راهنمای انتخاب الماس تراشکاری

یکی از ابزارهای مهم تراشکاری، الماس تراشکاری است. این الماس درجه‌بندی مختلفی دارد و در کیفیت کار تراشکاری تأثیر بسزایی می‌گذارد. در این مقاله در مورد انواع و گرید بندی الماس تراشکاری و قیمت اینسرت تراشکاری توضیح می‌دهیم. اگر دوست دارید در مورد الماس تراشکاری بیشتر بدانید یا به دنبال  خرید اینسرت تراشکاری هستید به خواندن ادامه دهید.

درجه‌بندی و تولید الماس تراشکاری از کیفت خاصی پیروی می‌کند. و براین‌اساس تمام الماس‌های تراشکاری نام‌گذاری مشخصی دارند. الماس‌های تراشکاری در ابعاد و درجات متفاوتی عرضه می‌شوند. و ویژگی‌هایی دارند جهت کار با انواع فلزات با درجه سختی های متفاوت که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

  • الماس تراشکاری چدن
  • الماس تراشکاری فولاد
  • الماس تراشکاری مخصوص استیل
  • الماس تراشکاری فلزات سخت کاری شده.

 

الماس تراشکاری

الماس تراشکاری که به آن اینسرت یا تیغچه تراشکاری هم می‌گویند از ابزارهای اولیۀ تراشکاری است. نقش این ابزار، تسطیح قطعات است. الماس تراشکاری در صاف بودن سطح برش و هم اندازه بودن قطعات نقش مهمی دارد و به همین دلیل لازم است در انتخاب درجۀ مناسب آن دقت شود. در ادامه بیشتر در مورد گرید بندی الماس تراشکاری توضیح می‌دهیم.

الماس تراشکاری انواعی دارد که از این جمله می‌توان به الماس برش، الماس سرامیکی و الماس کف‌تراشی اشاره کرد. الماس‌های سرامیکی از اکسید آلومینیوم ساخته می‌شوند و به همین دلیل مقاومت بالایی در برابر دما دارند. استفاده از این نوع الماس‌ها نیازی به خنک‌کننده ندارد و به همین دلیل، این الماس‌ها سرعت تراشکاری را بیشتر می‌کنند.

 

خرید الماس تراشکاری باکیفیت از ابزار شریف

ازآنجایی‌که الماس نقش مهمی در کیفیت تراشکاری دارد لازم است در انتخاب آن دقت شود. توصیه می‌کنیم الماس تراشکاری را از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید تا از اصالت و کیفیت کالای خریداری شده اطمینان یابید. شما می‌توانید جهت خرید الماس تراشکاری باکیفیت به سایت مراجعه کنید.

الماس تراشکاری صفحه دیسک درجا

این الماس در دشتگاه های تراش دیسک درجای خودرو بکار میرود .سه گوش و با زاویه مناسب تراش دیسک و صاف کردن دیسک را انجام میدهد.الماس دستگاه دیسک تراش در مجموعه ابزار شریف موجود هست.

الماس‌های کف‌تراشی را بیشتر برای روتراشی و داخل تراشی استفاده می‌کنند. این الماس انواع گوناگونی دارد که هر نوع مشخصات خود را دارد. مشخصات دقیق هر الماس تراشکاری را می‌توان با مطالعۀ کد مخصوص آن متوجه شد. هر عدد در سیستم نام‌گذاری الماس تراشکاری نشانۀ یک مشخصه (شعاع گوشه، ضخامت، سایز، نوع، تلرانس، زاویه و شکل) است.

الماس تراشکاری در ابعاد گوناگون یافت می‌شود.از جمله الماس های برش کاری و شیار زنی.

 

گرید بندی و خرید الماس تراشکاری بر اساس شکل و زاویه

یکی از معیارهای گرید بندی الماس تراشکاری، شکل آن است. الماس‌ها در اشکال گوناگون (مثلث، مربع، مستطیل، لوزی، متوازی‌الاضلاع، شش‌ضلعی منتظم، هشت ضلعی منتظم و…) وجود دارند. هرکدام از این اشکال برای استفاده در ماشین خاصی طراحی شده است. شکل الماس بر زاویۀ آن نیز تأثیر می‌گذارد.

الماس‌هایی که زوایای تنگ دارند برای انجام جزئیات و ظرایف بهتر هستند. در مقابل، الماس‌هایی که زاویه‌های منفجره (باز) دارند برای ماشین‌های بزرگ و کارهایی مناسب هستند که ظریف‌کاری کمتری داشته باشد. البته الزاماً به معنای برتری یکی از این دودسته الماس نیست و هر یک از الماس‌های یادشده کارکرد خود را دارد.

الماس‌هایی با زاویۀ کوچک لرزش کمی ایجاد می‌کنند و به همین علت برای ریزه‌کاری و کار با جزئیات مناسب‌تر هستند. الماس‌هایی که زوایای بزرگ‌تر دارند یک مزیت دارند و آن هم ایجاد نیرو و قدرت بیشتر برای برش است. این الماس‌ها برای پروژه‌های سنگین و بزرگ مناسب‌تر هستند.

یک نمونه الماس تراشکاری

گرید بندی الماس تراشکاری بر اساس تلرانس و سایز و نوع

تلرانس الماس تراشکاری را از حرف A تا U دسته‌بندی می‌کنند. A بالاترین تلرانس را دارد و هرچه حرف الماس از A دورتر شود از تلرانس آن کمتر می‌شود. منظور از سایز، طول لبۀ برش است که در فهرست مشخصات فنی الماس تعیین می‌شود. این میزان معمولاً در واحد اینچ نشان داده می‌شود.

نوع الماس را باتوجه‌به حروف انگلیسی معین مشخص می‌کنند. حروف A,B,C,N و Q برای اشاره به الماس بدون براده شکن به کار می‌روند. حروف H,M,R و T نشان‌دهندة الماس یک‌طرفه و حروف F,G,J و U هم برای نشان‌دادن الماس‌های دوطرفه استفاده می‌شوند.

خصوصیات الماس تراشکاری

الماس تراشکاری برای تراش قطعات فلز و اجرام مستحکم استفاده می‌شود و به همین خاطر سختی بسیار بالایی دارد. این الماس‌ها در برابر فشار، ضربه، زدگی و سایش بسیار مقاوم هستند. الماس تراشکاری در برابر دما و حرارت هم استحکام بالایی دارد و در برابر گرمای شدید انبساط اندکی دارد.

برخی از انواع الماس تراشکاری (مثل الماس‌های سرامیکی) به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارت حتی نیاز به خنک‌کننده هم ندارند و می‌توانند زمان زیادی را در دمای بالا تحمل کنند. مقاومت الماس در برابر گرما یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در گرید بندی الماس تراشکاری است.

راهنمای انتخاب گرید الماس تراشکاری

الماس‌های تراشکاری در تیپ‌های مختلف تولید می‌شوند. هنگام انتخاب الماس لازم است علاوه بر موارد گفته‌شده به تیپ الماس هم توجه کنید تا الماس مناسب کار خود را بخرید. تیپ P الماس‌های فولادی را شامل می‌شود و تیپ‌های M و K و N و H و S به ترتیب برای اشاره به الماس‌های تیپ استیل، چدن، فلزات نرم، فلزات سخت و سوپر آلیاژ به کار می‌روند.

الماس تراشکاری در سایزها و شکل‌های مختلف وجود دارد.

قیمت الماس تراشکاری

الماس تراشکاری تنوع زیادی دارد و نمی‌توان برای همۀ انواع آن قیمتی واحد تعیین کرد. قیمت الماس تراشکاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. از میان این عوامل می‌توان به جنس، سایز، شکل و نوع الماس اشاره کرد. الماس‌های تراشکاری موجود در کشور ما از شرکت‌های مختلفی هستند و هر برند هم قیمت خود را دارد. بهتر است جهت آگاهی از قیمت دقیق الماس موردنظر از سایت‌های عرضه‌کنندۀ ابزارآلات تراشکاری استفاده کنید.