شرایط سفر بدون ویزا به ایران برای ۲۸ کشور

به گزارش باملین به نقل از ایسنا، در ۳۱ آذر ۱۴۰۲ شورای دولت بدون روادید برای اتباع حدود ۳۰ کشور جهان را تصویب کرد. اکنون معاون کنسولی وزارت امور خارجه اعلام کرده است که این مصوبه از ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ برای ۲۸ کشور و اتباع کشورهای عربستان سعودی، قطر، امارات، بحرین، کویت، ازبکستان، قرقیزستان، تونس، تانزانیا، موریتانی اجرا می شود. زیمبابوه، موریس، سیشل، ژاپن، اندونزی، سنگاپور، ویتنام، کامبوج، برونئی، برزیل، مکزیک، پرو، کرواسی، صربستان، بوسنی و هرزگوین و بلاروس می‌توانند بدون نیاز به ویزا و فقط با خرید از طریق بلیط.

همچنین شهروندان هندی در صورت ورود از مرز هوایی می توانند بدون ویزا وارد ایران شوند و برای ورود از طریق مرز زمینی باید ویزا دریافت کنند. اتباع روسیه نیز در صورت سفر گروهی می توانند بدون ویزا وارد ایران شوند.

وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ابتدا پیشنهاد لغو روادید یک جانبه با ۶۸ کشور را مطرح کرد و در ۳۱ آذرماه پس از تصویب طرح لغو روادید ایران با ۳۳ کشور، عزت الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ابتدا پیشنهاد لغو یکجانبه روادید ایران با بیش از ۶۰ کشور به دولت ارائه شد که با همکاری وزارتخانه های امور خارجه و اطلاعات و تمامی نهادهای مسئول در کمیسیون امنیت سیاسی یک دولت مطرح شد. متشکرم.”

هیات وزیران در قطعنامه ۳۳ کشور در ۴ آذر ۱۴۰۲ اعلام کرد که اتباع این کشورها می توانند هر ۶ ماه یک بار تا ۱۵ روز بدون ویزا به ایران سفر کنند. اکنون در خبری که معاون کنسولی وزارت امور خارجه (خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ۱۱ بهمن ۱۴۰۲) منتشر کرده است، اسامی ۲۸ کشور برای لغو یک طرفه روادید اعلام شده است. بررسی فهرست کشورهایی که ایران پیش از این به هر شکلی از صدور روادید با آنها صرف نظر کرده است، نشان می دهد که نام برخی از این کشورها در مصوبه شورای وزیران که در ۴ آذر ۱۴۰۲ ابلاغ شد، تکرار شده است.

پیش از این، ایران روادید دوجانبه با پنج کشور گرجستان، ارمنستان، ترکیه، سوریه، عراق و قزاقستان و برای شهروندان آذربایجان، چین، هنگ کنگ و ماکائو، عمان، مصر، بولیوی، ونزوئلا، مالزی و لبنان لغو شده بود. یک طرفه است و یا در سالهای اخیر به صورت فرودگاهی ساخته شده است.

همچنین در اواخر دی ماه ۱۴۰۲، ایران و تاجیکستان سند دوجانبه لغو روادید را امضا کردند که در آن آمده است: «دیدار متقابل اتباع ایران و تاجیکستان از کشورهای طرف مقابل برای مقاصد تجاری، گردشگری، حمل و نقل کالا و مسافر. توسط رانندگان از هر نوع وسیله نقلیه به مدت ۳۰ روز.” بدون اخذ ویزا مجاز است. فقط لازم است مدت اعتبار گذرنامه حداقل ۶ ماه باشد.” زمان اجرای این بند از قرارداد سند همکاری هنوز به طور رسمی مشخص نشده است.

علاوه بر این، از سال ۲۰۱۴، ایران برای اتباع همه کشورها به جز ایالات متحده آمریکا، کانادا، انگلیس، اردن، سومالی، کلمبیا، افغانستان، پاکستان و بنگلادش در فرودگاه‌ها و برخی از نقاط ورودی ویزا صادر کرده است.

از سال ۱۳۹۶ با تصمیم و برنامه وزارت امور خارجه برچسب ویزا و مهر ورود و خروج در گذرنامه اتباع خارجی لحاظ نشده است.