سودا‌های بی‌پایان مرد عجیب

حضور مؤثر در انتخابات آمریکا ازیک‌سو و البته دوراندیشی نسبت به زندگی انسان در سیاره‌ای دیگر از‌سوی‌دیگر، اهداف بلندمدت ایلان ماسک است که با خرید پلتفرم توئیتر (ایکس فعلی) احتمالاً ماسک قصد دارد ایده‌های خود را به‌مرور در معرض عموم قرار دهد.

 

حمایت از آزادی بیان

به گزارش هم میهن، دو سال پیش شایعه فروش توئیتر به ایلان ماسک مطرح شد. ماسک پیش از خرید این پلتفرم وعده داده بود با تغییرات گسترده‌ای که در این پلتفرم ایجاد خواهد کرد، باعث رضایت کاربران آن خواهد شد. موضوعی که البته بعد از گذشت دو سال کاملاً خلاف آن ثابت شده است و بسیاری از اعتباری که در این پلتفرم وجود داشت با سیاست‌های اشتباه ماسک از بین رفت. دو سال پیش بعد از چندین ماه دعوای حقوقی، ماسک با مالکان توئیتر و البته سهامدارانش، این فرد ثروتمند آمریکایی توانست توئیتر را به ارزش ۴۴ میلیارد دلار خریداری کند. بعد از این اتفاق، سوال‌های بسیاری درخصوص اینکه چرا ماسک توئیتر را خریده، مطرح شد. ایلان ماسک چنین پاسخ داد که در راستای ارتقای آزادی‌بیان دست به خرید این پلتفرم زده است: «دلیلی که من توئیتر را خریداری کردم این است که برای آینده تمدن، داشتن یک میدان شهری دیجیتالی مشترک که در آن طیف گسترده‌ای از عقاید را می‌توان به شیوه‌ای سالم و بدون توسل به خشونت مورد بحث قرار داد، مهم است.»

گفتنی‌است ماسک بعد از خرید توئیتر و البته اخراج مدیران این پلتفرم، در توئیتر خود نوشت: «پرنده آزاد شد» که نشان می‌دهد هدف ماسک تغییرات گسترده و از دید خودش افزایش آزادی است که توسط مدیران قبلی از بین رفته بود. ماسک که نگاه اقتصادی بسیاری به توئیتر (ایکس فعلی) دارد، به تبلیغ‌کنندگان گفته بود که می‌خواهد توئیتر «محترم‌ترین پلتفرم تبلیغاتی در جهان» باشد. همچنین حذف رُبات‌ها در توئیتر یکی از اهداف اصلی ماسک اعلام شده بود که باعث می‌شد اخبار کذب در این پلتفرم فراگیر شود. البته از این موضوع نباید به‌راحتی گذشت؛ از زمانی که ایلان ماسک تیم بررسی انتخاباتی را در ایکس منحل کرد، اخبار جعلی به‌طور قابل‌توجهی در این پلتفرم افزایش یافته که اعتراض بسیاری از اعضای کنگره آمریکا را در پی داشته است. ماسک که هیچ‌گاه سعی نکرده دیدگاه سیاسی‌اش را نسبت به موضوعات مختلف مخفی کند و به‌صورت علنی نسبت به بسیاری از مسائل اظهارنظر کرده، اما با ترفندی خاص و البته زرنگی قابل‌توجهی، حمایتی از حزب جمهوری‌خواه یا دموکرات نکرده است.

حتی زمانی که صفحه شخصی دونالد ترامپ در توئیتر بسته شد، ماسک با نظرسنجی از مردم درخواست کرد نسبت به بازگشت ترامپ به توئیتر نظر دهند و به‌صورت شخصی درخصوص بازگشت رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم نگرفت تا رنگ و بوی جانبدارانه از حزبی خاص شکل نگیرد.

اخراج دانشجوی سمج

هرچند ایلان ماسک وعده آزادی‌بیان بیشتر را داده بود، اما به‌مرور مشخص شد این موضوع صرفاً یک وعده تبلیغاتی بوده است. اخیراً، اما تئوری‌ای مطرح شده که ایلان ماسک صرفاً به‌دلیل بستن حساب یک کاربر مزاحم، توئیتر را خرید تا از شر این کاربر خلاص شود! در کتابی به‌اسم «نبرد بر سر پرنده»، عنوان شده که ایلان ماسک پس از رد درخواستش برای بستن حساب کاربری موسوم به «ElonJet»، تلاش برای تصاحب توئیتر را آغاز کرد. این حساب کاربری که توسط فردی به‌نام جک سوین اداره می‌شد، از اطلاعات شخصی و علنی برای ردیابی جت شخصی ایلان ماسک استفاده می‌کرد و امنیت ماسک را هدف قرار داده بود.

آزار و اذیت‌های این کاربر باعث شد تا ماسک بعد از رد شکایتش تصمیم بگیرد برای حذف این فرد مزاحم، ۴۴ میلیارد دلار هزینه کند. گفتنی‌است کاربری به‌نام «سوینی»، حساب‌های زیادی در توئیتر دارد که افراد سرشناس مانند تیلور سوئیفت را دنبال می‌کند. سوئیفت نیز او را تهدید به شکایت کرده است. بعد از خرید توئیتر توسط ماسک، این کاربر مزاحم اطلاعات سفر‌های ماسک با جت شخصی‌اش را در تردز ـ که زیرمجموعه اینستاگرام است ـ منتشر می‌کند.

ثمریخ و هایپرلوپ

کسانی که زندگی و تفکرات ایلان ماسک را دنبال کرده باشند، به این موضوع پی می‌برند که ماسک علاوه بر تلاش برای زندگی انسان روی سیاره دیگر، می‌خواهد رفت‌وآمد انسان از نقطه (الف) به (ب) را کاهش دهد. یکی از ایده‌هایی که ایلان ماسک به دانشکده فنی مونیخ پیشنهاد کرد و سرمایه‌گذار این ایده خلاقانه بود؛ «هایپر لوپ» است که می‌تواند تحول بزرگی در سیستم حمل‌ونقل ریلی در اروپا و البته دنیا ایجاد کند. مسافر‌ها می‌توانند مسافت‌های چندصدکیلومتری که بیش از ۷-۶ ساعت زمان می‌طلبد را در عرض ۳۰ دقیقه طی کنند.

این ایده اولین‌بار در سال ۲۰۱۳ توسط ایلان ماسک مطرح شد. تاکنون چندین گروه مختلف روی این مفهوم کار کرده‌اند تا آن را به واقعیت بدل کنند. همانطور که پیش‌تر عنوان شد، پیشتاز این ایده در اختیار دانشگاه فنی مونیخ است که دانشمندان در حال بهبود وضعیت آن هستند. درحال‌حاضر سرعت کپسول‌ها که دو مسافر در آن قرار می‌گیرند ۴۸۲ کیلومتر در ساعت است که می‌تواند مسافران را طی فقط ۲۷ دقیقه از برلین به مونیخ ببرد. این ایده قرار است در سال ۲۰۳۰ به‌صورت گسترده به بهره‌برداری برسد تا مسافران بیشتری بتوانند از برلین به مونیخ بروند.

مدیر پروژه هایپرلوپ دانشگاه فنی مونیخ می‌گوید: «هدف این پروژه، توسعه تکنولوژی‌ای است که حمل‌ونقل پرسرعت و پایدار در آینده را به واقعیت تبدیل کند. ما تمام سیستم‌های کلیدی را در یک‌جا جمع می‌کنیم و این کار باعث می‌شود، بتوانیم امکان تبدیل ایده هایپرلوپ به واقعیت را بررسی کنیم. فهم این موضوع به معنی برداشتن آخرین قدم‌ها خواهد بود و پس از آن می‌توانیم حمل‌ونقل مسافری واقعی را کلید بزنیم.»

ایده دیگری که ایلان ماسک در سر دارد زندگی انسان بر روی کره مریخ است. او در تلاش است تا در کمتر از ۱۰ سال آینده، انسان بتواند در سیاره دیگری زندگی کند؛ چراکه او معتقد است کره زمین در حال نابودی است و دیگر شرایط زندگی انسان در اینجا وجود ندارد. گفتنی‌است ایلان ماسک در گفت‌وگویی که در سال ۲۰۱۶ با روزنامه واشنگتن‌پست انجام داد، اولویت اصلی اسپیس ایکس را راه‌اندازی مسیر باربری در مریخ عنوان کرده بود. او در ذهن خود چنین ایده‌ای دارد که با سفر انسان به کره مریخ، کارخانه‌هایی ساخته شود که به‌مرور مردم در این سیاره به خودکفایی برسند. همچنین او قصد دارد با استفاده از ساخت کارخانه‌های سوخت فضایی در سیاره مریخ، تردد مردم را از زمین به مریخ آسان کند.

مالک پلتفرم ایکس به کنگره بین‌المللی فضانوردی آمریکا گفته بود، مردم می‌توانند از مریخ به دور سایر سیاره‌ها بچرخند، همچنین مردم در ابتدا مجبور خواهند بود در بنا‌های گنبدی‌شکل شیشه‌ای غول آسایی همچون گلخانه‌ها زندگی کنند. ماسک ابراز امیدواری کرده که سیاره مریخ به‌مرور با ایده‌های خلاقانه‌ای که داده می‌شود، تبدیل به سیاره گرمی شود که مردم بدون مشکل و خارج از این گلخانه‌ها زندگی کنند.

ایده ایلان ماسک البته که موافقان زیادی دارد. یکی از موافقان این ایده (زندگی انسان در کره مریخ) کریس مککی، دانشمند ارشد ناساست که در سال ۲۰۲۱ گفته بود، زمین‌سازی مریخ امری شدنی است که در طول قرن آینده امکان‌پذیر خواهد بود. هرچند اختلاف‌نظر نسبت به سال اجرایی‌شدن چنین ایده بزرگی وجود دارد، اما این موضوع به‌طورکامل از سوی دانشمندان رد نمی‌شود هرچند درخصوص قابلیت استفاده عناصر طبیعی دیگری همچون دی اکسید کربن شک و تردید‌هایی وجود دارد.