ساخت هرم ۳۰۰ طبقه در دبی به کجا رسید؟

امارات متحده عربی در حال ساخت ابر پروژه ای در دبی است که شامل یک هرم ۱۲۰۰ متری با ظرفیت یک میلیون نفر است، اما اطلاعات زیادی از این پروژه منتشر نشده است.

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، در حالی که بیشتر توجهات معطوف به برنامه های بزرگ و جاه طلبانه نئوم در عربستان برای جذب گردشگران خارجی است، امارات برنامه ای برای ساخت هرمی آینده نگر به نام زیگورات دارد. در دبی در حال ساخت است؛ این هرم ۱۲۰۰ متر ارتفاع دارد و می تواند یک میلیون نفر را در خود جای دهد.

اولین بار در سال ۲۰۰۸ طرح هایی برای ابر هرم به نام زیگورات فاش شد و امید می رفت که ساخت آن در سال ۲۰۲۱ آغاز شود و تا سال ۲۰۲۸ تکمیل شود.

کاملا واضح است که طراحی آن از اهرام مصر و مایا الهام گرفته شده است. با این حال، این پروژه بزرگ در مقیاس بسیار بزرگتر است. قرار است هرم زیگورات بالاتر از برج خلیفه و داون تاون سیرکل با ارتفاع ۱۲۰۰ متر ساخته شود.

درست مانند «خط پروژه» عربستان سعودی، این سازه نیز قرار است کربن خنثی باشد و انرژی همه چیز به طور کامل از پنل های خورشیدی، باد و دیگر منابع طبیعی تامین می شود.

هرم زیگورات همچنین دارای سیستم حمل و نقل عمومی خاص خود خواهد بود که نه تنها به صورت افقی از ساختمان عبور می کند، بلکه از ساختمان بالا و پایین می رود و طبق گزارش ها نیازی به ماشین ندارد و شامل ۳۰۰ طبقه با فضا خواهد بود. مسکونی، تجاری و تفریحی است.

زیگورات هرمی توسط Timelinks، گروهی از شهرسازان، دانشمندان و معماران مستقر در دبی طراحی شده است و به گفته ریداس ماتونیس، مدیر عامل گروه Timelinks، زیگورات هرم می تواند از نظر تامین انرژی و فراتر از آن کاملاً خودکفا باشد. استفاده از نیروی بخار در ساختمان از تکنولوژی توربین بادی نیز برای تامین انرژی طبیعی استفاده می شود.

هنوز مشخص نیست که آیا امارات متحده عربی قادر به رونمایی از این پروژه عظیم در سال ۲۰۲۸ خواهد بود یا خیر. دبی با جذب ۱۶٫۸ میلیون گردشگر در سال ۲۰۲۳، سومین شهر پربازدید جهان پس از استانبول و لندن است.

این در حالی است که عربستان سعودی نیز در حال ساخت پروژه چند صد میلیارد دلاری نئوم است و گفته می شود هزینه بالای این پروژه عظیم، پادشاهی را به سمت استقراض سوق داده است.

بر اساس آنچه تاکنون در رسانه ها منتشر شده است، نئوم در شمال غربی عربستان سعودی واقع شده و مساحتی در حدود ۲۶۵۰۰ کیلومتر مربع دارد. این منطقه که از جنوب به دریای سرخ و از غرب به خلیج عقبه محدود می‌شود، در امتداد ساحل شامل ۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی و ۴۱ جزیره، تپه‌های بیابانی و کوه‌های پوشیده از برف است.

وقتی ابر پروژه نئوم به طور کامل محقق شود، این شهر میزبان ۱۰ منطقه مختلف خواهد بود. تاکنون تنها چهار مورد از این مناطق به رسانه ها گزارش شده است.