رنگ مبلمان اتاق نشیمن رو با چه پرده ای ست کنیم؟

رنگ مبلمان اتاق نشیمن را با چه پرده ای ست کنیم؟ ست کردن رنگ وسایل خانه می تواند تاثیر زیادی در زیبایی منزل شما داشته باشد. اگر علم کافی درباره ست کردن مبلمان و پرده ها نداشته باشید مطمئنا استایل کلی منزل خود را از بین می برید. در این مطلب از باملین نکات مختلف در دکوراسیون داخلی منزل و هماهنگی رنگ پرده و مبلمان را بررسی می کنیم. در دکوراسیون داخلی منزل و در بخش اتاق نشیمن، هماهنگ بودن رنگ پرده با مبلمان باعث می‌شود که فضای خانه شما یکپارچه‌تر و خیره‌کننده‌تر به‌نظر برسد. پس بهتر است با باملین همراه بمانید تا اصول ترکیب رنگ‌های مبلمان و پرده را فرا بگیرید.

 

 

بازی با رنگ‌های تیره و روشن

همخوان کردن رنگ مبل با پرده اتاق نشیمن، در درجه اول به روحیات شما بستگی دارد. به عنوان مثال اگر برای جلوگیری از مشخص بودن لک‌ها و کثیفی‌ها مبلی با رنگ تیره انتخاب کرده‌اید، اما می‌خواهید فضای خانه رنگارنگ‌و روشن‌تر به نظر برسد، بهتر است رنگ پرده را از سایه‌های روشن‌تر رنگ مبل استفاده کنید تا کنتراست در فضای اتاق نشیمن حفظ شود. اما اگر می‌خواهید، به طور کل، در فضای اتاق نشیمن احساسی از مدرنیته و راحتی داشته باشید، بهتر است برای مبل و پرده به سراغ سایه‌های روشن بروید و بیشتر بر روی طرح‌های تیره رنگ برای ایجا کنتراست تمرکز کنید.

اندازه اتاق نشیمن را در نظر بگیرید

شما با انتخاب اصولی رنگ مبل و پرده می‌توانید به بزرگتر نشان دادن اتاق نشیمن یا ساختارمند بودن آن کمک کنید. به‌عنوان مثال اگر اتاق نشیمن نسبتا کوچکی دارید، باید بدانید که در اولین نگاه، پنجره مورد توجه قرار می‌گیرد، پس در برابر مبلمانی نسبتا تیره، پرده‌هایی نسبتا روشن انتخاب کنید تا دید را گسترش دهد. از طرفی اگر بزرگی یا کوچکی برای شما مطرح نیست ولی دوست دارید خانه‌تان ساختارمند به نظر برسد بهتر است بین رنگ مبلمان و دیوار با رنگ پرده کنتراست ایجاد کنید درحالی که پرده رنگی روشن دارد، دیوارها رنگ پایه دارند و مبلمان تیره هستند.

به اتاق نشیمن رنگ جدید اضافه کنید

اگر از سال گذشته، بین رنگ کفپوش و دیوار و مبلمان، هماهنگی ایجاد کرده‌اید، اما برای سال جدید می‌خواهید طعم جدیدی از یک رنگ را تجربه کنید، بر اکسسوری‌هایی مثل تابلو، ساعت، آباژور، کوسن و غیره سرمایه‌گذاری کنید؛ در حالی که پرده‌هایتان را کاملا همخوان با این اکسسوری‌ها در نظر گرفته‌اید. تضاد جدیدی که به وجود می‌آورید، فضای خانه شما را کاملا جدید خواهد کرد.

قانون رنگ‌ها را بشناسید

در یک قانون کلی، اتاق نشیمن شما باید از سه الی چهار رنگ کلی تشکیل شود که یک رنگ پایه است و به سمت طیف‌های خنثی می‌رود. دو الی سه رنگ دیگر، رنگ‌هایی برجسته‌تر هستند که فضای اتاق نشیمن شما را شارپ و بانشاط می‌کنند. اگر قرار نباشد امسال روی خرید مبلمان جدید سرمایه‌گذاری کنید، بهتر است پرده‌هایی با رنگ جدید انتخاب کنید:

اگر مبلمانتان قهوه‌ای است، بهتر است با استفاده از رنگ‌هایی با ته مایه‌های شادتر، مثل سبز جنگی، صورتی فوشیا و عسلی یا زرد، فضای اتاق نشیمن را کمی از حالت خسته‌کننده بیرون بیاورید.

اگر مبلمانتان سبز است، حین انتخاب رنگ مبل بهترین گزینه را انتخاب کرده‌اید چون دقیقا در دل طبیعت هستید و حالا رنگ پرده‌تان را می‌توانید به سمت قهوه‌ای ببرید تا عمق اتاق شما بیشتر شود.

اگر مبلمانتان زرد و نارنجی است، شما در دل خورشید قرار گرفته‌اید. پس بهتر است برای سال جدید ته مایه‌هایی از حس مدرن‌گرایی را با افزودن پرده‌های سرمه‌ای یا مشکی در اتاق نشیمنتان ایجاد کنید. اگر نگران آفتاب بهاری هستید، به سراغ سایه‌های خاکی، بژ و کریج بروید که رنگ‌هایی خاص در دکوراسیون داخلی منزل بوده و هرگز از مد نمی‌افتند.

اگر مبلمان شما خاکستری است، دستتان برای انتخاب رنگ پرده کاملا باز است و می‌توانید با توجه به روحیه‌ای که امسال برای عید دارید به سراغ رنگ‌هایی مثل سورمه، صورتی، آبی، سبز و حتی ذغالی بروید. هر کدام از این رنگ‌ها حس‌وحال متفاوتی دارند. به‌عنوان مثال با نصب پرده‌های صورتی، فضایی شاد به رنگ خنثی خاکستری افزوده‌اید که حس و حال اتاق نشیمن را پرنشاط می‌کند.

سبک اتاق نشیمن را تغییر دهید

اگر مدل مبل شما به راحتی با سبک‌های متفاوت منطبق می‌شود، می‌توانید با استفاده از پرده و اکسسوری‌های جدید سبک اتاق نشیمن خود را تغییر دهید در حالی که بر روی رنگ نیز متمرکز هستید. به عنوان مثال اگر به سبک کانتری در دکوراسیون داخلی منزل علاقمند شده‌اید به طرح پرده‌ها دقت کنید که کنتراست رنگی بالایی دارند. برای این منظور می‌توانید از رنگ مبل‌ها به‌عنوان رنگ زمینه برای پرده استفاده کنید.

در حالی که روی پرده طرح‌هایی جذاب دارید و در اتاق نشیمن از اکسسوری‌هایی استفاده کرده‌اید که با رنگ‌ طرح‌های پرده همخوانی دارند. اگر مبلمانی چوبی دارید، امسال عید، با نصب پرده‌هایی مخملی و سنگین با رنگ‌های تیره می‌توانید حس‌وحالی از سنتی بودن را به اتاق نشیمن وارد کنید و اگر سبک مدرن را ترجیح می‌دهید به سراغ پرده‌های تک رنگ و همخوان با مبلمانتان بروید که مدلشان پانجی یا کاردینالی است.

فراموش نکنید که به جز اهمیت همخوان بودن رنگ مبل اتاق نشیمن با پرده‌ها، باید به جنس پارچه و سبک آن نیز دقت کنیم. به‌عنوان مثال اگر پارچه مبل‌های شما پارچه‌هایی نرم و یکدست است، می‌توانید از پرده‌های حریر برای اتاق نشیمن استفاده کنید یا برای لوکس‌تر به نظر رسیدن اتاق نشیمن به سراغ پرده‌های مخملی و ابریشم بروید.