ساعت دیواری رو کجا بزاریم؟ بهترین مکان ساعت دیواری در دکوراسیون منزل را بشناسید!

ساعت دیواری رو کجا بزاریم؟ انتخاب مکان مناسب برای نصب ساعت دیواری می تواند تاثیر زیادی در زیبایی منزل شما داشته باشد. باید سعی کنید بهترین مکان را برای ساعت انتخاب کنید تا علاوه بر اطلاع از زمان و قابل مشاهده بودن ساعت از بخش های مختلف خانه، زیبایی در دکوراسیون داخلی هم رعایت شود. البته با توجه به فرم و مدل ساعت دیواری باید جای آن را انتخاب کنید و نمی توان برای تمام ساعت ها یک مکان را مناسب دانست. در این مطلب از باملین بهترین مکان ساعت دیواری در دکوراسیون منزل را به شما معرفی میکنیم.

فاصله درست قرار دادن ساعت دیواری از زمین

 

فاصله قرار دادن ساعت دیواری نسبت به زمین، یک قانون کلی ندارد، اما اکثر طراحان دکوراسیون داخلی بر این باور هستند که بهتر است ساعت را در فاصله یک الی یک و نیم متری از سطح زمین بر روی دیوار قرار دهیم. این اندازه، مناسب‌ترین اندازه‌ای است که می‌تواند چشم ما را به عقربه‌های ساعت متمرکز کند، چه زمانی که نشسته باشیم، چه زمانی که ایستاده باشیم. اما، اگر ساعت دیواری شما آویز داشت بهتر است آن را در فاصله بیشتری از سطح زمین قرار دهیم.

 

ساعت دیواری را در مرکز قرار دهید

وقتی در حال نصب ساعت دیواری بر دیوارهایتان هستید، باید به دیوارها و لوازم اطراف آن دقت کنید. بعد به بخش‌های متفاوت خانه بروید و دوباره ساعت دیواری را تحت نظر بگیرید. اگر دیوار یا وسیله‌ای مانع از دیده شدن ساعت شد بدانید که آن را در مکان مناسبی قرار نداده‌اید. البته، اگر می‌خواهید از چند ساعت دیواری در مکان‌های مختلف استفاده کنید، برنامه کمی متفاوت خواهد بود. در این صورت، در نظر بگیرید که وقتی در کدام بخش از خانه هستید به آن ساعت دیواری احتیاج پیدا می‌کنید. به عنوان مثال، اگر به هنگام نشستن بر روی یکی از مبل‌ها می‌خواهید نگاهی به آن ساعت دیواری بیاندازید، در نظر بگیرید که هیچ مانعی جلوی آن نباشد.

 

ساعت دیواری را بالای کاناپه قرار دهید

یکی از بهترین مکان‌ها برای نصب ساعت دیواری، دیواری است که جلوی آن کاناپه یا مبل سه نفره‌تان را گذاشته‌اید. این کار در درجه اول، از نظر زیبایی‌شناسی بسیار جالب است چراکه تقارن و تعادل ایجاد می‌کند. اما، در نظر بگیرید که مدل و اندازه ساعت دیواری شما به چه صورت است. اگر، ساعت دیواری شما بسیار بزرگ و سنگین است باید آن را بر دیواری نصب کنید که قرار نیست کسی آن‌جا بنشیند چراکه باید احتمال افتادن ساعت را در نظر داشته باشیم. یکی دیگر از ایده‌ها برای نصب ساعت دیواری نیز، قرار دادن آن بین دو مبل تک‌نفره است که بسیار زیبا جلوه می‌کند.

 

ساعت دیواری را بالای کنسول قرار دهید

یکی از جذاب‌ترین لوازمی که این روزها به شدت ترند شده است، انواع کنسول‌ها در سبک‌های مختلف هستند. بر روی این کنسول‌ها می‌توانیم انواع وسایل تزئینیمان را بچینیم، اما انگار دیوار پشت آن کمی خالی است! اگر کنسولتان آینه ندارد، بهترین وسیله‌ای که می‌توانیم بر دیوار پشت کنسول نصب کنیم، ساعت دیواری است. برای این منظور بهتر است از ساعت‌هایی استفاده کنیم که با سبک دکوراسیون داخلی منزل ما منطبق هستند.

 

ساعت دیواری را بالای قفسه قرار دهید

اگر در دکوراسیون داخلی منزلتان از انواع قفسه‌های پایه‌دار استفاده می‌کنید که ارتفاع آن‌ها تقریبا نصف ارتفاع دیوار است، بهتر است بالای آن ساعت دیواری قرار دهیم. تفاوتی ندارد که داخلی طبقه‌های آن قفسه چه چیزی گذاشته باشید، حتی تفاوتی ندارد که قفسه‌های شما در دارد یا نه! برای ایجاد تعادل و زیبایی بخشی به دیوار بالای قفسه می‌توانیم از ساعت دیواری استفاده کنیم. در ادامه، می‌توانیم روی قفسه، انواع گلدان‌ها، سینی‌های دکوراتیو یا هر وسیله تزئینی دیگری قرار دهیم، اما باید مراقب باشیم که جلوی دیدمان نسبت به ساعت را نگیرد.

 

ساعت دیواری را روبه‌روی نور قرار دهید

اگر هنور نمی‌دانید بهترین مکان برای نصب ساعت دیواریتان در دکوراسیون داخلی منزل کجاست، بهتر است به پنجره نگاه کنید. حالا دقیقا روبه‌روی پنجره می‌تواند بهترین موقعیت برای قرار دادن ساعت دیواری باشد، تا نور، درخشش ساعت دیواری را چندین برابر کند. برای زیباتر شدن جایگاه ساعت، آن را بر دیوار کناری پنجره نیز می‌توانیم نصب کنیم. اما، توجه داشته باشید که اگر دو پنجره کنار هم داشتید، ساعت دیواری را در فاصله میان دو پنجره قرار ندهید!

 

ساعت دیواری را روبه روی در قرار دهید

نصب ساعت دیواری بر روی در یک ایده بسیار اشتباه است. برخی ممکن است آن را جذاب بدانند، اما پس از اندک زمانی با باز و بسته شدن مداوم در، ساعت شما از بین خواهد رفت. بعلاوه، درها همواره باز نیستند، بنابراین مهم‌ترین قانون ما برای نصب ساعت دیواری را برهم می‌زنند. (در برابر ساعت نباید هیچ مانعی باشد). به جای نصب ساعت دیواری بر روی در، می‌توانیم آن را روبه‌روی در قرار دهیم. در این صورت هربار که در را باز کنیم، ساعت دیواری را خواهیم دید.

 

ساعت دیواری را بالای شومینه قرار دهید

بالای شومینه همواره یکی از بحث‌برانگیزترین بخش‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل است. ممکن است برخی بالای شومینه تلویزیون نصب کنند (که ایده اشتباهی است)، یا بالای شومینه آینه نصب کنند (که یک ایده ترند است) یا بالای شومینه یک ساعت دیواری نصب کنند (که یک ایده برای تمام دوران‌ها است). تنها نکته قابل توجه این است که اگر جنس ساعت دیواری شما از چوب است، بهتر است آن را بالای شومینه قرار ندهیم، به‌خصوص در فصول سرد سال که شومینه روشن است و احتمال از بین بردن چوب را دارد. (اگر به مرغوبیت چوب ساعت دیواریتان اطمینان دارید نیازی نیست این توصیه را جدی بگیرید!)

 

ساعت دیواری را بالای تلویزیون قرار ندهید!

یکی از بزرگترین اشتباهات حین نصب ساعت دیواری، قرار دادن آن بالای تلویزیون است. دلیل این مساله نیز برهم خوردن تعادل در دکوراسیون داخلی خانه است. بعلاوه، عموما پیرامون تلویزیون و بر روی دیوار پشتش (TV Wall) نباید از لوازمی که توجه ما را جلب می‌کنند استفاده کنیم.