عمل برداشتن معده برای لاغری چطوریه؟ | عمل لاغری یا متابولیک ضرر دارد؟

یکی از راه هایی که در این سال ها، افراد چاق برای لاغری خود تصمیم به انجام آن می گیرند، عمل برداشت معده است. عمل لاغری یا همان عملی چاقی و متابولیک، به عنوان یک راه درمانی برای افراد چاق محسوب می شود که مزایا و معایب خود را دارد. این نوع عمل ها معمولا تا حد قابل توجهی افراد چاق را لاغر می کند و کاهش وزن این نوع عمل ها واقعا چشمگیر است. در این مطلب از باملین به بررسی عمل برداشتن معده می پردازیم.

 

 

 

عمل برداشتن معده

در عمل برداشتن معده برای لاغری، به طور کلی معده بیمار از بدن ایشان خارج نمی‌شود. در این عمل لاغری حدود ۸۰% از معده بیمار، به همراه هورمون گرلین، که با ترشح آن احساس گرسنگی می‌کنید، از بدن خارج می‌شود. برداشتن ۸۰% از معده باعث می‌شود بیمار حجم غذای کمتری استفاده کرده، سیری سریع‌تر اتفاق بیفتد و با توجه به عدم ترشح گرلین، احساس گرسنگی کمتر باشد. این عمل لاغری، عمل اسلیو معده نام دارد.

 

 

عوارض برداشتن معده برای لاغری

عمل برداشتن معده برای لاغری انجام می‌شود، یعنی این عمل جراحی، با هدف ایجاد یک مزیت در بیماران انجام شده و بدون عوارض است؛ و فقط در صورت عدم رعایت نکات مهم بعد از عمل اسلیو معده، ممکن است دچار مشکلاتی شوید. یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از عمل اسلیو معده اتفاق بیافتد، نشت معده است. نشت معده معمولا به دلیل مصرف حجم زیاد غذا، یعنی بیش از ظرفیت معده اتفاق می‌افتد. با توجه به اینکه ظرفیت معده برای لاغری افراد کاهش پیدا می‌کند، مصرف حجم زیادی از غذا هم منجر به نشت معده و هم منجر به جلوگیری از کاهش وزن خواهد شد.

 

مزایای برداشتن معده برای لاغری

برداشتن معده، مزایای زیادی برای لاغری خواهد داشت. به تبع لاغری و کاهش وزن، بیماری‌های مرتبط با اضافه وزن و چاقی مانند آپنه انسدادی خواب، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی – عروقی، دیابت نوع ۲، سندروم متابولیک، آرتروز زانو و گردن و کبد چرب غیرالکلی درمان خواهد شد. از دیگر مزایای عمل برداشتن معده برای لاغری یا همان عمل اسلیو معده می‌توان به بهبود بیماری‌های مربوط به خلق‌وخو مانند پرخوری‌های عصبی، افسردگی ناشی از اضافه وزن و مواردی از این قبیل اشاره کرد.

بهبود پارامترهای سلامتی مانند کراتین، اسید اوریک، آلبومین، نیتروژن، گلوتامین و مواردی از این قبیل از دیگر مزایای عمل برداشتن معده برای لاغری است. همچنین عمل برداشتن معده در بهبود نارسایی‌های هموگلوبین و لیپید ناشی از چاقی موثر است. نارسایی پانکراس در ترشح انسولین، نارسایی‌های کیسه صفرا، کبد چرب غیرالکلی و نارسایی‌های کلیوی پس از عمل برداشتن معده بهبود خواهند یافت.

 

هزینه عمل برداشتن معده برای لاغری

هزینه عمل برداشتن معده برای لاغری به عوامل متعددی مانند شخص جراح (از نظر تجربیات و تخصص ایشان)، محل انجام عمل جراحی مانند بیمارستان خصوصی، دولتی یا کلینیک، تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل، تیم جراحی، مراقبت‌های بعد از عمل و آزمایشات قبل از عمل و مواردی از این قبیل بستگی دارد. همچنین ممکن است بیمه تکمیلی بیمار کل یا بخشی از هزینه عمل برداشتن معده برای لاغری را تقبل کند. قبل از انجام این عمل لاغری، کلیه اطلاعات لازم در مورد هزینه‌ها به بیمار ارائه خواهد شد.

 

روش عمل برداشتن معده برای لاغری

عمل برداشتن معده برای لاغری به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود. در عمل‌های لاپاراسکوپی به جای برش عرضی شکم، چندین حفره در شکم بیمار با قطر چند سانتی‌متر ایجاد می‌شود. از یکی از این حفره‌ها، دستگاهی به نام لاپاراسکوپ، که یک دوربین در سر آن تعبیه شده است، وارد شکم بیمار می‌شود و از حفره‌های دیگر، ابزار‌های مورد نیاز عمل وارد می‌شود. همچنین قبل از انجام عمل، گاز دی‌اکسیدکربن به شکم بیمار تزریق می‌شود. این گاز، شکم بیمار را باد کرده و موجب بیشتر شدن فضای بین اندام‌های داخلی شکم می‌شود. فاصله گرفتن اندام‌های داخل شکم به جراح این امکان را می‌دهد که به راحتی فعالیت خود را انجام داده و از آسیب دیدن به سایر اندام‌ها جلوگیری می‌کند.