روش جدید استخدام با کمک هوش مصنوعی

به گزارش باملین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک کتاب جدید توضیح داده است که چگونه هوش مصنوعی اکنون در اکثر شرکت‌های بزرگ برای استخدام تصمیم گیری می‌کند و با خواندن رزومه و مشاهده مصاحبه‌ها، بهترین افراد را به مدیران انسانی معرفی می‌کند.

این کتاب که «الگوریتم» نام دارد، توضیح داده است که چگونه دنیای استخدام به یک «غرب وحشی» تبدیل شده است که در آن الگوریتم‌های هوش مصنوعی تنظیم نشده بدون نظارت انسان تصمیم گیری می‌کنند.

هلکه شلمان، نویسنده کتاب، می‌گوید که هوش مصنوعی با نظارت بر همه چیز، اعم از آنچه مردم در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند تا لحن صدایشان در مصاحبه، تصمیم می‌گیرد چه کسی استخدام شود و چه کسی اخراج شود.

اکنون الگوریتم‌ها می‌توانند نه فقط افراد جدید را برای استخدام تایید کنند، بلکه به لطف نظارت مداوم در حین کار نیز می تواند تعیین کند که چه کسی باید ارتقا بگیرد یا اینکه چه کسی باید اخراج شود.

شلمان افزود که مدیرعامل ZipRecruiter چند سال پیش به او گفت که این فناوری حداقل ۷۵ درصد رزومه‌ها را می‌تواند بررسی کند، اما اکنون شاید این میزان ۱۰۰% باشد.

شلمان گفت، اگر امروز درخواست کار دهید، ناگزیر، رزومه شما مدت‌ها قبل از اینکه توسط یک انسان مدیریت شود توسط هوش مصنوعی اسکن می‌شود و توصیه‌هایی در مورد نحوه دیده شدن شما در محل کار مبتنی بر هوش مصنوعی ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه ابزارهای هوش مصنوعی مورد استفاده توسط استخدام‌کنندگان غیرقابل اعتماد است و حتی استخدام‌کنندگان نیز نمی‌دانند که ‌این ابزارها چگونه کار می‌کنند، افزود: فرآیند درخواست برای مشاغلی که توسط هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود پر از تبعیض است و در آن از کلمات کلیدی عجیب و غریب استفاده می‌شود.

فناوری می‌تواند بینش‌های خارق‌العاده‌ای در مورد احتمال موفقیت یک متقاضی کار ایجاد یا موفقیت را پیش‌بینی کرده و فرآیندی مملو از تبعیض ایجاد کند. به عنوان مثال، زنان یا افراد دارای معلولیت ممکن است در طول فرآیند استخدام مورد تبعیض قرار گیرند. همچنین از آنجایی که برخی افراد با ابزارهای هوش مصنوعی آشنا نیست، پاسخگویی برای آن‌ها دشوار است.