قابلمه یا تابه سوخته را چطور تمیز کنیم که عین اولش بشه؟

به گزارش باملین شما می‌توانید با استفاده از روش‌های کاربردی زیر قابلمه و ظروف سوخته خود را سفید و براق کنید.

 

نکته‌ای که باید قبل از تمیز کردن قابلمه سوخته بدانید

قبل از اینکه روش‌های ذکر شده در این مقاله را به کار ببرید دقت کنید ببینید سطح سوختگی قابلمه چقدر است. گاهی اوقات سوختگی بیشتر از آن چیزی است که شما تصور می‌کنید. یک روش ساده برای تمیز کردن قابلمه‌ای که به میزان کمی سوخته است این است که مقداری آب داخل آن بریزید و آن را بجوشانید. می‌توانید مقداری مایع ظرفشویی هم داخل آن بریزید. با این کار بعد از چند دقیقه لکه‌های چسبیده به قابلمه شروع به کنده شدن می‌کنند. همچنین می‌توانید لکه ها‌ی سوختگی را با یک پارچه‌ی نرم تمیز کنید.

۱. تمیز کردن قابلمه سوخته با نمک

استفاده از نمک یکی از معروف‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن سوختگی قابلمه است. این روش بهترین روش برای زمانی است که کف قابلمه سوخته است. خوب است بدانید که نمک خواص ضدباکتریایی دارد و کثیفی و مواد مضر را به خوبی از بین می‌برد.

برای تمیز کردن قابلمه سوخته با نمک اول از همه مقدار قابل‌توجهی نمک کف قابلمه بریزید. با توجه به بزرگیِ قابلمه ممکن است به نصف فنجان نمک نیاز شود. سپس تا جایی که ممکن است داخل قابلمه آب بریزید. قابلمه را برای چند ساعت، ترجیحاً طی شب روی اجاق قرار دهید. بیشتر لکه‌های سوختگی خودبه‌خود از کف قابلمه کنده می‌شوند.

اگر هیچ نتیجه‌ای نگرفتید، ترکیب آب و نمک را دوباره داخل قابلمه بریزید و این بار قابلمه را روی حرارت کم قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند. زمانی که آب جوشید، زیر حرارت را خاموش کنید و قابلمه را کنار بگذارید تا آب خنک شود. بعد از اینکه آب خنک شد، کف قابلمه را با یک پارچه‌ی نرم تمیز کنید.

۲. جوش شیرین

جوش شیرین یک ترکیب عالی برای تمیز کردن قابلمه سوخته از جنس آلومینیوم است. روش استفاده از جوش‌شیرین مثل نمک است. چند قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین را کف قابلمه بریزید و آن را با مقدار کمی آب مخلوط کنید تا غلظت مواد مثل خمیر شود. قابلمه را برای چند ساعت کنار بگذارید. سپس آن را با یک پارچه‌ی نرم تمیز کنید.

۳. ورقه آلومینیومی

مقدار زیادی جوش شیرین را روی سوختگی‌ها ریخته و مقداری آب به آن اضافه کنید تا به شکل خمیر دربیاید. یک ورقه آلومینیومی (فویل) را مچاله کرده و آن را کف قابلمه بکشید تا همه سوختگی‌ها و غذا‌ها پاک شوند. سپس قابلمه را با آب گرم و صابون بشویید. توجه داشته باشید که از این روش برای تمیز کردن قابلمه تفلون استفاده نکنید، زیرا باعث خراش برداشتن ظرف می‌شود.

۴. سرکه

سرکه در تمیز کردن سوختگی قابلمه به شدت اثرگذار است. ممکن است بعضی از افراد در اثربخشی سرکه در این زمینه شک کنند، اما این ترکیب نتایج رضایت‌بخشی را به دنبال دارد. برای این کار چند قاشق سرکه را با یک فنجان آب داخل قابلمه ترکیب کنید و قابلمه را برای چند دقیقه روی حرارت قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند.

۵. قرص ماشین ظرفشویی

چهار تا پنج سانتی‌متر از کف قابلمه را آب بریزید. در نظر داشته باشید که این موضوع به اندازه قابلمه بستگی دارد. سپس یک تا دو قرص ماشین ظرفشویی را داخل قابلمه قرار دهید و آن را هم بزنید تا قرص حل شود. قابلمه را با محلول درون آن برای چند ساعت کنار بگذارید. این موضوع به میزان سوختگی قابلمه بستگی دارد. روز بعد قابلمه را طبق روال عادی بشویید.

۶. برنج

حتما می‌دانید که برنج یک ماده عالی برای رها شدن از شر رطوبت است. برای برطرف کردن سوختگی قابلمه مقدار کمی برنج را در یک فنجان آب بجوشانید. با این ترکیب لکه‌های سوختگی به راحتی کنده می‌شوند و برطرف کردن آن‌ها با استفاده از یک تکه پارچه تمیز و مایع ظرف‌شویی آسان‌تر می‌شود.

۷. نوشابه

نوشابه نه تنها تشنگی را برطرف می‌کند و یک نوشیدنی محبوب است، بلکه لکه زنگ‌زدگی را هم برطرف می‌کند! برای استفاده از نوشابه با این منظور آن را در قابلمه بریزید و آن را روی حرارت قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند. لازم به صبر کردن برای چند ساعت نیست. نتیجه را بلافاصله مشاهده خواهید کرد.

۸. کرم تارتار

در این روش، باید ۲ قاشق غذاخوری کرم تارتار (پتاسیم بی‌تارترات) را با تقریبا نصف فنجان آب ترکیب کنید و در قابلمه بریزید. قابلمه را روی شعله به جوش بیاورید. سپس از روی شعله برش دارید و بگذارید خنک شود. در پایان، قابلمه را با آب داغ و شوینده معمولی بشویید. شاید در مواردی که قابلمه به‌شدت سوخته است، نیاز باشد این روش را تکرار کنید.

۹. سس کچاپ

در این روش، باید روی قابلمه سوخته لایه نسبتا ضخیمی از سس کچاپ بریزید و بگذارید تمام شب در این حالت باقی بماند. روز بعد باید بتوانید با صرف نیروی کمی قابلمه سوخته را تمیز کنید. در این روش، اسید حاصل از گوجه‌فرنگی به تمیز کردن قابلمه سوخته کمک می‌کند.

۱۰. نرم‌کننده لباس

در این روش، ابتدا آب را در قابلمه به جوش بیاورید. سپس یک قاشق غذاخوری نرم‌کننده لباس به آن بیفزایید. بگذارید قابلمه چند ساعت یا همۀ شب در همین حالت باقی بماند. سپس سوختگی قابلمه به‌راحتی تمیز می‌شود.

۱۱. لیمو

در این روش، دو یا سه عدد لیمو را که به چهار قسمت تقسیم شده‌اند به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در مقدار کمی آب بجوشانید، سپس آب و لیمو‌ها را خالی کرده و قابلمه را بشویید. در این روش اسید لیمو‌ها برای نرم کردن سوختگی‌ها کافی بوده و در آخر تنها لازم است که کمی سوختگی‌ها را تمیز کنید؛ البته حتی شاید به تلاش شما هم احتیاجی نباشد.

۱۲. اسید سیتریک

اسید سیتریک یک ترکیب چندکاره است. این ترکیب نه تنها به شما کمک می‌کند از شر سوختگی قابلمه رها شوید، بلکه سایر لکه‌ها را هم از بین می‌برد و باعث می‌شود سطح آن‌ها بدرخشد. بسیاری از افراد از اسید سیتریک برای برگرداندن درخشندگی به وسایل آشپزخانه استفاده می‌کنند.

چند قاشق چای‌خوری اسید سیتریک را به همراه مقداری آب داخل قابلمه بریزید و آن را بجوشانید. زیر حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید آب خنک شود. بعد از اینکه آب خنک شد، لکه‌های سوختگی باید به راحتی از بین بروند.

۱۳. ورق‌های خشک‌کن

از ورق‌های خشک‌کن برای نرم‌کردن لباس استفاده می‌شود. استفاده از این ورق‌ها برای تمیز کردن قابلمه سوخته بسیار مؤثر است. در این روش، باید ورق خشک‌کن را همراه با آب داغ روی قابلمه سوخته قرار دهید. یک ساعت صبر کنید و در انتها آن را با اسکاچ تمیز کنید.