سفر به ترکیه ارزان شد

به گزارش باملین به نقل از دنیای اقتصاد، با کاهش ارزش لیر در برابر دلار، قیمت ارز ترکیه در بازار ارز ایران نیز کاهش یافت و به ۱۸۷۵ تومان رسید. دیروز قیمت هر دلار آمریکا به ۳۲ پوند رسید. موضوعی که همراه با افزایش ارز مسافرتی به درد مسافران نوروزی ترکیه می خورد.

روز گذشته ارزش هر دلار آمریکا به ۳۲٫۰۴ پوند رسید. نگاهی به روند قیمت لیر در سال گذشته نشان می دهد که کاهش ارزش لیر همزمان با انتخاب مجدد رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد و با افزایش نرخ بهره ادامه یافت. کارشناسان اقتصادی معتقدند احتمال کاهش ارزش لیر در ماه های آینده وجود دارد. اما از اواسط سال جاری تاثیر سیاست انقباضی ترکیه در سال گذشته نمایان خواهد شد و بازار ارز ترکیه شاهد ثبات خواهد بود.

نگاهی به بازار ارز ایران نیز نشان می دهد که قیمت هر لیر ترکیه با ۱۰ تومان کاهش به ۱۸۷۵ تومان رسیده است. با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، کاهش ارزش لیر می تواند به نفع مسافرانی باشد که به ترکیه سفر می کنند. از سوی دیگر، انتشار آمار مربوط به بازار کار ترکیه نشان می دهد که با افزایش نرخ مشارکت اقتصادی در بهمن ماه، نرخ بیکاری و نرخ اشتغال به طور همزمان افزایش یافته است. در این ماه نرخ بیکاری به ۹٫۱ درصد و نرخ اشتغال به ۴۹ درصد رسید.

روز گذشته ارزش هر دلار آمریکا به ۳۲٫۰۴ پوند رسید. نگاهی به روند ارزش پوند نشان می دهد که این پایین ترین نرخ پوند در برابر دلار در دو دهه اخیر است. در ۱۰ مارس، ارزش هر دلار آمریکا ۳۲ پوند وارد کانال شد. کارشناسان معتقدند کاهش ارزش لیر در ماه های ابتدایی سال جاری دور از انتظار نیست.

در واقع پیش بینی می شود در ماه های آینده ارزش پوند کاهش یابد و سطح تورم افزایش یابد. تورم سالانه در ترکیه در ماه فوریه به ۶۷ درصد رسید که ۲٫۲ درصد نسبت به ژانویه افزایش داشت. نگاهی به روند قیمت پوند در سال گذشته نشان می دهد که از ابتدای سال ۲۰۲۳ نرخ پوند تا پایان اردیبهشت به آرامی در حال افزایش بوده است. با این حال، پس از پیروزی مجدد رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری آن کشور، لیر با اولین شوک خود در سال ۲۰۲۳ مواجه شد.

احتمالاً دومین شوک موثر در کاهش ارزش لیر در سال گذشته، افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه در ماه ژوئن بود. در واقع، در دو سال گذشته، لیر به عدم اطمینان ایجاد شده توسط سیاستمداران پاسخ داده است.

ارزش لیر ترکیه در سال گذشته ۶۸ درصد کاهش یافته است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که در ماه های آینده آثار افزایش ۳۶٫۵ درصدی نرخ سود بانکی که در سال گذشته اجرا شد، مشهود بوده و احتمال ثبات نسبی لیر وجود دارد. نگاهی به بازار ارز ایران نشان می دهد روز گذشته قیمت هر لیر ترکیه با ۱۰ تومان کاهش به ۱۸۷۵ تومان رسید. با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو و آغاز سفرهای نوروزی، کاهش ارزش لیر ممکن است به نفع مسافرانی باشد که به ترکیه سفر می کنند.

نرخ بیکاری ترکیه در ماه فوریه به ۹٫۱ درصد رسید که نسبت به ژانویه ۰٫۲ درصد افزایش داشت. بررسی ها نشان می دهد که این بالاترین نرخ بیکاری از سپتامبر ۲۰۲۳ است. در ماه فوریه تعداد بیکاران در ترکیه با ۸۵ هزار افزایش به ۳ میلیون و ۲۱۴ هزار نفر رسید. البته در این ماه تعداد شاغلان نیز ۱۶۰ هزار نفر افزایش یافت و جمعیت این افراد به ۳۲ میلیون و ۶۲ هزار نفر رسید.

در دومین ماه سال ۲۰۲۴، نرخ مشارکت اقتصادی نیز با ۰٫۳ واحد درصد افزایش به ۵۳٫۹ درصد رسید. همچنین نرخ اشتغال با ۰٫۲ واحد درصد افزایش به ۴۹ درصد رسید. همچنین می توان گفت نرخ بیکاری جوانان در گروه سنی ۱۵ تا ۲۴ سال با رشد ۱٫۱ درصدی نسبت به دی ماه به ۱۶٫۶ درصد رسید.

این مقدار برای زنان ۲۱٫۱ درصد و برای مردان ۱۴٫۱ درصد است. به عبارت دیگر می توان گفت افزایش نرخ بیکاری در این ماه متاثر از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی بوده است. در واقع، افراد بیشتری در اوایل این ماه به افرادی که به دنبال کار بودند پیوستند و نرخ اشتغال و بیکاری به طور همزمان افزایش یافت.

نگاهی به آمار بازار کار ترکیه نشان می دهد که در سال گذشته بیشترین نرخ بیکاری مربوط به فوریه ۲۰۲۳ بوده است. در این ماه نرخ بیکاری در ترکیه ۱۰٫۱ درصد بوده است. کمترین بیکاری در سال گذشته نیز مربوط به اکتبر سال گذشته – ۸٫۶ درصد است. برخی از کارشناسان بازار کار معتقدند افزایش ۵۰ درصدی حداقل دستمزد از سال ۲۰۲۴ باعث خروج از بازار کار شده است.