روستای ۷ هزارساله‌ ایران که آوازه‌اش جهانی شده

به گزارش باملین به نقل از مهر، در ۶۲ کیلومتری تبریز مرکز آذربایجان شرقی تا شهر اسکو به روستایی می رسید که این روزها آوازه اش جهانی شده است. کندوان روستایی هفت هزار ساله که خانه های کندوی شکل آن هر گردشگری را به خود جذب می کند، اولین روستای ایرانی است که در فهرست روستاهای گردشگری جهان به ثبت رسیده است.

روستای صخره‌ای کندوان یکی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیر و تکرار نشدنی جهان است که تنها در دو کشور آمریکا و ترکیه به این شگفتی طبیعی شباهت دارد، بدون هیچ گونه پویایی و زندگی مردم محلی در آن، در حالی که طبیعی است. زندگی مردم محلی در کندوان جریان دارد و این ویژگی یکی از مزیت های بارز و بارز این اثر طبیعی بی نظیر است.

جذابیت و زیبایی تاریخی و طبیعی کندوان قابل اعتماد است و در اجلاس جهانی سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل متحد (UNWTO) در سمرقند ازبکستان، این روستای صخره ای و تاریخی عنوان بهترین دهکده گردشگری جهان را از سوی ایران به خود اختصاص داد. .

همزمان با افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران، پلاک ثبت جهانی کندوان به عنوان هفدهمین روستای ثبت جهانی توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری به استاندار آذربایجان شرقی اهدا شد.

حفره هایی که اکنون خانه های کندوی این روستا را در تپه های مخروطی و هرمی شکل به ارتفاع بیش از ۴۰ متر تشکیل می دهند، در هر مخروط خانه های بین دو تا چهار طبقه ساخته شده است. در زبان محلی به این خانه ها «گیران» یا «کاران» می گویند. نوع مخروط ها از نوع «اینیمبریت» و «لاهار» هستند که در اثر فعالیت آتشفشانی کوه سهند ایجاد می شوند.

کندوان روستایی مهم از جنبه های مختلف از جمله باستان شناسی، زمین شناسی، هیدرولوژی، صنایع دستی و گردشگری است. این منطقه دارای جاذبه های مختلف از جمله خانه های صخره ای و زندگی عادی در آنها، آب و هوای مطبوع، محیط و طبیعت زیبا، باغ های عظیم میوه، لبنیات و عسل مرغوب، رودخانه ای که از کوه های آتشفشانی سهند سرچشمه می گیرد و تعدادی چشمه آب معدنی است. البته آب آنها بهترین دارو برای بیماری سنگ کلیه است، همچنین برای گردشگری بسیار مهم است.

تاریخ روستایی کندوان در کنار هم

ثبت جهانی روستای کندوان توسط مجمع جهانی گردشگری سازمان ملل متحد

استاندار آذربایجان شرقی انجام دهد ثبت جهانی روستای کندوان توسط مجمع جهانی گردشگری سازمان ملل متحد وی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۷۶ روستا از سراسر جهان به ثبت رسیده و یکی از این ۷۶ روستا روستای کندوان است و این یک موفقیت و خبر بزرگ برای آذربایجان شرقی است.

ملک رحمتی بر اهمیت این رویداد تاکید کرد و ادامه داد: یکی از اولویت های آذربایجان شرقی جذب گردشگر خارجی است و این گونه رویدادها به افزایش جذب گردشگران داخلی و خارجی کمک می کند.

وی به ویژگی های منحصر به فرد آذربایجان شرقی اشاره و تصریح کرد: این استان دارای فرصت های بی نظیری است که می توان به وجود چهار فصل در چهار گوشه استان، فرهنگ های متنوع، جنگل های دیدنی ارسباران و نیروگاه های متعدد روستایی اشاره کرد که یکی از آنهاست. روستای کندوان است.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: آذربایجان شرقی منطقه ای با تاریخ، تمدن و فرصت های طبیعی است و می توانیم در جذب گردشگران داخلی و خارجی از این فرصت ها استفاده کنیم و روستای کندوان سود زیادی خواهد داشت.

رحمتی افزود: آنچه نیاز است یک سیستم برنامه ریزی و مدیریتی خوب است که مدیران در آن تلاش و برنامه ریزی کنند تا از این فرصت برای اقتصاد استان حداکثر استفاده را ببرند.

تاریخ روستایی کندوان در کنار هم

برای ارائه مزیت های گردشگری آذربایجان باید تلاش جدی صورت گیرد

زوراب پولولیکاشویلی دبیرکل سازمان جهانی گردشگری نیز افزود: انتخاب کندوان به عنوان یکی از بهترین روستاهای جهان در سال گذشته یکی از مهمترین اقداماتی بود که می تواند در توسعه صنعت گردشگری ایران مثمر ثمر باشد. آذربایجان شرقی.

وی گفت: روستای جهانی و تاریخی کندوان دارای قابلیت های بسیاری در زمینه مردم شناسی، دیرینه شناسی و زندگی پویای مردم بومی است که برای جذب گردشگر بسیار حائز اهمیت است و البته هدف از انتخاب آن ارائه این ظرفیت هاست. به درستی.”

پولولیکاشویلی ادامه داد: شهر تبریز و آذربایجان شرقی آثار ارزشمند زیادی برای ارائه و ارائه مزایای گردشگری دارند که باید برای ارائه آنها در سطح بین المللی بیشتر تلاش کرد.

کندوان یکی از بکرترین و پرجاذبه ترین روستاهای جهان است و با توجه به مزیت های ذکر شده تمایل به جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد و متولیان صنعت گردشگری استان باید زیرساخت های رفاهی و اقامتی را تقویت کنند تا افزایش یابد. رضایت. مندی گردشگران این خط یک قدم بردار