عید با چقدر به ترکیه برویم؟

به گزارش باملین، ترکیه با قرار گرفتن در جنوب شرق اروپا و شمال غرب آسیا به عنوان پل بین دو قاره شناخته می شود. به دلیل این موقعیت خاص، ۲ همسایه اروپایی و ۶ همسایه آسیایی دارد و از سه جهت شمال، جنوب و غرب توسط دریای سیاه، دریای مدیترانه، دریای اژه و دریای مرمره احاطه شده است. ترکیه از نظر زمانی حدود ۱٫۵ ساعت از تهران عقب است. کمتر کسی است که بهار زیبا را دوست نداشته باشد. بهار فصل طلایی برای سفر به ترکیه است. آفتاب ملایم، هوای تازه و عطر گلها بهشتی را برای شما ایجاد می کند تا خاطره انگیزترین سفر را داشته باشید.

هزینه سفر به ترکیه در عید ۱۴۰۳

از آنجایی که سفر به ترکیه برای ایرانیان نیازی به ویزا ندارد، نیازی به پرداخت هزینه ویزای ترکیه نیست. کافی است قبل از سفر به استانبول پاسپورت بگیرید و هزینه خروج از کشور خود را پرداخت کنید. هزینه صدور پاسپورت برای سفر به استانبول به شرح زیر است:

هزینه تهیه فرم: ۳۰۰۰ تومان
هزینه عکس بیومتریک: ۴۳۰۰۰ تومان
هزینه درخواست و صدور گذرنامه: ۲۰۴۰۰۰ تومان (با احتساب هزینه های شهرداری، خدمات گذرنامه و صدور گذرنامه)
در حال حاضر هزینه خروج از کشور به ترکیه متناسب با تعداد سفرهای شما به شرح زیر است:

هزینه عوارض خروج از کشور برای بار اول ۴۰۰ هزار تومان، بار دوم ۶۰۰ هزار تومان و بار سوم ۸۰۰ هزار تومان است.
نکته مهم این است که پرداخت الکترونیکی عوارض قبل از سفر راحت ترین راه برای پرداخت عوارض هنگام خروج از کشور است.

سفر زمینی به ترکیه

شما می توانید از طریق زمینی به ترکیه بروید. برای این نوع حمل و نقل می توانید از اتوبوس یا ماشین شخصی خود استفاده کنید. شما با خودروی شخصی آسایش و راحتی بیشتری دارید اما باید با مشکلاتی مانند اخذ گواهینامه بین المللی، بیمه آکسا، شماره ترانزیت و … دست و پنجه نرم کنید! پس از انجام این تشریفات می توانید از ۳ مرز بازرگان (۲۹۰ کیلومتری تبریز)، مرز سارو (۶۰ کیلومتری ارومیه) و مرز رازی (۷۰ کیلومتری خوی) عبور کنید.

اگر تحمل کاغذبازی و رانندگی را برای مدت طولانی ندارید، فقط بلیط اتوبوس بخرید و استراحت کنید! از ترمینال تهران و ترمینال تبریز به استانبول ترکیه اتوبوس وجود دارد. قیمت این مسیر حدود ۳۰۰-۵۵۰ هزار تومان است.

برای سفر به ترکیه چه پولی با خود ببریم؟

ابتدا ببینیم کدام ارز برای ما به صرفه تر است، پوند یا دلار؟ این سوال همیشگی مسافران کشورهای خارجی است که پاسخ آن اغلب بین دانشمندان مورد اختلاف است! دلار و مخصوصا ترکیب دلار + لیر را پیشنهاد می کنیم. دلیل آن این است که دلار تقریباً همیشه افزایش می یابد و از پوند ارزان تر است. از طرفی لیر ارزی است که فقط در سفر به ترکیه به درد شما می خورد، اما می توانید هر چقدر دلار نیاز دارید در ترکیه تبدیل کنید و اگر برای سفرهای بعدی باقی مانده بود، بقیه را نگه دارید.

هتل ارزان ترکیه

در کل سفر به ترکیه با تور هزینه کمتری برای شما دارد. اما اگر قصد رزرو بلیط و هتل را به صورت جداگانه دارید، برای کاهش هزینه، هتل های ۳ ستاره و زیر را انتخاب کنید. استانداردهای هتل در این کشور با ما متفاوت است و نباید از یک هتل ۳ ستاره ترکیه انتظار اتاقی لوکس داشته باشید. اما اگر خیلی سخت گیر نباشید، این هتل ها یا حتی رزرو هاستل، کسب و کار شما را یک شبه شروع می کند.

در زیر محدوده قیمت رزرو هر نوع هتل با توجه به موقعیت مکانی و امکانات برای هر شب آمده است:

هزینه رزرو هتل های ۲ ستاره استانبول: حدود ۳۵۰ تا ۱۰۰۰ لیر ترکیه
هزینه رزرو هتل های ۳ ستاره استانبول: حدود ۶۰۰ تا ۱۸۰۰ لیر ترکیه
هزینه رزرو هتل های ۴ ستاره استانبول: حدود ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر ترکیه
هزینه رزرو هتل های ۵ ستاره استانبول: از ۳۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ لیر ترکیه

قیمت غذا در ترکیه

طعم غذاهای همسایه های ترکیه ای ما تا حدودی شبیه ماست و مطمئناً عاشق طعم های این کشور خواهید شد. شهرهای توریستی ترکیه رستوران های شیک زیادی دارند. برای کنترل هزینه های سفر به ترکیه بهتر است به دنبال این گونه رستوران ها نباشید و غذای خود را در غرفه ها یا رستوران های زنجیره ای صرف کنید. توصیه می کنیم قبل از گرسنگی به فکر غذا باشید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

میانگین قیمت انواع رستوران و فست فود در استانبول ترکیه در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

رستوران مقرون به صرفه: حدود ۱۱۸ پوند
رستوران لوکس: ۵۰۰ پوند
فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد: به طور متوسط ​​۹۹ پوند
قیمت تور ترکیه عید ۱۴۰۳

در جدول زیر قیمت تورهای ترکیه نوروز ۱۴۰۳ را مشاهده می کنید.

عید چقدر باید بریم ترکیه؟