سازمان جهانی بهداشت: الکل یک عامل اصلی ابتلا به سرطان سینه است

دفتر اروپایی سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان سینه، شایع ترین سرطان در میان زنان اروپایی را افزایش می دهد، اما آگاهی عمومی از این خطر بسیار پایین است.

به گزارش یورونیوز، هانس کلوگه، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت برای اروپا، گفت: زمان آن فرا رسیده است که همه بپذیرند که مصرف الکل، حتی در مقادیر کم، یک عامل خطر بزرگ برای سرطان سینه است.

او همچنین ارتباط الکل را نه تنها با سرطان سینه، بلکه با همه انواع سرطان ها برجسته کرد.

تحقیقات نشان می دهد که هیچ مقدار “ایمن” نوشیدنی های الکلی وجود ندارد و نوشیدن حتی مقادیر کمی الکل با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان مرتبط است.

مطالعه دیگری نشان داد که با وجود بیش از ۶۰۰۰۰۰ مورد سرطان سینه در سال ۲۰۲۲ در اروپا، تقریبا ۸۰ درصد از زنان مورد بررسی در ۱۴ کشور اروپایی از این خطر بی اطلاع بودند.

لازم به ذکر است که اروپا بیشترین مصرف الکل را در جهان دارد.

به گفته موسسه خیریه Breastcancer.org، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که سه نوشیدنی الکلی در هفته مصرف می‌کنند در مقایسه با زنانی که الکل مصرف نمی‌کنند، ۱۵ درصد بیشتر است.

پس از مصرف الکل، بدن اتانول را به ماده ای به نام استالدئید تجزیه می کند که می تواند به DNA ما آسیب برساند. حتی می تواند منجر به جهش شود و گاهی اوقات این جهش ها عامل سرطان هستند.

الکل همچنین می تواند با توانایی بدن در تجزیه استروژن، هورمونی که می تواند رشد برخی از انواع سرطان سینه را افزایش دهد، تداخل ایجاد کند.

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، اگرچه کشورها متعهد به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان و عوامل موثر بر بروز آن از جمله مصرف الکل شده‌اند، اما از سال ۲۰۱۰ هیچ تغییری در مصرف سرانه الکل در اتحادیه اروپا ایجاد نشده است، به همین دلیل، اقدام فوری توسط دولت ها در این زمینه مورد نیاز است.

هانس کلوگه همچنین گفت: سازمان بهداشت جهانی از کشورها می خواهد که هشدارهای واضحی در مورد خطرات مصرف الکل ارائه کنند، همانطور که قبلاً در مورد محصولات تنباکو انجام داده اند.