روند صعودی قیمت طلا ادامه خواهد داشت / خبر خوش برای سرمایه گذاران در بازار طلا

به گزارش باملین قیمت طلا در روز جمعه افزایش یافته و در آستانه اولین افزایش هفتگی طی ۳ هفته گذشته قرار دارد.

قیمت هر اونس طلا امروز در لحظه تنظیم این گزارش با ۲۰ دلار افزایش به ۱۹۹۰ دلار رسیدقیمت طلا ۲٫۵ درصد طی یک هفته گذشته افزایش یافته است.

تحلیلگران عقیده دارند اصلی‌ترین دلیل نزدیک شدن قیمت طلا به ۲۰۰۰ دلار احتمال کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکاست. به علاوه جنگ در خاورمیانه همچنان ادامه دارد.

 

نمودار قیمت طلا

 

اطلاعات اقتصادی آمریکا در این هفته نشان داد شاخص قیمت مصرف کننده در این کشور در ماه اکتبر تغییر چندانی نداشته و نرخ تورم هسته ۰٫۲ درصد افزایش یافته است، یعنی بسیار پایین‌تر از آنچه پیش‌بینی می‌شد. قیمت‌های تولید کننده هم بیشترین کاهش را طی سه سال و نیم گذشته داشته است.

پایین آمدن نرخ بهره هزینه نگهداری طلا به عنوان یک سرمایه غیر سودده را کاهش داده و تمایل برای خرید آن را بالا می‌برد. از طلا همواره به عنوان یک پشتوانه ایمن در زمان تورم بالا یاد می‌شود.

از طرفی متخصصان عقیده دارند با توجه به دورنمای مثبت تقاضا برای نقره در صنعت، عملکرد این فلز گرانبها در آینده بهتر از طلا باشد.

در این بین تعداد آمریکایی‌هایی که تقاضا برای مزایای بیکاری را پر کرده‌اند بیش از حد انتظار در هفته گذشته افزایش یافته که می‌تواند به مقابله فدرال رزرو با تورم کمک کند.

 

گرانی طلا

 

ارزش دلار در آستانه یک کاهش هفتگی قرار دارد که خرید طلا را برای دارندگان سایر ارزهای دنیا ارزان‌تر می‌کند. در این بین، سود اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری آمریکا هم به حدود پایین‌ترین رقم طی دو ماه گذشته رسیده است.

در میان سایر فلزات گرانبها، قیمت نقره با ۰٫۲۸ درصد کاهش به ۲۳ دلار و ۸۷ سنت رسید و پلاتین با ۰٫۱۴ درصد کاهش ۸۹۶ دلار و ۱۸ سنت معامله می‌شود.

بر اساس ابزار CME FedWatch، معامله گران انتظار دارند که بانک مرکزی در ماه دسامبر نرخ بهره را بدون تغییر باقی بگذارد و شرط بندی کند که تا ماه می کاهش نرخ‌ها را آغاز کند. نرخ‌های بهره پایین‌تر جذابیت طلا را افزایش می‌دهد زیرا شمش بدون بازده به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده می‌شود.