فنگ شویی خانه چیست؟ آیا فنگ شویی واقعیت دارد؟ + کاربردها

فنگ شویی خانه چیست؟ فنگ شویی خانه به چیدمان اصولی وسایل موجود در دکوراسیون خانه اشاره دارد که طبق قوانین فنگ شویی و زیر نظر افراد خلاق و حرفه ای انجام میشود و نتایج مثبتی را به همراه دارد. با فنگ شویی خانه یک چیدمان عاری از مشکل و عیب را مشاهده خواهید کرد که زیبایی و جذابیت دیزاین خانه را افزایش می دهد و نقش کلیدی در جذب انرژی دارد. با استفاده از فنگ شویی می توانید انرژی مثبت را به خانه بیاورید و انرژی های منفی را از فضای منزل دور کنید. در این مطلب از باملین به شما خواهیم گفت که آیا فنگ شویی واقعیت دارد یا نه و کاربردهای آن را ذکر می کنیم.

 

 

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی (Feng Shui) یک فن و به بیان دیگر فلسفه‌ای است که از زمان‌های قدیم بین مردمان کشور چین مرسوم بوده است. «فنگ» به معنای باد، «شویی» نیز به معنای آب است. باد و آب در مقابل هم درنظر گرفته می‌شوند، اما در فرهنگ چین هر دو برای سلامتی خوب و مهم هستند. باد و آب هر دو بخش بزرگی از جهان طبیعی و حیاتی هستند، چرا که زمین موجودی زنده در نظر گرفته می‌شود که با انرژی به نام «جی» پر شده است. در واقع اساس فنگ شویی دیدگاهی است که فلسفه و فنون باستانی چین به جهان دارد. بر اساس این دیدگاه، زمین، زنده و منبع انرژی است. به بیان ساده فنگ شویی (fengshway تلفظ می‌شود) در فرهنگ چین، یک سازمان قانون‌مند درنظر گرفته می‌شود که نظم و جهات فضایی را در رابطه با جریان انرژی کنترل می‌کند. اگر بخواهیم جزئی‌تر بگوییم، ما یاد می‌گیریم که فنگ شویی تکنیک‌های دقیق و مشخصی برای به حداکثر رساندن فضا هم در ظاهر و هم در احساس است که جریان انرژی مثبت در آن افزایش یافته است.

روی هم رفته می‌توان فنگ شویی را علم و هنر توامان تعریف کرد، که بیش از ۳۰۰۰ سال پیش در چین ایجاد شده و امروزه بسیاری از مردم جهان به آن وفادار مانده‌اند. آموزه‌های فنگ شویی در زمینه‌ی تعادل انرژی پیچیده به نظر می‌رسد. اما از نظر هدف بسیار ساده است؛ حصول اطمینان از حس خوشبختی در افرادی که از یک فضا استفاده می‌کنند. البته خوشبختی برای همه و در همه جا تعریفی یکسان ندارد.

اصول فلسفه فنگ شویی

در فلسفه فنگ شوی، چی Qi یا chi نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی (Sheng chi) یا (دَم کیهانی) یا (انرژی حیاتی) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است. اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شا چی (Sha Chi) یا همان شا نامیده می‌شود. انباشتگی و بی نظمی (مثلاً اتاق نامرتب و کپه‌های لباس، یا وسایل بی‌مصرف در کیف، یا در راهرو و تراس ساختمان) موجب می‌شوند چی نتواند آزادانه به حرکت درآید و به شا چی تبدیل می‌شود. برای جریان داشتن چی باید از خطوط نوک تیز اجتناب کرد. مثلاً اثاثیه‌ای که لبه گرد دارند بهتر از وسایل نوک تیز است. زیرا چی در خطوط منحنی حرکت می‌کند و شاچی در خطوط تیز و شکسته.

۱. پنج عنصر

در فلسفه چینی عناصر اربعه نداریم بلکه پنج عنصر (Wu shing یا Wu xing) داریم! این پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز، آب هستند. عدد ۵ در چین عدد بخت است و عدد ۴ به معنای مرگ است. بر خلاف عناصر اربعه، چینیان معتقد نبودند که جهان از عناصر پنجگانه ساخته می‌شود بلکه معتقدند این عنصر‌ها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می‌آفریند. این عنصار می‌توانند چرخه‌هایی را ایجاد کنند.

چرخه سازنده: این عنصر‌ها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می‌آفریند یعنی: «آب، چوب را تغذیه می‌کند.» – «چوب، سوخت آتش است.» – «آتش، خاک را (به شکل خاکستر) به وجود می‌آورد.» – «فلز از خاک بدست می‌آید.» – «فلز می‌تواند مانند آب جاری شود.»

چرخه مخرب: اگر این عنصر‌ها نادرست استفاده شوند (یکی در میان استفاده شوند) خطرناک می‌شوند و چرخه مخربی ایجاد می‌کنند. زیرا: آب، آتش را خاموش می‌کند. آتش فلز را ذوب می‌کند. فلز، چوب را می‌برد. چوب، خاک را می‌فرساید. خاک، آب را آلوده می‌کند.

چرخه تحلیل برنده: برعکس چرخه سازنده است، زیرا آتش چوب را تحلیل می‌برد. چوب آب را ضعیف می‌کند. آب فلز را، فلز خاک را، و خاک آتش را تحلیل می‌برد. چرخه تحلیل برنده با چرخه مخرب فرق دارد، زیرا چرخه مخرب «شا چی» تولید می‌کند، ولی چرخه تحلیل برنده انرژی منفی ایجاد نمی‌کند فقط عنصر مورد نظر را کمی ضعیف می‌کند و اگر عنصری بیش از حد وجود داشته باشد می‌توانیم از چرخه تحلیل برنده استفاده کنیم تا بدون ایجاد انرژی مخرب تعادل را در محیط به وجود بیاوریم.

۲. هشت جهت

در فنگ‌شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین هر یک از عناصر پنج‌گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می‌دادند که تا به امروز در کلیه متون فنگ‌شویی به جای خود باقی است. جهت‌های قطب نما نیز در فنگ‌شویی مهم هستند. هر جهت (شمال-جنوب-شرق-غرب-شمال شرقی-شمال غربی-جنوب شرقی-جنوب غربی) با یکی از عناصر پنجگانه در ارتباط است و برهم تأثیر دارند. هنگام دکوراسیون یا حتی هنگام ساختن ساختمان به این جهت‌ها دقت می‌کنند.

فنگ شویی چه کاربرد‌هایی دارد؟

فنگ شویی قبل از هر چیز، استفاده از انرژی است. فنگ شویی کانال‌های انرژی قدرتمندی را در فضای اطراف شما باز می‌کند تا به آن کمک کند قوی‌تر، هماهنگ‌تر و قدرتمندتر شود. این کار به نوبه خود انرژی خود شما را هم تقویت می‌کند. این بدان معنی است که اگر می‌خواهید سالم و شاد باشید و از عشق و موفقیت لذت ببرید، فضای پیرامون شما هم باید این انرژی را پشتیبانی کند. محیط شما باید برای انرژی شخصی شما و همچنین انرژی‌ای که دوست دارید جذب کنید، مناسب باشد. درست همان طور که از بودن در کنار یک فرد شاد و پر انرژی خوشحال می‌شوید، همین اتفاق با فضای زندگی شما (یا فضای کار کردن) هم رخ می‌دهد. اگر محیط اطراف شما دارای انرژی‌های فنگ شویی یعنی سلامت، نشاط، دوست داشتنی بودن و مقوی بودن باشد، شما هم احساس حمایت و خوشبختی خواهید کرد و همه چیز برای شما ساده‌تر و روان‌تر خواهد شد، زیرا این انرژی‌ای است که بیشتر با آن احاطه شده و از آن تغذیه می‌شوید. به بیان ساده‌تر با استفاده از فنگ شویی می‌توانیم یاد بگیریم که چگونه قرار گرفتن اشیاء در فضا‌های متفاوت می‌تواند در بخش‌های مختلف زندگی از جمله عشق و روابط، شغل و رفاه تأثیر بگذارد. شما با استفاده از اصول فنگ شویی می‌توانید تأثیر آن را در موارد ذیل به خوبی مشاهده کنید؛

۱ذهن: همه ما می‌دانیم که ذهن وسیله‌ای برای ارتباط با خود درونی ماست. این ذهن است که افکار ما را می‌سازد و این افکار است که با ارتعاش هایش به جهان هستی منجر به ایجاد اتفاقات و احساسات در پیرامون ما خواهند شد. ذهنی که بهم ریخته و متشنج است دنیایی را می‌سازد که ما طالب آن نیستیم و ذهنی که در آن سکوت و سکون و آرامش موج می‌زند دنیای خلاق و سرشار از برکت را به همراه خواهد داشت. فنگ شویی ذهن شامل یک سری اصولی است که هدف آن ممانعت از انرژی‌های منفی و تقویت و محافظت از انرژی‌های مثبت می‌باشد. فنگ شویی کمک می‌کند تا فقط موقعیت‌های مثبت ذهنی و شانس خوب در محیط خلق شود. فنگ شویی یک هنر شهودی است که حس هارمونی در آن بسیار مهم است، بنابراین شما با چند اصلاح کوچک در اشیاء فضای اطراف، می‌توانید انرژی‌ها را با خود هماهنگ کنید و ذهن خود را متعالی کنید.

۲ثروتفنگ شویی ثروت یکی از محبوب‌ترین کاربرد‌های علم فنگ شویی است. تمرکز روی جذب ثروت مادی در واقع یکی از دلایلی است که فنگ شوی در غرب این روز‌ها محبوبیت بسیاری پیدا کرده است، و ما در مورد بسیاری از کسب و کار‌های بسیار بزرگ می‌شنویم که با استفاده از فنگ شویی به کسب سود بیشتر و امنیت مالی قوی‌تر دست یافته اند. اگر در تلاش برای به دست آوردن ثروت نباشید، فنگ شویی به شما ثروت نمی‌بخشد. فنگ شویی به شما کمک می‌کند تا به دنبال ثروت و موفقیت خود باشید و برای آن تلاش کنید. همچنین فنگ شویی به شما کمک می‌کند تا از روش‌های مختلفی برای ایجاد محیطی در خانه و دفتر استفاده کنید که شما را تقویت کرده و انرژی‌های فنگ شویی برای رونق و ثروت را به خود جلب می‌کند.

۳دکوراسیون: فنگ شویی چیدمان، برای داشتن دکوراسیون مناسب و چیدمان درست اشیاء در ساختمان‌های مسکونی، ساختمان‌های تجاری و باغ‌ها و فضا‌های اینچنینی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. فنگ شویی باعث می‌شود تا بهترین اثر را بر سلامتی، شادی و موفقیت، هماهنگی و به‌طورکلی انرژی مثبت داشته باشد. در این زمینه استفاده از رنگ‌ها و اثرات آن‌ها بر محیط و همچنین اثرات اشیاء تزئینی همچون آینه ها، ساعت و تابلو‌ها بر فضا مورد توجه قرار می‌گیرد.

۴عشق و ازدواج: همانطور که قبلا نیز بیان شد دانش فنگ شویی در مورد ایجاد انرژی مثبت و تعدیل انرژی منفی صحبت می‌کند. هنگامی که دو نفر با یکدیگر ازدواج می‌کنند، انرژی‌های آن‌ها نیز همسو می‌شوند. این انرژی‌ها باید مثبت باشند تا هر دو عضو بتوانند زندگی خود را با شیوه‌ای مناسب بهبود و ادامه دهند. اگر انرژی غالب در یک فرد وجود داشته باشد، به طور چشمگیری بر دیگری تأثیر می‌گذارد و وضعیت هر دوی آن‌ها را به هم می‌زند. با استفاده اصول فنگ شویی، انرژی مثبت هر دو نفر متناسب با هم ارتقاء می‌یابد و زندگی طولانی همراه با عشق و همدلی و همبستگی پایدار برای آن‌ها رقم می‌خورد.

۵فیزیولوژی: علاوه بر ذهن، فنگ شویی می‌تواند بر فیزیولوژی بدن هم تأثیرات مثبتی داشته باشد. زمانی که انرژی در بدن به‌صورت راحت در حرکت نباشد و مانع داشته باشد باعث بیماری و چاقی و یا حتی لاغری بیش از حد می‌شود. در حقیقت مانند گرفتگی عروق خونی، گیرافتادن انرژی در نقطه‌ای از بدن، تا زمانی که انرژی به‌راحتی مانند یک رود در بدن جاری نشود باعث بروز مشکلات در بدن خواهد شد. زمانی که شما اصول فنگ شویی را رعایت کنید سیستم بدن شما به‌صورت اتوماتیک نسبت به قد و وزن و جذب خوراکی‌هایی که می‌خورید با شما هماهنگ شده و اجازه نمی‌دهد پرخوری کنید و مواد غذایی بیش از حدی را وارد بدن نمایید.

چگونه میتوان از فنگ شویی در دکوراسیون خانه استفاده کرد؟

خانۀ هر فرد امن‌ترین و اصلی‌ترین منبع آرامش او است؛ بنابراین برای داشتن خانه‌ای که منبع آرامش برای خودتان و خانواده‌تان باشد باید اقدامات متعددی انجام دهید. دکوراسیون خانه یکی از اصلی‌ترین مواردی است که نقش بسیار پررنگی در این زمینه دارد. یکی از اصلی‌ترین کاربرد‌های فنگ شویی در دکوراسیون خانه است که شامل چیدمان کلی لوازم منزل، رنگ‌های استفاده‌شده، استفاده از برخی لوازم خاص مانند گلدان و آینه و یا محل قرارگیری آن‌ها است. اگرچه برای خیلی از ما اجرای همه یا اکثر قوانین فنگ شویی مقدور نیست، اما اعمال برخی از مفاهیم اصلی آن به ما کمک می‌کند تا انرژی مثبت را درون خانه خود بیاوریم و در آرامش روحی خانواده خود تأثیرگذار باشیم. در ادامه چند مورد اساسی کاربرد فنگ شویی در دکوراسیون خانه را ملاحظه خواهید کرد:

۱. فنگ شویی و پرهیز از انباشتگی

اگر به سبک زندگی سنتی ما ایرانی‌ها دقت کنید، خواهید دید که تقریباً همه عادت داریم تعداد زیادی از وسایل را در اطراف خودمان جمع کنیم. خانه یک ایرانی به طور معمول چندین برابر یک خانه فرد در اروپا یا شرق آسیا، اسباب و اثاثیه دارد و این حتی در زندگی امروزی آپارتمان نشینی ما نیز وجود دارد. این امر امروزه و با توجه به زندگی در آپارتمان‌های کوچک چندان منطقی نمی‌نماید و یکی از اصول اولیه فنگ شویی در دکوراسیون خانه نیز دقیقاً به همین موضوع اشاره دارد. این اصل می‌گوید از نگهداری و انباشتگی وسایلی بی استفاده یا کم استفاده در محیط زندگی خود پرهیز کنیم. پس این وسایل را از خانه خود دور کنید چرا که گام اصلی در به جریان انداختن انرژی فنگ شویی و ایجاد فضایی مناسب در دکوراسیون خانه است.

۲. فنگ شویی و ارزش رنگها

درصورتی‌که پیرامون فنگ شویی تحقیقاتی انجام داده باشید، احتمالاً به منابع زیادی در خصوص استفاده از رنگ‌های خاص در مکان‌های معینی از خانه خود رسیده‌اید. حقیقت این است که وجود رنگی خاص به‌تن‌هایی نمی‌تواند باعث ایجاد انرژی مثبت شود؛ صرف وجود وسیله کهنه و فرسوده با رنگ موردنظر کافی نیست، رنگ‌ها باید تازه و نو باشند تا حس زندگی را به جریان بیندازند.

۳. فنگ شویی و مناظر چشم نواز

یک اتاق فنگ شویی شده هم‌زمان منجر به حس راحتی و امنیت می‌شود. یک اثر هنری که در ارتفاع قرارگرفته یا یک وسیله نورپردازی خاص که بالاتر از سایر وسایل قرار دارد، باعث می‌شود چشمانتان را به سمت بالا ببرید که به‌نوعی یکی از روش‌های ایجاد حس مثبت شناخته می‌شود. درصورتی‌که فضای شما برای یک اثر هنری مناسب نیست، می‌توانید از هر شی‌ء دوست‌داشتنی که نظر شما را به خود جلب می‌کند استفاده کنید، مثل تزیین قسمت بالایی پنجره یا نصب شیئی به سقف.

۴. فنگ شویی و خطوط منحنی

اگرچه مطابق اصول طراحی داخلی و فنگ شویی ترکیبی از اشکال هندسی با زوایای گوناگون در هر خانه‌ای باید وجود داشته باشد، اما در استفاده از اجسام با لبه‌های تیز تأمل بیشتری داشته باشید. مطابق باور‌های رایج در فنگ شویی اجسام با لبه‌های خمیده باعث به جریان انداختن انرژی در اطراف خود می‌شوند. مثلاً میز نهارخوری یا به واسطه قرار گرفتن صندلی‌ها در اطراف آن، درصورتی‌که گرد انتخاب‌شده باشد، باعث حرکت افراد به دور آن شده که همین امر نیز اثر خطوط خمیده را تقویت می‌کند.

۵. فنگ شویی و نقاط تاریک

هیچ‌کسی یک گوشه تاریک را دوست نخواهد داشت. فنگ شویی هم تأکید دارد تمام فضا باید به نور دسترسی داشته باشد. این امر حس خوبی در افراد خانه ایجاد می‌کند چرا که نور باعث فعال شدن انرژی و به حرکت درآمدن آن می‌شود و برخلاف آن تاریکی انرژی را در خود حبس می‌کند. استفاده از لامپ‌های متعدد با قرارگیری در مکان‌های مناسب می‌تواند نور را به همه فضا پخش کند. از روش‌های ساده و نوآورانه برای نورپردازی خانه خود استفاده کنید.

۶. فنگ شویی و رعایت حد تناسب

اگر تاکنون یک اتاق بزرگ که میز کوچکی وسط آن قرارگرفته واردشده باشید (و یا برعکس) متوجه خواهید شد تناسب فضا و اشیای درون آن بسیار مهم است. نمونه دیگری از این اصل در دکوراسیون خانه را می‌توان در استفاده از مبلمان حجیم در آپارتمان‌های کوچک مشاهده کرد. این کار نه‌تن‌ها باعث به چشم نیامدن زیبایی مبلمان شما می‌شود، بلکه بر سایر وسایل تزئینی خانه نیز تأثیر منفی می‌گذارد. فنگ شویی تأکید دارد که باید تناسب میان اشیا و فضای یک اتاق کاملاً رعایت شود.

۷. فنگ شویی و رعایت توازن میان اجزای زنانه و مردانه

هدف در فنگ شویی ایجاد فضایی پرانرژی و آرامش‌بخش است و توازن، کلید دستیابی به این منظور است. یک قطعۀ چوبی بزرگ مثل یک‌تخت خواب چوبی کمی سنگین و مردانه جلوه می‌کند و استفاده از برخی ملحفه‌های نرم و ظریف می‌تواند لبه‌های ضخیم آن را پوشش دهد و در نتیجه به متوازن شدن فضا کمک کند. همین موضوع در مورد پنجره و پرده‌ها نیز صدق می‌کند.

۸. فنگ شویی و انرژی

به وسیله یکی از دو نقشه اصلی فنگ شویی یعنی نقشه کلاسیک باگوآ و نقشه BTB (که نقشه غربی باگوآ نیز نامیده می‌شود) حرکت انرژی را در خانه مشخص کنید. اگر یک مرتبه نقشه باگوآ را اجرا کنید، متوجه می‌شوید کدام قسمت‌های خانه بر روی چه بخش‌هایی از زندگیتان تأثیر می‌گذارد. به عنوان مثال در فنگ شویی سنتی، جنوبی‌ترین قسمت خانه مربوط به جریان پیدا کردن ثروت در خانه است. همچنین همیشه مراقب کیفیت انرژی در خانه باشید و اینکه چگونه این انرژی بر خوشبختی شما تأثیر می‌گذارد. سعی کنید همیشه حواستان به سه گانگی فنگ شویی یعنی اتاق خواب، حمام و آشپزخانه باشد، زیرا انرژی آن‌ها رابطه عمیقی با سلامتی شما دارد. در دنیای انرژی هیچ چیزی ساکن نیست، پس مراقب باشید انرژی‌ها همیشه در حرکت باشند تا خانه‌ای شاد و سالم داشته باشید.

چند نکته درباره استفاده از فنگ شویی در دکوراسیون خانه

۱. مبلمان نباید جریان فضا را قطع کند: اگرچه تا حدی مبهم به نظر می‌رسد، اما مفهوم آن کاملاً ساده است. تنها کافی است دقت داشته باشید مبلمانی که چیده‌اید باعث قطع جریان انرژی درون فضا نشود. به‌طور مثال هنگامی‌که وارد اتاق می‌شوید نباید سر از پشت یک صندلی در بیاورید و یا برای رفت‌وآمد در خانه مدام مجبور نباشید راه خود را از میان مبلمان بازکنید. فضا‌های موجود در خانه‌تان با اعمال قواعد فنگ شویی باید بازتر و صمیمی‌تر شود.

۲. ایجاد فضای صمیمیت در اتاق نشیمن: اگرچه قانون مشخصی برای تعداد اجزای نشستنی در فنگ شویی وجود ندارد، اما ایدۀ اصلی بر مبنای نوع قرار گرفتن و میزان صمیمیت ایجادشده از طریق چیدمان است. در اتاق‌های بزرگ جمع‌کردن مبلمان در نزدیکی هم باعث ایجاد نزدیکی می‌شود و در اتاق‌های کوچک این کار فقط باعث تداعی این حس می‌شود. در هر دو حالت چیدمان باید طوری انجام شود که فضایی هم برای افراد روی صندلی باقی بماند تا بتواند وسایل شخصی مثل پیش‌دستی، کتاب، عینک و … را به‌راحتی در دسترس داشته باشند. قرار دادن مبلمان به‌گونه‌ای باشد که هیچ‌کس منفرد و جدا از بقیه قرار نگیرد.

۳. کاناپه پشت به دیوار قرار بگیرد: به طور خاص دیوار‌هایی که دورترین فاصله و بیشترین نما را نسبت به در ورودی دارند گزینۀ مناسب‌تری هستند. چرا که با این کار فردی که روی کاناپه می‌نشیند فضای بازتری در برابر چشمان خود خواهد داشت. کاناپه را نباید کاملاً به دیوار چسباند. اندکی فاصله باعث جریان داشتن هوا و انرژی در اطراف آن می‌شود.

۴. از گیاهان استفاده کنید: رشد و نگه‌داری از گیاهان در خانه یکی مواردی است که در فنگ شویی بر آن تأکید شده است چرا که این اعتقاد وجود دارد گیاهان باعث حفظ انرژی درون فضا می‌شوند. درصورتی‌که یک پنجره بزرگ درون اتاقتان دارید و اگر به‌طور خاص این پنجره روبه روی در ورودی قرار می‌گیرد، اعتقاد بر این است انرژی واردشده از در می‌تواند از پنجره خارج شود مگر اینکه آن را به‌گونه‌ای درون فضا نگه داشت. به همین منظور استفاده از اشیایی که باعث حفظ انرژی می‌شود اهمیت بسزایی دارد. نگه‌داری از گیاهان در گلدان‌های زیبا به همراه پرده‌های مناسب برای پنجره تأثیر زیادی در این امر خواهد داشت.

۵. دکوراسیون اتاق را با هدف کاربری آن منطبق کنید: به‌منظور ترویج شادی و هارمونی در خانه و نهایتاً احساس راحتی و خوشی هنگام وارد شدن یا سپری کردن زمان در اتاق، باید دکوراسیون اتاق را بر مبنای کاربری آن منطبق کنید. به طور مثال برای اینکه فنگ شویی تأثیر مثبت بر فضا بگذارد، لزوماً نیازی به نصب یک آبشار یا باغ سنگی درون اتاق کارتان نخواهید داشت. آنچه لازم دارید یک چیدمان برای ایجاد حس فعالیت و جنب‌وجوش است که کاملاً متضاد فضای یک اتاق استراحت است.

۶. نور طبیعی و هوای تازه را به داخل خانه راه دهید: نور طبیعی و هوای تازه دو عنصر اساسی برای جریان پیدا کردن انرژی مثبت فنگ شویی در خانه هستند. اکثر اوقات پنجره‌ها را باز کنید تا هوای تازه وارد خانه شود. همچنین از گیاهان فنگ شویی تصفیه کننده هوا یا یک دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید. اجازه دهید نور طبیعی وارد خانه شود یا از لامپ‌های فول اسپکتروم که نزدیکترین نور را به نور طبیعی دارند استفاده کنید.

۷. صفحات بازتابنده را با مبلمان و لوازم گرم ترکیب کنید: منظور از صفحات بازتابنده آینه ها، پنجره‌ها و لوازم فلزی و … می‌باشد. این موارد به جریان یافتن انرژی در فضا کمک می‌کنند، ولی در طی زمان این محیط برای شما خسته کننده خواهد شد. پس تعادل لازم را ایجاد کرده و رنگ‌های گرم را کنار آن‌ها قرار دهید.

۸. دو طرف تخت را خالی بگذارید: اگر فضای کافی در اتاق خوابتان دارید، سعی کنید تخت خوابتان را طوری قرار دهید که از هر دو طرف فضای کافی وجود داشت باشد و به دیوار نچسبد.

۹. وسایل دکوری معنادار را به کار ببرید: برای آن که در خانه خود احساس صلح و آرامش داشته باشید اشیای را که دوست دارید را در هر گوشه‌ای از خانه قرار دهید. این شی می‌تواند یک تابلوی هنری باشد، یا یک شعر، یک کتاب و یا هر چیز دیگر.