طبیعت در مقابل انسان کم آورد

نتایج تحقیقات جدید محققان مرکز آلمان برای ادغام تحقیقات تنوع زیستی (iDiv) و دانشگاه مارتین لوتر هال ویتنبرگ (MLU) پیچیدگی شگفت انگیزی را نشان می دهد که طبیعت با آن سازگار می شود.

کارشناسان به اقیانوس‌ها، کوه‌ها و همه چیز روی زمین که قدمت صدها سال پیش برمی‌گردد، نگاه کردند و نتایج نشان داد که سیاره ما در حال انجام یک تعادل عالی است و برخی مکان‌ها گونه‌های منحصربه‌فرد خود را از دست می‌دهند. دیگران گونه های جدیدی را بدست می آورند. این تحقیق توجیهی برای انفعال نسبت به طبیعت نیست، بلکه دعوتی برای بازنگری در رویکردهای حفاظتی است.

محققان نگاهی عمیق به اکوسیستم‌های مختلف انداختند و چگونگی تغییر حیات روی زمین در طول زمان را بررسی کردند. آنها ۴۶۱ گروه از گونه ها را که برای ۱۰ تا ۹۱ سال ردیابی شده بودند مورد بررسی قرار دادند و فهرست گونه های تاریخی مربوط به ۱۳ تا ۵۰۰ سال را تجزیه و تحلیل کردند.

این اطلاعات گسترده اکوسیستم های مختلف در سراسر جهان را پوشش می دهد و به آنها اجازه می دهد تا درک کنند که گونه ها و جوامع مختلف چگونه به تغییرات طبیعی و ناشی از انسان واکنش نشان داده اند.

رویکرد این گروه شامل جمع آوری داده های موجود در مورد محل زندگی گونه ها و تعداد آنها بود. داده های جمع آوری شده در مکان ها و زمان های مختلف به آنها کمک کرد تا روندها را در دو فرآیند کلیدی شناسایی کنند.

فعالیت های انسانی تأثیر عمیق و پیچیده ای بر تنوع زیستی دارد و مانند یک شمشیر دولبه عمل می کند. آنها هم می توانند تنوع را افزایش دهند و هم به روش های شگفت انگیزی یکنواختی را به اکوسیستم ها بیاورند.

تغییرات اقلیمی در مقیاسی بی سابقه به اکوسیستم ها شکل می دهد و باعث تمایز و همگن سازی می شود. افزایش دما و تغییر بارندگی ممکن است مناطق جدیدی را برای برخی گونه ها قابل سکونت کند و منجر به ایجاد جوامع جدید و افزایش تنوع منطقه ای شود. به عنوان مثال، دمای گرمتر می تواند گونه های گیاهی و جانوری را به سمت قطب سوق دهد و ترکیب گونه های منحصر به فردی را ایجاد کند.

استراتژی های حفاظت باید با اکوسیستم های در حال تغییر سازگار شوند. ما نه تنها باید از آنچه داریم محافظت کنیم، بلکه باید تکامل مداوم حیات روی زمین را نیز در نظر بگیریم.

این تحقیق نیاز به مطالعه و نظارت مستمر دارد. حفاظت باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا هم تمایز و هم همگن سازی را در خود جای دهد و تضمین کند که تنوع زیستی حتی در دنیایی که به سرعت در حال تغییر است نیز رشد می کند.

نتایج این تحقیق در مجله Science Advances منتشر شده است.