راه درمان سرفه های شدید چیست؟

سرفه، یکی از علائم شایع سرماخوردگی است که گاه پس از بهبود دوره بیماری نیز ممکن است تا مدت‌ها ادامه داشته باشد. همچنین، حساسیت‌های فصلی و مواجه با آلاینده‌های محیطی می‌تواند زمینه‌ساز این مشکل شود. در کنار اقدامات درمانی که در این زمینه تجویز می‌شود، استفاده از خواص بعضی گیاهان به‌شکل دمنوش بسیار موثر خواهد بود.

به گزارش بهداشت نیوز، در ادامه این مطلب، به دمنوش‌هایی اشاره کرده ایم که مصرف شان می‌تواند در بهبود سرفه موثر باشد. این دمنوش‌ها عبارتند از:

 

دمنوش آویشن؛ برای سرفه های مزمن

دمنوش آویشن یکی از اقدامات طبیعی موثر برای مقابله با سرفه مزمن است. تاثیر ضدعفونی‌کنندگی این دمنوش به‌خاطر وجود تیمول است که عملکرد بعضی از عفونت‌های باکتریایی، انگلی و قارچی را خنثی می‌کند و براساس مطالعات، خواص ضدالتهابی دارد. برای تهیه این دمنوش، ۳ شاخه آویشن یا ۱۰ گرم برگ خشک این گیاه را به مدت ۱۰ دقیقه در یک لیوان آب جوش دم کنید. پس از آماده‌شدن، صاف کرده و با کمی عسل میل کنید.

 

دمنوش رازیانه؛ تسکین سرفه‌های خلط‌دار

رازیانه در طب سنتی برای تسکین سرفه کاربرد دارد. مهم‌ترین ترکیب فعال آن، آنتول است. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، رازیانه عملکردی شبیه اکسپکتورانت در صورت ابتلا به التهابات خفیف مجاری تنفسی دارد. سرفه خلط‌دار یکی از علائم ابتلا به عفونت برونش‌ها است. مصرف رازیانه به از بین‌رفتن باکتری‌ها با دفع خلط کمک می‌کند. اگر مبتلا به این مشکل هستید، یک قاشق چایخوری پودر دانه رازیانه را در یک لیوان آب جوش بریزید و بگذارید ۱۰ دقیقه دم بکشد. سپس صاف کرده و سه نوبت در روز بنوشید.

دمنوش اکالیپتوس؛ برای درمان برونشیت

خواص خنک‌کننده اکالیپتوس کاملا شناخته شده است. اکالیپتوس جزء اسانس‌های گیاهی است که از گذشته به‌عنوان ضدعفونی‌کننده مجاری تنفسی کاربرد دارد. ۵ گرم برگ اکالیپتوس برای یک لیوان آب جوش کافی است تا پس از ۱۰ دقیقه دم‌کشیدن به‌عنوان دمنوش مصرف شود. بهتر است این دمنوش تا ۵ نوبت در روز بنوشید.

دمنوش زنجبیل؛ برای تسکین سرفه و گلودرد

زنجبیل خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قوی دارد و می‌تواند در تسکین تحریک گلو و مجاری تنفسی طی ابتلا به سرفه موثر باشد. براساس یکی از مطالعات، زنجبیل اثرات ضدسرفه، پیشگیری از سرماخوردگی، گلودرد، التهاب حنجره، احتقان و التهاب غشای مخاطی دارد. برای بهره‌مندی از این خواص، ۲ تا ۳ گرم ریشه زنجبیل تازه را پوست بگیرید و با یک لیوان آب جوش روی حرارت بگذارید تا حدود ۲۰ دقیقه بجوشد. پس از صاف کردن مقداری عسل اضافه کرده و در صورت تمایل کمی آبلیمو بریزید.

دمنوش نعناع؛ برای رفع گرفتگی سینوس‌ها

مطالعات نشان می‌دهد نعناع فلفلی خواص ضدمیکروبی و مسکن دارد که می‌تواند در رفع گرفتگی سینوس‌ها موثر باشد و تنفس را طی دوره سرماخوردگی بهبود بخشد. اگر تمایل به دمنوش نعناع دارید، ۱۰ برگ نعناع تازه را در آب سرد بریزید. یک لیتر آب را درون قابلمه روی حرارت بگذارید تا بجوشد. سپس برگ‌های نعناع را اضافه کنید. درب قابلمه را بگذارید تا ۱۰ دقیقه دم بکشد. نهایتاً دمنوش را صاف کرده و با کمی عسل بنوشید.