رنگ ادرار در مورد سلامتی شما چه می‌گوید

بعد- نشانه های ظریفی در ادرار وجود دارد که می تواند پیام هایی را در مورد سلامت ما منتقل کند. این پیام ها در مورد رنگ، شفافیت و بوی ادرار برای درک بهتر وضعیت سلامتی هستند.

رنگ های ادرار

بر اساس گزارش CNN، رنگ ادرار از زرد کم رنگ تا کهربایی تیره متغیر است که عمدتاً به دلیل رنگدانه های زرد (اوروکروم) است که محصول جانبی تجزیه طبیعی گلبول های قرمز خون است. با افزایش سن، این سلول ها تجزیه می شوند و اوروکروم تولید می شود که سپس توسط کلیه ها فیلتر می شود و به ادرار رنگ می دهد. شدت این رنگ بازتاب مستقیم سطح هیدراتاسیون شماست. هر چه آب بیشتری در بدن داشته باشید، ادرار شما سبک تر خواهد بود.

ادرار سالم چه رنگی است؟

در حالت ایده آل، ادرار باید به اندازه کافی شفاف باشد. برای این منظور نوشیدن آب ضروری است اما باید به طور متعادل آن را بنوشید. نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به هیدراتاسیون بیش از حد شود، که الکترولیت های حیاتی را رقیق می کند و می تواند باعث مسمومیت با آب شود، یک بیماری نادر اما جدی که سطح سدیم خون را به سطوح خطرناکی پایین می آورد. این خطر مخصوصاً برای ورزشکاران و افرادی که فعالیت بدنی طولانی مدت دارند، مهم است. از سوی دیگر، مصرف ناکافی آب خطر کم آبی بدن را در پی دارد که می تواند منجر به کم آبی، خستگی و عملکرد ضعیف شناختی و فیزیکی شود.

چقدر آب باید بنوشید؟

در مورد هیدراتاسیون هیچ توصیه یکسانی برای همه وجود ندارد، اما متخصصان اورولوژی دستورالعمل هایی را ارائه کرده اند تا به شما کمک کنند بهترین چیز را پیدا کنید. آکادمی ملی علوم ایالات متحده مصرف مایعات در روز را برای مردان ۱۵٫۵ فنجان (۳٫۷ لیتر) و برای زنان ۱۱٫۵ فنجان (۲٫۷ لیتر) شامل تمام نوشیدنی ها و غذاها توصیه می کند. با این حال، نیازهای فردی بسته به عواملی مانند وزن بدن، سطح فعالیت و وضعیت سلامتی می تواند بسیار متفاوت باشد.

برای یک رویکرد شخصی تر، نوشیدن ۳۰ میلی لیتر آب به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در طول روز توصیه می شود. در این دستورالعمل تفاوت توده بدنی هر فرد محاسبه شده و بر اساس فعالیت های روزانه شما قابل تنظیم است. اگر فعالیت بدنی بیشتری دارید یا اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد مصرف آب خود را ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی لیتر در روز افزایش دهید. انطباق این توصیه ها با شرایط خاص سلامت نیز مهم است. به عنوان مثال، بیماران مبتلا به سنگ کلیه ممکن است برای کمک به مدیریت وضعیت خود به آب بیشتری نیاز داشته باشند، در حالی که بیماران قلبی یا کلیوی ممکن است نیاز به محدود کردن مصرف مایعات خود داشته باشند.

جنسیت، سن و سلامت نیز نقش مهمی در تعیین میزان مناسب آب برای شما دارند. معمولاً مردان به دلیل اندازه متوسط ​​بدن بزرگتر نسبت به زنان به مایعات بیشتری نیاز دارند و افراد مسن ممکن است به دلیل کاهش تشنگی نیاز به توجه بیشتری به هیدراتاسیون داشته باشند. صرف نظر از این دستورالعمل ها، بهترین شاخص های هیدراتاسیون کافی، تشنگی نادر و ادرار زرد روشن است. به بدن خود گوش دهید و مصرف آب خود را بر اساس تشنگی، رنگ ادرار و احساس خود تنظیم کنید تا مطمئن شوید که برای سلامتی بهینه هیدراته می شوید.

رنگ ادرار به شما چه می گوید؟

قرمز یا صورتی: گاهی اوقات خوردن غذاهایی مانند چغندر یا انواع توت ها می تواند ادرار شما را قرمز یا صورتی کند. با این حال، اگر متوجه شدید که ادرار شما با گذشت زمان قرمز یا صورتی باقی می ماند، می تواند به معنای وجود خون در آن باشد. این تغییر چیزی است که نباید نادیده بگیرید و بهتر است در مورد این تغییر با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است نشانه قرمزی ناشی از سرطان مثانه و کلیه یا بیماری های خوش خیم مانند بزرگ شدن پروستات باشد.

ادرار قهوه ای تیره یا چایی رنگ: ادراری که قهوه ای تیره یا چایی به نظر می رسد می تواند نشانه ای از عدم مصرف آب کافی باشد. اگر مایعات زیادی مصرف کرده اید و ادرارتان هنوز تیره است، می تواند نشانه مشکلات کبدی یا سایر مشکلات سلامتی باشد.

آبی یا سبز: دیدن رنگ آبی یا سبز در کاسه توالت ممکن است تعجب آور باشد، اما ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها یا رنگ های غذایی باشد.

زرد روشن: مصرف ویتامین های B می تواند باعث شود ادرار زرد روشن شود. اگرچه این اثر بی ضرر است، اما یادآوری خوبی است که چگونه رژیم غذایی و مکمل ها می توانند بر عملکرد بدن تأثیر بگذارند.

شفافیت ادرار شما به چه معناست؟

ادرار کدر می تواند نشانه عفونت یا مشکل کلیوی باشد. همچنین لازم به ذکر است که وجود اسپرم در ادرار نیز می تواند باعث تغییر شفافیت ادرار و کدر شدن آن شود.

ظاهر کدر اغلب خوش خیم است و خود به خود از بین می رود و می تواند طبیعی یا یک عارضه جانبی داروها یا جراحی برای بزرگ شدن پروستات باشد.

بوی ادرار شما چه می گوید؟

ادرار معمولاً بوی ملایمی دارد، اما بوهای قوی یا غیر معمول ممکن است نشان دهنده وجود مشکل باشد. بوی تند آمونیاک می تواند به معنای کم آبی بدن باشد. بوی بد یا غیرمعمول ممکن است نشانه عفونت دستگاه ادراری باشد.

خوردن برخی غذاها، به ویژه آنهایی که تند هستند یا حاوی مواد قوی هستند، نیز می تواند بر بوی ادرار شما تأثیر بگذارد. غذاهایی مانند مارچوبه، قهوه و برخی ماهی ها به دلیل ترکیبات خاصی که از طریق ادرار دفع می شوند، می توانند بوی متمایزی ایجاد کنند.