روستای فشکور، طبیعت بکر و دیدنی مازندران

روستای فشکور یکی از روستا‌های زیبا، سرسبز و دیدنی مازندران است. در این مقاله به این روستای زیبا سفری کوتاه و در مورد ویژگی‌های خاص آن مانند آدرس، جا‌های دیدنی نزدیک روستا، فاصله تهران تا این روستا و بسیاری دیگر از خصوصیات آن صحبت می‌کنیم.

 

روستای فشکور کجاست؟

به گزارش باملین، روستای فشکور از توابع استان مازندران محسوب می‌شود. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر آدرس این روستا را ذکر کنیم؛ استان مازندران، شهرستان چالوس، مرزن‌آباد محل واقع شدن این روستا است. در واقع این روستا تا مرزن‌آباد فاصله‌ای ٢٠ کیلومتری، تا چالوس فاصله‌ای ٤٧ کیلومتری و تا شهر ساری فاصله‌ای ٢٢٠ کیلومتری دارد.

 

درباره روستای فشکور

مدارک و آثار به جامانده در روستای فشکور جاده چالوس حکایت از هزار ساله بودن این روستا دارد. دفینه‌هایی که هر ساله به عنوان زیرخاکی از دل روستا بیرون می‌آید بر این امر صحه می‌گذارد. همچنین وجود قلعه‌های سنگی و آثار باستانی موجود در کوه‌ها و صخره‌ها نشان می‌دهد این روستا زمانی مکانی مهم و استراتژیک بوده است. علاوه بر این در روستای فشکور طویله‌هایی با قدمت بسیار زیاد وجود دارد. با دیدن این طویله‌ها سبک معماری پیشینیان را از نزدیک مشاهده می‌کنید.

فشکور روستایی ییلاقی با وسعت حدود ١٠٠ هزار مترمربع است. اگر بخواهیم روستای فشکور را از شمال و جنوب بررسی کنیم سمت جنوب آن به روستای بیجندو، شمال آن به روستای کنسدره، شرق روستا به کوه‌های سنگ سرک و غرب آن به روستای زردک و شیرکوه می‌رسد. همچنین کلاردشت معروف و دیدنی با زیبایی‌های منحصربه فردش در قسمت شرقی روستای فشکور واقع شده است.

لازم به ذکر است که اسم دیگر روستای فشکور فِشکیر نیز است. این نام بیشتر توسط محلی‌های روستا بر آن گذاشته شده است. همچنین برخی دیگر از این روستا با نام فشکوه نام می‌برند. اسم فشکوه برگرفته از گیاهی محلی با نام فش در این منطقه است. بومی‌های منطقه از این گیاه برای درمان امراض پوستی استفاده می‌کنند؛ و در آخر فُشکور نام دیگری است که برخی از اهالی قدیمی روستا بر آن نهاده‌اند.

مسیر دسترسی به روستای فشکور

برای رفتن به روستای فشکور مسیری راحت و زیبا را در پیش روی خود دارید. در ابتدا باید وارد جاده زیبا، اما پر پیچ و خم چالوس شوید. در ادامه برای رسیدن به فشکور در فاصله ٢٥ کیلومتری جاده چالوس باید بخش جنوبی مرزن‌آباد را در پیش بگیرید. به جاده‌ای فرعی با مسافتی ٥٠ کیلومتری می‌رسید. در این جاده فرعی (جاده چال زمین) چندین روستا با نام‌های طویر، مرس، کنسدره، بیدنجو … وجود دارد.

روستای فشکور هم یکی از روستا‌هایی است که در مسیر این جاده فرعی مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است برای یافتن دقیق‌تر مسیر دسترسی به روستای فشکور می‌توانید از روی نقشه موقعیت دقیق روستا را به خوبی بررسی کنید.

فاصله تهران تا روستای فشکور

فاصله تهران تا روستای فشکور از طریق آزادراه تهران شمال و جاده چالوس تقریباً در حدود ١٣٨ کیلومتر است. این مسافت را در زمانی ٢ ساعت و ٤٥ دقیقه‌ای طی می‌کنید. به دلیل مسافت کم این منطقه گردشگری با تهران بسیاری از پایتخت‌نشینان از این روستا به عنوان محلی برای گردش و تفریح در تعطیلات آخر هفته استفاده می‌کنند.

ارتفاع روستای فشکور

روستای فشکور یکی از روستا‌های واقع در منطقه کوهستانی مازندران است. ارتفاع ١٩٠٠ متری از سطح دریا محلی است که می‌توانید این روستای زیبا را مشاهده کنید. این ارتفاع زیاد موجب شده تا این روستا در فصول سرد سال در میان انبوهی از ابر‌ها جا خوش کند. در حقیقت همین واقع شدن در ارتفاع زیاد موجب شده تا از آب و هوایی خاص و دلپذیر نسبت به دیگر مناطق پایین دست برخوردار باشد.

روستای فشکور مازندران، طبیعتی که نباید از دست بدهید!

آب و هوای روستای فشکور

بدون شک پاکیزه‌ترین و دلپذیرترین اکسیژن کوهستانی را می‌توان در روستای فشکور تنفس کرد. قرارگیری این روستا در ارتفاعی زیاد و مجاورت آن با علم کوه موجب شده تا هوایی سرد، اما دلچسب براین منطقه حکفرما باشد. به طوری که اهالی روستا در تابستان نیز از وسایل گرمایشی برای گرمای منازل استفاده می‌کنند.

در بیشتر روز‌های سال می‌توانید آسمان ابری و مه‌آلود روستای فشکور را از نزدیک ببینید. به طوری که بخش اعظمی از روستا در میان مه غلیظ و زیبایی فرو می‌رود. همچنین ییلاقی و کوهستانی بودن این منطقه موجب شده تا ارتفاع برف در زمستان در این روستا به بیش از یک متر نیز برسد. زمانی که سرمای هوا به بیش از حد طبیعی می‌رسد، ساکنان روستا هم مناطق پایین دست و گرمتر را برای اقامت انتخاب می‌کنند. بسیاری از مسافران به دلیل آب و هوای سرد و طبیعت زیبای این روستا نام آلپ را بر آن گذاشته‌اند.

جا‌های دیدنی فشکور

در روستای فشکور علاوه بر برخورداری از آب و هوایی کوهستانی، مرطوب و دلپذیر از دیدن جاذبه‌های متعدد در آن نیز برخوردار می‌شوید. در ادامه به برخی از این جاذبه‌ها اشاره می‌کنیم:

روستای فشکور مازندران، طبیعتی که نباید از دست بدهید!

طبیعت فشکور

فضا و طبیعت روستای فشکور محلی رؤیایی برای عاشقان طبیعت و گردشگری است. در بلندی‌های فشکور چشم‌اندازی زیبا از مناطق اطراف را مشاهده می‌کنید. اگر در فصل بهار و تابستان به این منطقه بروید رطوبت دلپذیر هوا صورت‌تان را نوازش می‌دهد. آبشار‌ها، چشمه‌ها و دشت‌های پر شده از گل در روستای فشکور منظره‌ای کم‌نظیر را پدید آورده‌اند.

به دلیل کوهستانی بودن منطقه هوای تازه و تمیز کوهستانی را برای ساعتی می‌توانید تنفس کنید و جان تازه‌ای به ریه‌هایتان ببخشید. همچنین وجود منظره‌های بکر شما را به عکاسی تشویق می‌کند. در حقیقت می‌توان گفت طبیعت در روستای فشکور خود را به صورت تمام عیار نشان می‌دهد.

خانه‌های سنتی فشکور

هنگامی که در میان کوچه‌های روستای فشکور مشغول پیاده‌روی هستید علاوه بر دیدن گیاهان، گل‌ها و درختان زیبا بافت سنتی خانه‌هایی روستا را نیز می‌بینید. این خانه‌ها با سقف‌های شیروانی و رنگارنگ منظره‌ای تماشایی به روستا داده‌اند.

آسیاب آبی آیسورار

آسیابی آبی با نام آیسورار در کنار رودخانه فشکور چهره‌ای زیبا و دیدنی به روستای فشکور داده است. رودخانه فشکور منبع و سرچشمه رود چالوس نیز می‌باشد. ناگفته نماند آیسورا به معنای سرچشمه آسیاب‌ها است.

روستای فشکور مازندران، طبیعتی که نباید از دست بدهید!

بقعه امامزادگان

در روستای فشکور آرامگاه دو تن از امامزاده‌گان برای زیارت اهالی روستا وجود دارد. یکی از این امامزاده‌ها نواده امام جعفر صادق و دیگری امامزاده فضل، نواده امام محمد باقر است. امامزاده فضل در مکانی دورتر از امامزاده اولی در منطقه زرین کوه یا زردک واقع شده است.

پوشش گیاهی

با توجه به آب و هوای مناسب، بارش‌های فراوان و سردسیر بودن روستای فشکور انبوهی از گیاهان زینتی و دارویی در این روستا و اطراف آن یافت می‌شود. قسمت غربی روستا با تعداد زیادی از گیاهان دارویی مانند آویشن، چای کوهی، گل گاوزبان و… پوشیده شده است. اگر به این روستا سفر کردید می‌توانید در هنگام گردش و پیاده‌روی در اطراف آن و مناطق مرتفع‌تر از چیدن این گیاهان دارویی بهره‌مند شوید.

اضافه بر گیاهان متنوع در قسمت شرقی روستای فشکور نیز جنگلی پوشیده از درختان مختلف مانند افرا، ممرز و ملج برای بازدید وجود دارد. علاوه بر موارد گفته شده در دشت زردک واقع در روستای فشکور گیاهی درمانی با نام زرد لاری می‌روید. نام دست زردک یا زردکوه برگرفته از همین گیاه زرد رنگ و زیبا است.

روستای فشکور مازندران، طبیعتی که نباید از دست بدهید!

اهالی روستای فشکور

طبق آخرین سرشماری، در روستای فشکور در حدود ٣٠٠ خانوار زندگی می‌کنند. اقوامی که بومی‌های این روستا را تشکیل می‌دهند شامل خانواده‌های صادقی، بابویی و زال هستند. به دلیل سرمای بیش از حد هوا در این روستا اهالی در فصل زمستان بار و بُنه خود را جمع و به مناطق کم‌ارتفاع‌تر مانند روستای سینوا می‌روند. روستای سینوا فاصله‌ای چهار کیلومتری با جنوب چالوس دارد و از آب و هوایی گرمتر نسبت به روستای فشکور برخوردار است. شغل اصلی مردم فشکور دامپروی، کشاورزی و باغداری است.

در کنار این مشاغل پرورش اسب نیز از دیگر مشاغل مورد علاقه اهالی روستای فشکور است. لازم به ذکر است که مردم این روستا تنها سرگرم کار و کشاورزی نبوده‌اند و در طول تاریخ مبارزات زیادی را در حمایت از تحولات انقلاب اسلامی داشته‌اند. به طوری که تعداد ١٩ شهید و چندین آزاده تقدیم انقلاب کرده‌اند. همچنین زادگاه بسیاری از علما و پهلوانان معروف همین روستای ساده، اما باشکوه و زیبا است.

جا‌های دیدنی نزدیک به روستای فشکور

از همان ابتدای سفر به فشکور و در طول مسیر با جاذبه‌های گردشگری زیادی برخورد می‌کنید. از جمله جا‌های دیدنی مازندران که در طول مسیر و در نزدیکی روستای فشکور جاده چالوس وجود دارد شامل موارد زیر است:

روستای ناتر

روستای ناتر تا روستای فشکور فاصله‌ای اندک در حدود ٦ کیلومتر دارد. در این روستا نیز می‌توانید خانه‌های روستایی، طبیعت سرسبز و آداب و رسوم اهالی را از نزدیک ببینید.

آبشار مهازکمر

آبشار مهمازکمر یکی از آبشار‌های مازندران در اطراف روستای فشکور است. اگر به قصد دیدن این آبشار راهی روستای فشکور می‌شوید به دلیل داشتن مسیر کوهستانی آن حتماً تجهیزات مخصوص را با خود به همراه داشته باشید. این آبشار زیبا دارای طبیعتی پر از درختان و گیاهان متنوع کوهستانی است.

ماسال مازندران

اگر اهل گردشگری و مسافرت باشید تعریف ماسال را بار‌ها شنیده‌اید. در راه رسیدن به روستای فشکور فرصت را غنیمت بدانید و از این منطقه زیبا نیز دیدن کنید. منطقه ماسال نیز به مانند فشکور در اغلب مواقع سال پوشیده از ابر‌هایی زیبا و لطیف است. همچنین شغل اکثر افراد این منطقه پرورش گل است. به دلیل قرارگیری ماسال در نزدیکی جاده اصلی، اهالی از فروختن گل به عنوان منبعی برای درآمد استفاده می‌کنند.

پارک جنگلی سعدآباد

پارک جنگلی سعد‌آباد در فاصه ٢٢ کیلومتری روستای فشکور واقع شده است. به عبارت دیگر از فشکور که بگذرید در زمانی کمتر از یک ساعت این پارک جنگلی را می‌بینید. اکثر مسافران در مسیر جاده چالوس برای ساعتی استراحت و برپایی یک پیک نیک خانوادگی از این مکان استفاده می‌کنند. در این پارک جنگلی انواع امکانات و خدمات رفاهی برای اقامتی آرام و راحت وجود دارد. رستوران، پارک کوکان، سرویس بهداشتی، نمازخانه و آلاچیق از جمله این خدمات رفاهی هستند.

تنگ الیت

یکی از زیباترین دره‌های ایران در تنگ الیت جای گرفته است. محل تلاقی رودخانه چالوس با رود بررود محل قرارگیری این تنگه است. این تنگه فاصله‌ای ١٩ کیلومتری با روستای فشکور دارد. اکثر کسانی که به بازدید از این مکان جذاب می‌روند کوه‌نوردان و صخره‌نوردان حرفه‌ای هستند. لازم به ذکر است که این تنگه ارتفاعی در حدود ٢٠٠٠ متر از سطح دریا دارد.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ذکر شده، در اطراف روستای فشکور اماکن گردشگری بسیار دیگری نیز برای تفریح و گشت و گذار وجود دارد؛ ارن، الاتک، خارس، هوکوتو، شیرکوه، چمازپال، گزناکوتی، دوهال دره، سنگ سرک، آبشار عالی رو، آبشار لاس دره، گاوسرای زردک، مناطق جنگلی صاف سر و تعداد دیگر از مناطق دیدنی، روستای فشکور و اطراف آن را به منطقه گردشگری بکری در استان مازندران تبدیل کرده‌اند.

سوغات فشکور

با توجه به اینکه شغل اغلب ساکنان روستای فشکور دامداری و کشاورزی است، می‌توانید از محصولات تولیدی خود روستا به عنوان سوغاتی برای عزیزانتان استفاده کنید. حبوبات، گردو، عسل، میوه و سبزیجات محلی از جمله محصولاتی است که اهالی روستای فشکور در اطراف جاده منتهی به روستا عرضه می‌کنند.

همچنین عسل فشکور به دلیل داشتن خاصیت دارویی، بسیار معروف و مشهور است. نان محلی به همراه فراورده‌های لبنی مانند شیر، پنیر و کره از دیگر خوراکی‌های لذیذ و خوشمزه در روستا هستند. از خوراکی‌ها که بگذریم صنایع دستی روستای فشکور نیز از شهرت زیادی برخوردار است.

فرش‌بافی، نمد بافی، گلیم بافی، چادرشب وزی، کاموا بافی از جمله صنایع دستی تولیدی در این روستا هستند. ناگفته نماند هنر‌های چوبی نیز در این روستا از رونق خاصی برخوردار هستند. شما با خریداری این صنایع علاوه بر استفاده از آن‌ها کمک زیادی به اقتصاد روستای فشکور کنید.

ورزش‌های معروف فشکور

به دلیل آب و هوای کوهستانی منطقه مردم این دیار از افراد اهل ورزش هستند. پیاده‌روی در دشت‌ها، کوه‌نوردی در کوه‌ها، اسب‌سواری و تیراندازی از ورزش‌های مورد علاقه مردم روستای فشکور است.

بازی‌های محلی روستای فشکور

کمرقیش کایی، رسن بینگتک، رسن کایی، توپ چالینگتک و بالکه از جمله بازی‌های محلی مردم روستای فشکور هستند. لازم به ذکر است که بومی‌های این منطقه در گذشته بیشتر از این بازی‌ها لذت می‌بردند. امروزه، با رواج زندگی شهری و ورود فناوری‌های جدید رنگ و بوی این بازی‌ها هم کمتر شده و جوانان روستای فشکور اشتیاق کمتری به انجام این بازی‌ها نشان می‌دهند.

بهترین زمان سفر به فشکور

با توجه به ییلاقی بودن روستای فشکور زمستان در این منطقه به شدت جولان می‌دهد و سرمای شدیدی بر روستا حاکم می‌شود. خود اهالی روستا هم در زمستان به مناطق پایین دست و گرمتر کوچ می‌کنند. پاییز فشکور هم همچنان سرد، ولی پر از جاذبه‌های دیدنی و رنگارنگ است. در این روستا زیبایی‌های پاییز را می‌توان به خوبی از نزدیک دید و خش خش برگ‌های پاییزی را با تمام وجود در میان مه صبحگاهی لمس کرد.

در نهایت بهترین فصل سفر به روستای فشکور تابستان و اواخر بهار است. چراکه در بهار و تابستان به راحتی می‌توان خنکی هوا را همچنان احساس کرد. در این فصول چشمه‌های موجود در روستا پرآب‌تر، زلاتر و جاری‌تر از گذشته هستند. طبیعت روستا نیز سرسبزی دوباره خود را بازمی‌یابد و با تمام وجود از مهمانان استقبال می‌کند.

اقامت در روستای فشکور

اقامت در روستای فشکور کار دشوار و پیچیده‌ای نیست. در این روستا انواعی از کلبه و اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای اسکان مسافران در نظر گرفته شده است. اگر اقامت و سپری کردن شب را در دل روستای فشکور ترجیح می‌هید این کلبه‌های روستایی بهترین مکان برای لذت بردن از آب و هوای روستا و آشنایی با سبک و سیاق زندگی مردم روستای فشکور است.

در این اقامتگاه‌ها تخت‌خواب برای استراحت و خوابیدن، حمام، سرویس بهداشتی، یخچال و… برای رفاه مهمانان در نظر گرفته شده است. اگر هم اقامت در هتل‌های چند ستاره و مجهزتر را می‌پسندید باید به شهر چالوس بروید.

نکاتی که در سفر به روستای فشکور باید در نظر داشته باشید

با توجه به سردسیر بودن منطقه در سفر به این روستا حتماً کفش مخصوص، لباس گرم و کلاه با خود همراه داشته باشید.

با توجه به وجود مه در نقاطی از سال در اطراف روستا اگر شناخت کافی از منطقه ندارید بهتر است از محوطه روستا به تنهایی دور نشوید.

در حین گشت و گذار در روستای فشکور جاده چالوس برای آداب و رسوم، حریم منازل، باغ‌ها و… احترام قائل شوید.

جاده منتهی به روستای فشکور برای افراد تازه وارد کمی ناشناخته است. پس بهتر است با احتیاط کامل از این جاده عبور کنید تا به سلامت به مقصد برسید.

با توجه به ورود گردشگران زیاد به این روستا باید در حفظ و نظافت آن کوشا و در وسایل همراه خود کیسه زباله مخصوص به همراه داشته باشیم.

جمع‌بندی

روستا‌های مازندران از دیدنی‌ترین جاذبه‌های موجود در این استان هستند. روستای فشکور یکی از همین روستا‌های جذاب با طبیعتی بکر و زیبا است. در این مقاله سعی کردیم تا در مورد این روستا، جاذبه‌های موجود در روستا و اطراف، طبیعت مسحورکننده‌اش و دیگر ویژگی‌های آن با شما صحبت کنیم. امیدواریم توانسته باشیم تا گامی مثبت در شناخت این روستای زیبای کشورمان برداشته باشیم.