راه های توسل به امام حسین (ع) برای حاجت‌ گرفتن

باملین: واقعه عاشورا همواره یادآور صبر و ایستادگی امام حسین و یاران ایشان در مقابل ظلم و ستم بوده‌است. مسلمانان و دوست‌داران اهل بیت هرگاه به منبعی برای آرامش و صبر نیاز دارند، علاوه بر توسل به امام زمان، به امام حسین و خواهر ایشان حضرت زینب متوسل شده و این بزرگواران را واسطه‌ای میان خود و خدا قرار می‌دهند. شما نیز می توانید از روش‌های توسل به امام حسین برای دعا برای کسب و کار، کسب رزق و روزی، ازدواج و شفای مریضان استفاده کنید. در ادامه با راه‌های توسل به امام حسین (ع) و برکات آن در زندگی آشنا می‌شویم.

توسل به امام حسین با صلوات

در کتب دینی راه‌های مختلفی برای توسل به امام حسین در جهت برآورده شدن حاجات و رفع غم و گرفتاری بیان شده‌است. بسیاری از مسلمانان با برپایی هیئت‌های عزاداری، مراسم روضه خوانی، پخش نذری، زیارت عاشورا، خواندن دعای توسل و ختم صلوات به ایشان متوسل می‌شوند. برخی منابع معتقدند برای گشایش کارها و رفع غم، به تعداد ۱۲۸ مرتبه که عدد ابجد نام مبارک امام حسین (ع) بوده، صلوات بفرستید و به آن امام معصوم هدیه کنید.

دعای توسل به امام حسین برای ازدواج

روایت شده که امام حسین (ع) در روز عاشورا به هنگام ضربت خوردن، به فرزندشان امام سجاد (ع) دعایی را به نقل از حضرت فاطمه (س) برای برآورده شدن حاجت آموختند که بسیار مجرب است.
متن دعا:

«بِحَقِ یس و القرآنِ‌ الحَکیم و بِحَقِ طه و القرآنِ العَظیمِ یَا مَن یَقدِرُ عَلَی حَوائجِ السائِلینَ یَا مَن یَعلَمُ مَا فِی الضَّمیرِ یَا منفس[مُنَفِّساً] عَنِ المَکرُوبِینَ یَا مفرج[مُفَرِّجاً] عَنِ المَغمُومِینَ یا راحِمَ الشَّیخِ الکَبیرِ یَا رازِق الطَفلِ الصَّغیرِ یا مَن لایَحتاجُ الَی التَّفسِیرِ صلَّ عَلی مُحمَّدٍ وَ آلِ مُحمَّدٍ وَ افعَل بِی کذا و کَذا»

به حق «یس» و «قرآن کریم» و به حق «طه و قرآن با عظمت»، ای کسی که در برآوردن حاجت حاجت‌مندان توانایی، ای کسی که از درون افراد خبر داری، ای برطرف کننده گرفتاری‌ها، ای شادی‌بخش کسانی که غم‌زده‌اند، ای کسی که به افراد پیر ترحم می‌کنی، ای کسی که روزی طفل کوچک را می‌دهی، ای کسی که به تفسیر احتیاج نداری، بر محمد و خاندانش درود فرست. (برگرفته از: نفس المهموم، ص ۱۸۵)

(کسانی که حاجتی در دل دارند، به جای کذا و کذا در متن دعا می‌توانند خواسته خود را بیان کنند)

راهی دیگر برای توسل به امام حسین و رفع حاجت از جمله توسل به امام حسین برای ازدواج، چله زیارت عاشورا است. نیت کنید و زیارت عاشورا را به مدت ۴۰ روز بخوانید. انشاالله که در پایان ۴۰ روز به خواست خدا گره از کار باز خواهد شد.

دعای توسل به امام حسین برای شفای مریض

دعای توسل به امام حسین برای شفای مریض

در بعضی از منابع دینی توصیه شده برای رهایی از بیماری و رفع درد و گرفتاری به امام حسین (ع) متوسل شوید و دعای زیر را ۱۲۸ مرتبه بخوانید. بسیاری از علما تاکید فراوانی بر خواندن این دعا دارند و معتقدند که از بهترین دعاها برای گره‌گشایی، کیمیا و اکسیر اعظم است:

«اِلهی بِحَقِّ الحُسَینِ وَ اَخیهِ وَ جَدِّهِ وَ اَبیهِ و اُمِّهِ وَ بَنیهِ و شِیعَتِهِ و مَوالِیهِ و زائِریهِ و سُکّانِهِ وَ مُجاوِریِهِ صَلِّ علی محمد و آل محمد و اَخرِجنی مِنَ الهَمِّ الَّذی اَنا فِیهِ و مِنَ الغَمِّ الَّذی اَنا فیهِ برحمتک یا ارحم الراحمین»

در روایتی دیگری آمده برای رفع غم و حل مشکلات دعای توسل به امام حسین را بعد از نمازهای یومیه بخوانید:

«اللهم اِنی اَساَلُکَ بِکَلِماتِکَ و مَقاعِدِ عَرشِکَ و سُکانِ سَماواتِکَ و اَرضِکَ و اَنبیائِکَ و رُسُلِکَ اَن تَستجیبَ لی، فقد رَهِقنی مِن اَمری عسراً فاَساَلُکَ ان تصَلی علی محمد و آل محمدٍ و اَن تجعَلَ لی مِن عُسری یَسراً و الحَمدُ لِلهِ اَوَّلاً وَ اخِرًا»

پروردگارا، از تو می‌خواهم به کلماتت و جایگاه‌های عرشت و ساکنان آسمان‌ها و زمینت و پیامبران و فرستادگانت که دعایم را اجابت گردانی، مشکلی سخت گریبان مرا گرفته، از تو می‌خواهم که بر محمد (ص) و خاندانش درود فرستی و مشکلم را به آسانی مبدل نمایی و ستایش بر خدایی که اول و آخر است.

راه توسل به امام حسین از زبان استاد عالی

حجت‌الاسلام و المسلمین مسعود عالی در جمعی به مسلمانان و شیعیان توصیه کردند که روزانه امام حسین (ع) را یاد کنند. برای توسل به امام حسین حتی ضرورتی به خواندن دعاهای مختلف یا زیارت عاشورا هم نیست، تنها یک سلام به حضرت هدیه کنند: «یا اباعبدالله سلامِ خدا بر تو». در ادامه ذکر می‌کنند که امام صادق (ع) فرمودند: کسی که دو ذکر «السلام علیک یا اباعبدلله و السلام علیک و الرحمه‌ الله و برکاته» را زمزمه کند، ثواب ۲۰ حَجِ پیامبر اعظم در نامه اعمال وی نوشته می‌شود.