سفر به ترکیه ارزان‌تر از سفر داخلی شد!

به گزارش باملین به نقل از همشهری، برآورد هزینه سفر به داخل شهرهای ایران نشان می دهد که اگر فردی بخواهد شخصا یا از طریق تور گردشگری سفر کند باید بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان برای هزینه آن هزینه کند. حمل و نقل برای ۳ شب اقامت و ۴ روز اقامت و غذا.

این هزینه ها در مورد شهرهای جنوبی که این روزها در اوج سفر هستند به ۲۰ میلیون تومان می رسد.
به عنوان مثال قیمت تور قشم حدود ۱۰ میلیون تومان است که می تواند تا ۱۵ میلیون تومان افزایش یابد. همچنین حداقل قیمت تور تهران-کیش ۲۴ تا ۲۸ اسفند ۷٫۹ میلیون تومان است که تا ۲۱ میلیون تومان هم می رسد.

این در حالی است که قیمت ۳ شب سفر استانبول با پرواز بعد از ظهر و هتل ۳ ستاره حدود ۱۰ میلیون تومان است.

با یک حساب ساده می توان محاسبه کرد که سفر به شهرهایی مانند مشهد، شیراز یا شهرهای استان هرمزگان برای یک خانواده ۴ نفره به مدت ۳ شب و ۴ روز می تواند تا ۴۰ میلیون تومان هزینه داشته باشد.

محبوب ترین کشور برای ایرانیان برای سفر به خارج از کشور ترکیه است. در نوروز ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون ایرانی به خارج از کشور سفر کردند که بیشتر آنها به ترکیه رفتند. این رقم در طول سال به ۶ میلیون نفر می رسد.

دلیل اصلی اینکه ترکیه اولین مقصد گردشگری خارجی برای ایرانیان است این است که نیازی به ویزا نیست و هرکسی می تواند هر زمان که بخواهد به این کشور سفر کند. در این میان کشورهای آسیایی مانند امارات، تایلند، مالزی و… نیاز به ویزا دارند همچنین دسترسی به ترکیه آسان است و ایرانیان می توانند از طریق مرزهای هوایی و زمینی به این کشور بروند.

ارزان ترین شهر ترکیه برای سفر وان است. فاصله وان تا شهرهای مرزی ایران کوتاه است و سفر به آنجا برای ایرانیان مقرون به صرفه است. در حال حاضر شروع قیمت تورهای ۳ شبه تهران به وان زمینی با اتوبوس از ۶ میلیون تومان شروع می شود، اما از ۷ اسفند که پرواز رفت و برگشت بین وان به تهران آغاز می شود، قیمت ها افزایش می یابد و ممکن است به بالای ۲۰ برسد. میلیون تومان نیز افزایش خواهد یافت.

به غیر از وان، قیمت ۳ شب تا استانبول با پرواز بعد از ظهر و هتل ۳ ستاره حدود ۱۰ میلیون تومان است. این قیمت نزدیک عید نوروز به بالای ۲۰ میلیون تومان می رسد. علاوه بر ترکیه، تور باتومی گرجستان با هتل ۵ ستاره با صبحانه و شام در زمستان ۸ تا ۱۰ میلیون تومان است که نسبت به سفر به کیش و قشم ارزانتر است.