ریاضی برای موسیقی و ارتباط یک نت با دیگری وجود دارد. مغز شما باید برای درک این ساختار کار کند. این وضعیت به ویژه برای موسیقی‌هایی که برای اولین بار می‌شنوید، صادق است.

ورزش کنید

ورزش کردن به همان اندازه که برای بدن شما مفید است، برای مغز شما نیز مفید است. ورزش مهارت‌های استدلال و تفکر شما را تقویت می‌کند، زیرا جریان خون را به مغز شما افزایش می‌دهد. سعی کنید حداقل ۳۰ دقیقه یک روز در میان ورزش کنید.

بخندید

استرس می‌تواند مغز شما را وادار به ترشح هورمونی به نام کورتیزول کند که باعث می‌شود نتوانید به وضوح فکر کنید. با گذشت زمان، سطوح بالای استرس می‌تواند باعث ایجاد مشکل در یادگیری و حافظه شما شود. یک راه سرگرم کننده برای محافظت از مغزتان این است که خوب بخندید. خندیدن می‌تواند سطح کورتیزول را کاهش دهد و به سلامت مغز شما کمک کند.

به اندازه کافی بخوابید

اگر به اندازه کافی نخوابید، حتی یک کار ساده می‌تواند تلاش ذهنی بیشتری نسبت به قبل نیاز داشته باشد. همچنین تمرکز کردن برای شما بسیار سخت‌تر خواهد بود و ممکن است متوجه شکاف‌هایی در حافظه کوتاه مدت خود شوید. برای شاداب ماندن، هر شب هفت تا ۹ ساعت بخوابید.

مراقب آنچه می‌خورید باشید

هرچه کالری بیشتری دریافت کنید، احتمال از دست دادن حافظه بیشتر می‌شود. دلیل آن مشخص نیست، اما BMI (شاخص توده بدنی) بیشتر در میانسالی با سلامت ضعیف مغز در مراحل بعدی زندگی مرتبط است. تغییرات کوچک، مانند تغییر از شیر کامل به بدون چربی، به کاهش کالری کمک می‌کند. پزشک یا متخصص تغذیه می‌تواند به شما در تهیه برنامه غذایی که برای شما مناسب است، کمک کند.

مغز خود را تغذیه کنید

برخی غذا‌ها برای محافظت از مغز شما مفید هستند. این‌ها شامل میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات، ماهی و چربی‌های «خوب» مانند چربی‌های موجود در روغن زیتون است. یک فنجان چای یا قهوه روزانه نیز می‌تواند به بیدار شدن مغز شما کمک کند. اما مصرف غذا‌های فرآوری شده را کاهش دهید.

سیگار نکشید

بسیاری از مواد شیمیایی موجود در سیگار برای مغز شما سمی هستند، بنابراین ممکن است از اینکه بدانید سیگار با زوال ذهنی و زوال عقل مرتبط است، تعجب نکنید. همین امر در مورد دود دست دوم (قرار گرفتن در معرض دود سیگار دیگران) نیز صدق می‌کند. با سایر اعضای خانواده خود نیز در مورد ترک سیگار صحبت کنید. اگر خانه و ماشین شما عاری از دود باشد، همه شما سالم‌تر خواهید ماند.

از قلب خود مراقبت کنید

اگر سلامت قلب شما ضعیف باشد، احتمالاً مشکلات یادگیری و حافظه نیز خواهید داشت. اضافه وزن و ورزش نکردن کافی می‌تواند رگ‌های خونی شما را باریک کند. این وضعیت مقدار خونی را که به مغز شما جریان می‌یابد محدود می‌کند و شریان‌های شما ممکن است شروع به سخت شدن کنند. فشار خون بالا بزرگترین علامت این است که سلامت مغز شما در خطر است. اگر فشار خون شما بالا است، با پزشک خود در مورد نحوه کنترل آن صحبت کنید.

برای سلامت روان خود کمک بگیرید

اگر افسرده هستید، ممکن است احتمال افت ذهنی شما بیشتر باشد. علاوه بر احساس درماندگی و از دست دادن علاقه به چیز‌هایی که دوست دارید، افسردگی همچنین می‌تواند شما را در «مه مغزی» قرار دهد. فکر کردن، متمرکز ماندن و تصمیم گیری می‌تواند بسیار سخت‌تر باشد. اگر برخی از این علائم را دارید، با پزشک خود در مورد اقداماتی که می‌توانید برای درمان آن‌ها انجام دهید، صحبت کنید.