ضرغامی: سیم کارت گردشگری کاپیتولاسیون نیست!

من گزارش میدم باملین به گزارش ایسنا، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پانزدهمین گردهمایی راهنمایان گردشگری ایرانی که در آستانه روز جهانی راهنمایان تور (۳۱ بهمن) برگزار شد، در حالی که آخرین سخنران این مراسم بود و سخنرانان را شنید، گفت: خواسته ها و سختی های این شغل . دفعه بعد کارت راهنمای تور من را آماده داشته باشید، زیرا بر خلاف گفته آقای حاج سعید، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی و حرفه ای راهنمایان گردشگری کشور که فرمودند این کارت را بگیرید اما شما شاید نتواند خیلی حرف بزند البته اگر این کارت را بگیریم خیلی حرف می زنم و می گویم از جایگاه راننده ها صحبت می کنم.

وی در ادامه سخنان خود با روایت دیگری افزود: من به عمل جراحی رفتم، قبل از بیهوشی، طبق استاندارد بیهوشی پرسیدند سیگاری، الکلی یا معتاد هستید، از حال رفتم، این موضع رسمی من نیست. حالا اگر کارت راهنمای تور را بگیرم می گویم این موضع رسمی من نیست.

سیم کارت توریستی کاپیتولاسیون نیست

ضرگامی خطاب به راهنمایان تور گفت: «شما باید در یک مکان بدون درگیری سخت کار کنید.» نمی‌دانم چرا این کار را نمی‌کنید. خارجی ها می آیند اینجا و می خواهند عکس بگیرند، شورش و دعوا می شود، ما هم مشکل فیلترینگ در کشور داریم، از طرف شما می گویم توریستی که می آید سیم کارتی داشته باشد که با خانواده اش در ارتباط است، پس چگونه از سرگرمی ها و سوغاتی های او عکس بگیریم.ارسال از ایران. ما یک جمله می گوییم، همه با سیم کارت حمله می کنند و افکار عمومی به اشتباه آن را با تسلیم مقایسه می کنند، ربطی به تسلیم ندارد، اما این نیاز اصلی گردشگر است.

وی ادامه داد: در اکسپوی گردشگری از ۱۰۰ نفر از مسئولان ارشد کشوری که به ایران سفر می‌کنند درخواست دریافت سیم‌کارت‌های بدون فیلتر کردم. من چندین ساعت با مقامات صحبت کردم، بحث کردم و مذاکره کردم، اما چیزی نشنیدم جز اینکه یکی دو نفر از کارکنان سازمان در مورد آن صحبت کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از راهنمایان تور خواست تا در خصوص سامانه مسائل گردشگری هماهنگ و همکاری بیشتری داشته باشند و گفت: علاقه مندم با ادبیات خوب و هماهنگی در موضوعات جامعی که به همه مربوط می شود به یکدیگر کمک کنیم. زمان کافی نداریم و هنوز باید با افراد مختلف کشور صحبت کنیم تا متوجه شوند سرمایه گذاری در این گردشگری بسیار مهم است.

ضرغامی سپس به نتایج پیگیری برخی از مشکلات راهنمایان تور اشاره کرد و افزود: بخشی از مشکلات راهنمایان حل شده است. مشکل بیمه راهنمای تور برای همیشه حل شده است. علت سکته مغزی او این بود که نام راهنماها در تبصره ۱۴ به همراه بسیاری از اسامی دیگر درج شده بود و زمانی که اعتبار محدود بود، توجهی به راهنماها نمی شد. پس از پیگیری رئیس جمهور، عذرخواهی بیمه رانندگان پذیرفته نشد و ۴۸ ساعت به سازمان مدیریت برنامه و بودجه مهلت دادند و آن سازمان طی نامه ای رسمی به اداره کار تاکید کرد که اعتبار بیمه رانندگان باید همه ساله در فهرست بیمه رانندگان لحاظ شود. بودجه کشور بر اساس این مصوبه

گفتند برای حفظ شأن وزارتخانه، اما من از گزارش اداره بهداشت کاخ گلستان گیج شدم.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود به سرویس های بهداشتی پرداخت و گفت: البته من به اهمیت سرویس های بهداشتی در جاده ها و جاده ها حساس بودم اما یک روز در کاخ گلستان یک راهنما گزارشی از وضعیت ارائه کرد. از سرویس های بهداشتی که من را بسیار ناراحت کرد و در دولت آن زمان واقعا شرمنده شدم و بلافاصله مصاحبه کردم و گفتم که من مسئول سرویس های بهداشتی کشورم هستم و با افتخار می گویم. من به کسانی که می گویند من باید حرمت و ارزش های وزارتخانه را حفظ کنم، گفتم وزیر جز این کار دیگری ندارد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: حدود ۲۰ درصد سرویس های بهداشتی حل شده و مدیران همچنان گزارش می دهند. حالا فکر نکنید در همه کشورها اوضاع خوب است، فیلم و عکس مسجد در تاجیکستان گذاشتم اما در تاجیکستان در مسیر ازبکستان در مقبره شاعر بزرگ پارسی گور رودکی سرویس بهداشتی نبود. . اگر بگوییم مسجد خوب، آن طرف مشکل دیگری دارند. در همان آرامگاه رودکی کارگاه خدماتی را به من نشان دادند که نه شلنگ داشت و نه لنج، آب پاش هم آوردند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: در اروپا که مهد کشورهای توسعه یافته است، مترو مشکلاتی دارد که بسیاری از کشورها آن را ندارند. پس فکر نکنید که ما در مورد این موضوع صحبت می کنیم زیرا در کشورهای دیگر این یک رویا است، اما ما که حکومت اسلامی هستیم و هزار سال است که در حوزه های علمیه نظافت می آموزیم، خوب نیست آنها نداشته باشند. یک توالت مناسب

ضرگامی همچنین از راهنمایان تور خواست تا محتوای گردشگری و توضیحات مکان‌های تاریخی را مرور کنند و گردشگران خارجی را با توجه به فرهنگ‌ها و ملیت‌های متفاوت خود بررسی کنند و در ادامه گفت: توجه به رابطه و درک عمیق رابطه حتی مورد تاکید آقای آقای آژه ای در بازدید از موزه ملی ایران بودند. حتی روایت آقای درویش در فیلم معاد و سکانس حضرت ابوالفضل (ع) در کنار رود فرات و روایتی که مدتی قبل از نشستن و طلوع حضرت ابراهیم (ع) با ستارگان و خورشید پرستان صورت گرفت. نمازگزاران از این دست هستند.